KOŠICE. Vodný živel, ktorý pred 10 rokmi vyčíňal na väčšine územia Slovenska, bol zaťažkávajúcou skúškou aj pre vodohospodárov na východe.
Ako uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, povodňová situácia zasiahla v tom čase dramatický spôsobom takmer 92 percent územia v správe SVP, š. p., Odštepného závodu Košice, ktoré predstavuje plochu viac ako 14 600 kilometrov štvorcových.
Zrážky mali za následok až trojnásobné prekročenie dlhodobého priemeru ročného odtoku povodia rieky Bodva (301 percent).
V prípade Hornádu to bolo 259 percent, Popradu 183 percent a Bodrogu 159 percent.
Voda sa liala ulicami Kežmarku, Košice uchránili
Podľa hovorcu SVP Bocáka bol rok 2010 hodnotený ako mimoriadne mokrý.

„Reálne sa situácia vyvíjala pozvoľne už od náhleho oteplenia na Vianoce 2009, ktoré prešlo do vlhkej jari a nasledovali nadmerné zrážky začiatkom mesiaca máj a potom na prelome mesiacov mája a júna. Maximum uvedených zrážok sa sústredilo prakticky do troch týždňov. Výsledkom boli dve významné povodňové vlny,“ uviedol Bocák na margo príčin povodní.
Podľa neho bola situácia už v máji skoro všade na východe dramatická.
„Najmenej zasiahnutým územím bolo horné povodie rieky Laborec v okrese Medzilaborce. No povodia riek Ondava a Topľa, ako aj stredného Laborca od mesta Humenné nadol, boli zasiahnuté výraznejšie. Napríklad na dolnej Ondave pod Trebišovom bola preliata a následne pretrhnutá pravostranná ochranná hrádza,“ opísal vtedajšiu situáciu na Zemplíne Bocák.
Preliate hrádze
Naplnenie korýt riek na Východoslovenskej nížine si vyžiadalo aj cielené narušenie ochranných hrádzí.
Na ďalších hrádzach na Zemplíne došlo k ich preliatiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári