KOŠICE. Lesy v Košiciach pre africký mor ošípaných zatiaľ neuzavrú.
Pohyb v lesoch však bude obmedzený iba na vyznačené chodníky a cesty.
Informoval o tom ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš po zasadnutí Národnej expertnej skupiny pre africký mor ošípaných.
Stopka hubárom
„Nebudú uzatvorené lesy a zákaz vstupu do nich, ale treba sa vyvarovať akémukoľvek voľnému pohybu v lese, to znamená, že je zakázané aj hubárčiť. Situácia je veľmi vážna, hlavne na hraniciach s Maďarskom, kde majú naši susedia okolo 1 500 nakazených diviakov a Poliaci 1 600 prípadov,“ spresnil Bíreš.
„Aj keď vírus nie je prenosný na človeka, človek môže nevedome mechanicky prenášať tento vírus napríklad na kolesách svojho bicykla, lebo v uhynutých diviakoch vie vírus prežívať tri až šesť mesiacov," uviedol Bíreš.
Ako ďalej dodal, v okruhu 10 až 15 kilometrov od nájdeného prípadu sa vymedzí aj riziková zóna, ktorá bude zasahovať aj do okresu Gelnica.
Vzhľadom na nepriaznivú situáciu v Maďarsku budú podobné opatrenia ako v Košiciach platiť aj v okresoch Košice-okolie, Rožňava, Rimavská Sobota, Lučenec a Veľký Krtíš.
Výzva pre verejnosť aj pre poľovníkov
„Chcel by som vyzvať aj laickú verejnosť, ktorá môže pomôcť. Poľovníci počas ranného brieždenia a večerného západu slnka lovia zver. Prosíme ľudí, aby v tomto čase obmedzili pohyb v lese. Tiež neprikrmujte zvieratá, ani nevyhadzujte kuchynský odpad voľne do prírody,“ uviedol viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.
„Slovensko je ohrozené africkým morom ošípaných a pomoc poľovníkov je veľmi dôležitá. Z roka na rok sa zvyšuje odstrel diviačej zveri, čo je jedna zo základných terapií na túto chorobu. Diviačia zver nepozná štátne hranice, preto neostáva nič iné, len ju redukovať. Najmä východné Slovensko sa ocitá v čoraz užšom zovretí tejto nákazy, a preto chcem vyzvať poľovníkov, aby ešte zintenzívnili túto činnosť,“ povedal Ján Mičovský (OĽaNO), minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Prvý výskyt v meste Košice

Posledný prípad AMO na Slovensku bol potvrdený 11. júna na území mesta Košice.
Ide o prvý prípad v tomto okrese, doteraz sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce a Košice-okolie.
Uhynuté mláďa diviaka našli v oblasti Mestských lesov Košice v poľovnom revíri Črmeľ v okrese Košice I.
Africký mor ošípaných bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne v okrese Trebišov.
O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.
Doteraz bolo na území Slovenska zaznamenaných už 213 prípadov tohto ochorenia.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári