KOŠICE. Kedysi stála na mieste dnešnej fontány vedľa Kaplnky sv. Michala bronzová socha, pre staršie generácie Košičanov známa ako „Honvéd szobor“.
Postavená bola na pamiatku košického deviateho honvédskeho práporu, ktorý sa zúčastnil revolučných bojov v rokoch 1848-49.
Bronzové súsošie autorov Ödöna Szamovolszkeho a Jánosa Horvaya vážiace 15 ton tvorila na vyššom podstavci s nápisovými tabuľami umiestnená postava honvéda, teda príslušníka maďarského revolučného vojska z „meruôsmych rokov“ , ktorého povzbudzuje za ním stojaci kurucký hrdina.
Sochy honvédov tak odkazovali na symboliku maďarskej revolúcie z rokov 1848 - 1849, a okrem Košíc stáli napríklad aj na Branisku či v Levoči.
Odstránenie symbolu
Na Hlavné námestie sochu inštalovali ešte v roku 1906. Po prvej svetovej vojne a páde monarchie, ktorej nástupcami sa stali mladé štáty a národy, však bolo násilne odstránené a povalené k zemi.
Udialo sa tak počas veľkých osláv vzniku samostatnej Československej republiky (15. 3. 1919). V tento deň zorganizovali Košičania pri soche oslavu revolúcie.
Na tretí deň osláv, teda 17. marca začali československí vojaci sochu demontovať, aby tým odstránili jeden zo symbolov rozpadnutej monarchie. Ako prvú odpílili hlavu.
„Vandalského tohto činu dopustili sa vojaci, ktorí pred rozvratom slúžili v maďarskej armáde. Na tomto prípade môže svet poznať najlepšie, ako súrne bolo treba, aby slovenský národ pozbavený bol vplyvu maďarskej výchovy,“ písali vtedy noviny Slovenský východ.
Zomreli na fare
Udalosť sa nezaobišla bez tragických dôsledkov. Vojaci počas rozoberania sochy dostali povel vypáliť do protestujúceho davu salvu z pušiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári