BRATISLAVA, KOŠICE. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR sa v utorok na svojom verejnom zasadnutí zaoberal prípadom bývalého dekana Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach Leonarda Siegfrieda, ktorého pred troma rokmi Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku oslobodil spod obžaloby v prípade nepriamej korupcie.

V kauze figuruje aj spoluobžalovaný taliansky štátny príslušník Antonio Nuzzo, ktorý v minulosti pôsobil ako poradca univerzity.
Toho zase samosudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, v apríli 2017 odsúdil na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody s odkladom na 18 mesiacov.
Zároveň mu uložil peňažitý trest vo výške 2000 eur. Voči verdiktu sa odvolal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj Antonio Nuzzo.
Aj matka študentky
Antonio Nuzzo aj bývalý dekan sa na utorkovom zasadnutí nezúčastnili. Dali svojim obhajcom súhlas na konanie v ich neprítomnosti.

Zasadnutie však predseda senátu po niekoľkých minútach musel prerušiť pre nahlásenú bombu v budove NS SR. Napokon pokračovalo.
Najvyšší súd SR (NS SR) potvrdil vinu talianskeho občana Antonia Nuzza. Postup ŠTS v tejto veci bol podľa utorkového verdiktu NS SR zákonný a správny.
Druhého obžalovaného v tomto prípade, bývalého dekana fakulty Leonarda Siegfrieda, ŠTS v roku 2017 spod obžaloby oslobodil, pretože sa nepreukázalo, že skutok spáchal.
Proti tomuto verdiktu podal odvolanie prokurátor, Najvyšší súd však v utorok v jeho prípade potvrdil oslobodzujúci rozsudok.
Utorkové rozhodnutie NS SR je právoplatné.
Päť rokov starý skutok
Skutku sa mala dvojica podľa obžaloby dopustiť v roku 2015. Talian ako zmluvný partner fakulty mal prevziať 12 000 eur od matky uchádzačky o štúdium na spomínanej univerzite. Financie mali byť pre exdekana.
V prípade figurovala aj matka študentky Ivana M., keďže úplatok poskytla. V júni v roku 2016 uzatvorila s prokurátorom ÚŠP dohodu o vine a treste.
ŠTS následne schválil dohodu, na základe ktorej Ivanu M. odsúdil na peňažitý trest vo výške 1000 eur.
Na dvakrát

Celá kauza na NS SR prišla už v júli 2017. Následne vo februári 2018 odvolací súd rozhodol, že vec mu bola predložená predčasne.
Senát NS SR preskúmaním spisu zistil, že neboli splnené formálne podmienky na predloženie predmetnej veci odvolaciemu súdu.
Neboli doložené rovnopisy, kópie a odôvodnenia všetkých odvolaní, ako aj vyjadrenia procesných strán k týmto odvolaniam. Vec na NS SR bola opätovne doručená v apríli 2018.
Exdekan: Chcem žiť tak, ako predtým
Bývalý dekan Siegfried po utorkovom verdikte netajil spokojnosť. Podľa jeho slov od začiatku očakával, že sa preukáže jeho nevina.
Naznačil, že prípad zasiahol jeho osobný i pracovný život.
„Človek aj napriek tomu, že nič zlého neurobil, je vnímaný ako niekto, kto porušil zákon. Takže určite sa ma to celé nejakým spôsobom dotklo. Nechcem konkretizovať ako. Som však pozitívny človek a preto som si trpezlivo počkal na rozsudok, ktorý preukázal, že som sa ničoho nezákonného nedopustil. Dúfam, že dnešným dňom sa to celé ukončilo a budeme žiť tak, ako sme žili predtým,“ reagoval Siegfried.
Na margo obvinení uviedol, že bol spojený s vecou, s ktorou podľa jeho slov nemal nič spoločné.
„Ja o celej tej záležitosti nič neviem. Nejaký rozhovor o niečom inom sa interpretoval tak, že z toho boli nepríjemnosti. Nikdy som sa nestretol s dotyčnými, ktorí sa uvádzali ako tí, ktorí oslovili pána Nuzza. O čom s nimi on rokoval, nemám ani náznak vedomosti. Myslím, že sa mi podarilo ešte na Špecializovanom trestnom súde v Bystrici preukázať, že som bol iba v nesprávny čas na nesprávnom mieste,“ uviedol po pojednávaní.
To, že bývalý študijný poradca pre zahraničných študentov, ktorý spolupracoval s košickou medicínou za jeho vedenia, bol uznaný za vinného, nechcel príliš hodnotiť.
„Ak súd uznal, že medzi pánom Nuzzom a dotyčnými došlo k niečomu, čo súd vyhodnotil ako mimo rámec zákona, tak nezostáva nič iné, ako to akceptovať. Verím, že súdne konanie bolo v rámci zákonov SR a nedošlo k žiadnemu pochybeniu.“
Neskôr priznal, že takýto verdikt voči Nuzzovi neočakával.
Svoju neprítomnosť na pojednávaní vysvetlil tým, že z NS SR dostal informácie, že sa ho nemusí zúčastniť.
„Nebol dôvod, aby som tam musel byť. Bolo mi povedané, že NS SR, môže len potvrdiť výrok ŠTS, alebo ak zistí nejaké procesné pochybenia, vráti vec naspäť do Banskej Bystrice. Môj advokát odovzdal súdu list, ktorým som ospravedlnil svoju neprítomnosť,“ dodal.
S Nuzzom sa nám zatiaľ skontaktovať nepodarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári