Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky

Košice pred sto rokmi: Začali stavať nemocnicu. Vyčlenili tri milióny, bolo treba desať

Čo písali noviny kedysi.

(Zdroj: zbierka pohľadníc VKJB)

Pozn. Pre zachovanie autenticity sme články z dobovej tlače nechali v pôvodnom znení.

Nákaza osýpok

V našom meste sa v poslednom období značne rozšírila nákaza osýpok. Táto ľahšia forma detskej choroby už roky bola v úzadí, no teraz o to väčšou vehemenciou vyčíňa v košických domácnostiach. Chorých detí je veľmi veľa, no medzi úradne nahlásenými prípadmi je iba 56 detí.

To znamená, že iba toľko osôb bolo podrobených lekárskemu liečeniu. Nakazených je však ďaleko viac, pretože v niektorých rodinách ležia v osýpkach všetky deti. Ukázalo sa to pri jednom takomto prípade, kedy mestský lekár navštívil choré dieťa, no čoskoro sa ukázalo, že všetci detskí príslušníci rodiny sú už nakazení.

Skryť Vypnúť reklamu

Choré detí sú zväčša v domácom liečení. Na otázku prečo rodičia nevyužívajú lekársku pomoc, je ich odpoveď strohá no jasná: „Doktor i lekáreň sú príliš drahé.“ V skutočnosti je lekárska starostlivosť pre rodiny s chudobnejších pomerov zabezpečená bezplatne.

Navštívili sme hlavného mestského lekára dr. Antala Rubesa, ktorý vyhlásil, že nákaza má mierny priebeh, zatiaľ nenastali žiadne komplikácie ani prípady úmrtia. K opatrnosti a zodpovednosti vyzýva hlavne rodičov. K zavretiu škôl zatiaľ nevidí dôvod.

(Kassai Napló, 27. 5. 1920)

Nové nariadenie o záverečnej hodine

Po dohode hlavného policajného kapitána Kohouta a generála Destremaua, došlo v nariadení k záverečnej hodine s platnosťou od 10. júna k nasledujúcim zmenám: záverečná hodina pre pohyb na verejných priestranstvách je o 1. hodine v noci, záverečná pre verejné reštaurácie, hostince, pivárne a kaviarne je o polnoci. Záverečná pre krčmy sa stanovila na desiatu večer.

Skryť Vypnúť reklamu

Priestory reštaurácií a hostincov, kde sa konajú vojenské koncerty alebo podobné zábavné programy, môžu byť otvorené do jednej v noci, no musí byť o tom podaná písomná žiadosť najneskôr do obeda predošlého dňa.

Žiadosti sa majú podávať na polícií spolu s nasledujúcimi poplatkami, ktoré poputujú na účet mestského fondu pre chudobných: v reštaurácii hotela Schalkház, v Andrássyho kaviarni, v kaviarni a reštaurácii hotela Európa, v kaviarni Slávia a v Samsonyovej reštaurácií 300 korún za jeden koncert. V ostatných podnikoch sa platí za jeden zábavný program v zásade 100 korún.

V prípade konania tanečných zábav v krčmách a tanečných sálach sa po podaní potrebného povolenia, záverečná taktiež predlžuje. Cena jedného zábavného programu činí 50 korún. Na organizovanie zábav v krčmách na mestskej periférii sa vzťahujú tie isté nariadenia ako pre prvotriedne podniky v centre mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

(Kassai Napló, 27. 5. 1920)

Deputácia za nemocnicu

Dokončenie novej nemocnice v Košiciach má značné oneskorenie, hlavne z dôvodu nedostatku financií. Vláda síce vyčlenila na pokračovanie výstavby 3 milióny korún, ale reálna suma potrebná k tomuto účelu dosahuje až 10 miliónov korún.

Aby sa nemocnica dokončila čo najskôr a aby sa zabezpečili potrebné finančné injekcie, starosta Vladimír Mutňanský s hlavným mestským lekárom Antolom Rubesom a hlavným lekárom polepšovne, dr. Jozefom Uramom, navštívia formou deputácie príslušné bratislavské a pražské úrady.

Dokončenie jedinej modernej nemocnice na východnom Slovensku je dôležité nielen zo zdravotníckeho hľadiska, ale aj z potreby výskumu a výchovy novej generácie lekárov.

(Kassai Napló, 28. 5. 1920)

Koncert spevokolu Foerster v Košiciach

Veľký koncert spevokolu Foerster usporiadaný bude v piatok dňa 11. júna v tunajšom divadle. V snahe oboznámiť miestne a okolité obecenstvo s hlavnými vokálnymi výtvormi predných klasikov našej hudby zvolených pre chystaný večer: Smetanova štvordielna česká pieseň pre miešaný, mužský a ženský sbor so sprievodom orchestra, Fibichova jarná romance pre sbor so sólami so sprievodom orchestra, Foersterova Česká pieseň a kapela (bez sprievodu) a Smetanove dva veľké mužské sbory Roľníčka a Pieseň na mori.

Ku spolupôsobeniu pri koncerte, ktorého čistý výnos venovaný bude fondu pre stavbu sokolovne, získaný bude miestny posádkový vojenský orchester, ktorý doplní program Dvořákovým Karnevalom (riadením p. kapelníka kapitána Kuhna).

Je samozrejmé, že skladby patriace medzi najdrahocennejšie skvosty nášho národného kultúrneho pokladu, shromaždia 11. júna všetkých, ktorým umelecký pôžitok je potrebou srdca. Koncert riadiť bude pán prof. L. Svěcený a rozlúči sa tým odchádzajúc do Prahy s hudobným obecenstvom z Košíc.

Predpredaj vstupeniek prevzala z láskavej ochoty firma pani Štanglerovej na Hlavnej ulici.

(Slovenský východ, 30. 5. 1920)

Generál Rada

Generál Rada odchádza z Košíc ako divizionár na nové pôsobište. Neradi vidíme jeho odchod lebo vykonal mnoho na slovenskom východe tak svojim vplyvom, ako aj osobnou pomocou pri všetkých dôležitých podnikoch.

Pán generál je človekom demokratického zmýšľania a zanechal za sebou veľký kus vykonanej práce okrem inšieho v osvetovej výchove vojska u ktorého bol veľmi oblíbený. Prajeme vzácnemu priateľovi nášho časopisu mnoho zdaru v ďalšej pôsobnosti.

(Slovenský východ, 30. 5. 1920)

Básnik Rázus do Košíc

Deň 3. jún bude naozaj významným dňom pre Košice. Tunajšia Telocvičná Jednota „Sokol“ bude mať verejné cvičenie a pri tom oslávi aj rozvinutie sokolského práporu. Ako sa dozvedáme, slávnostnú reč pri rozvinutí práporu prehovorí náš vynikajúci básnik Martin Rázus.

Básnik príde do Košíc i so svojou paňou v stredu večer. Na túto slávnosť boli pozvaní minister dr. Šrobár, Dula, Pavlů a Tajovský a je možno, že aj z nich niektorí sa zúčastní tohto významného sokolského sviatku v Košiciach.

(Slovenský východ, 30. 5. 1920)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 9. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 19 699
 2. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 16 899
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 13 490
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 13 307
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 903
 6. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 228
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 216
 8. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 849
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 521
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 931
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Kontroverznej škole pri osade hrozí stopka. Inšpekcia ju chce vyradiť

Polícia rieši aj podozrenie zo subvenčného podvodu.

Na tento rok dostala škola pri rómskej osade na žiakov 1,5 milióna eur. Expresne sa stala s takmer 500 žiakmi najväčšou školou v regióne.
Otcovia - hladovkári.
Poškodené zábradlie parku.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop