KOŠICE. Azda niet v histórii košickej kriminality prípadu, v ktorom by sa páchateľ tak vytrvalo domáhal spravodlivého trestu, ako je to v kauze vykradnutia zlatníctva Leo Gold na Hlavnej ulici.
Krádež sa stala v marci 2007 a hoci bol Daniel Jancusko o šesť rokov neskôr odsúdený za podielnictvo, teraz chce dokázať, že šperky nenašiel, ale sám ukradol.
Okresný súd Košice I žiadosti 43-ročného muža z obce Ruskov v okrese Košice-okolie už dvakrát vyhovel a obnovu konania povolil. Rovnako dvakrát ju po sťažnosti prokurátora krajský súd zrušil a vrátil na nové, teda tretie rozhodnutie.
Minulý týždeň sa ho Jancusko dočkal.
Obvinili troch, odsúdili jedného
Zo zlatníctva v marci 2007 zmizlo vyše 12 kilogramov prevažne zlatých šperkov za 5,18 milióna Sk (171,9 tisíca eur).

Páchatelia si odniesli 3 468 zlatých šperkov, dva perlové náhrdelníky a 58 výrobkov z ušľachtilej ocele.
Polícia expresne rýchlo vypátrala troch údajných páchateľov a našla aj šperky. Ukryté boli v psej búde pri Jancuskovom rodinnom dome v obci Ruskov.
Ruskovčana a dvoch Košičanov, Mareka K. a Mareka L., obvinili z krádeže. No keďže polícii chýbali dôkazy na to, aby Marekov postavila pred súd, ich trestné stíhanie bolo zastavené.

Jancusko sa priznal len k nálezu kufríka so šperkami v jarku pri ceste.
V septembri 2012 ho okresný súd za podielnictvo poslal na 12 rokov do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. V apríli 2013 to krajský súd potvrdil.
To už bol však Ruskovčan niekoľko týždňov vo väzbe. Patril do partie obvinenej z vykradnutia 13 bankomatov Slovenskej sporiteľne.
V marci 2017 za to na prešovskom súde dostal 13 rokov a 2 mesiace, ktoré si mal odpykať po skončení 12-ročného trestu za zlatníctvo.
Po rokoch sa priznal
Po 10 rokoch sa Jancusko rozhodol zmeniť pôvodnú výpoveď.
„Chcem popísať skutok tak, ako sa v skutočnosti stal, aby som bol odsúdený za to, čo som skutočne spáchal," uviedol v žiadosti o obnovu konania.

V novembri 2018 na súde podrobne opísal, ako sa s komplicom Marekom L. (tiež sedí za bankomaty) na krádež pripravovali a ako ju zrealizovali. Košičan to vzápätí potvrdil.
Keďže obe výpovede súd vyhodnotil ako „nové a doteraz neznáme dôkazy", obnovu povolil.
V prípade, že v novom procese by bol Jancusko odsúdený za krádež, po započítaní trestu za bankomaty by mohol v novom súhrnnom treste namiesto vyše 25 rokov stráviť za mrežami oveľa kratší čas.
„Ušetril" by vyše 10 rokov.
Neveria mu
Prokurátor však podal proti povoleniu obnovy sťažnosť. Zdôvodnil ju absenciou aj iných dôkazov a tiež podozrením, že Ruskovčan sa mohol všetky ním spomenuté podrobnosti dozvedieť zo spisu. Krajský súd sťažnosti vyhovel a verdikt o povolení obnovy zrušil.
V zdôvodnení uviedol, že výpoveď Jancuska je nutné posudzovať aj v nadväznosti na ďalšie dôkazy, vykonané v pôvodnom konaní. Žiadal aj opätovné a podrobnejšie vypočutie Mareka L.
Košičan si vlani v máji na súde zaspomínal, ako najprv Jancusko výstrelmi z pušky s tlmičom znefunkčnil alarm na fasáde, ako spolu vnikli do objektu zo zadného dvora i na spôsob, akým realizovali samotné vykradnutie zlatníctva.
Súd pred rokom aj po druhý raz obnovu povolil. Zdôvodnil ju novými a dovtedy neznámymi skutočnosťami, ktoré neboli ani súčasťou spisu. Obaja aktéri sa ich teda nemali ako dozvedieť, iba ak by krádež skutočne zrealizovali.
Po druhom zrušení tretí verdikt
Prokuratúra opäť podala sťažnosť, ktorej krajský súd opäť vyhovel. Okresu nariadil, aby sa ešte podrobnejšie zaoberal existenciou a znefunkčnením alarmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári