KOŠICE. Voči bývalej košickej podnikateľke a dnes už dôchodkyni s trvalým pobytom v Sabinove, Eleonóre Kabrheľovej Mojsejovej, bolo za ostatné roky vedených niekoľko trestných stíhaní. Niektoré kauzy už skončili v súdnych archívoch, s inými sa ešte trápi bratislavský a košické súdy. A ešte roky budú.
Tie dve, ktoré sa už skončili právoplatným verdiktom, vyzneli zakaždým v prospech Kabrheľovej.
Prvou bola v januári 2015 kauza fiktívneho nákupu účtovníckého softvéru, v ktorej súd Košičanku pre zločin neodvedenia dane a poistného oslobodil. Druhou kauza zločinu podvodu, kde ju v januári 2017 pred hrozbou 10-ročného väzenia zachránila svadba s Františkom Kabrheľom.
Doteraz sa Kabrheľovej darilo udržať si čistý register trestov. Už to neplatí. Prvý zápis sa týka paragrafu, ktorý má obsahovo ďaleko od niekoľkých daňových stíhaní, ktorým stále čelí.
Zmluva z roku 2003
Počiatky prípadu siahajú až do septembra 2003, kedy Košičanka, ešte ako Mojsejová, uzavrela s prezidentkou Spoločnosti ľudí dobrej vôle (SĽDV) zmluvu o prevode nehnuteľnosti.
Bol ňou jej štvrtinový spoluvlastnícky podiel domu na Mäsiarskej ulici. Mojsejová pri podpise zmluvy prevzala od Ivety Liberkovej sumu 4,5 milióna Sk (149,3-tisíca eur). Následne bol podaný návrh na zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
O necelé tri roky však bola na súd podaná žaloba o neplatnosť tejto zmluvy z dôvodu nerešpektovania predkupného práva ďalšieho spoluvlastníka nehnuteľnosti. Bol ním bývalý košický futbalista Vladislav Zvara. Súd v októbri 2010 rozhodol, že zmluva o prevode nehnuteľnosti zo septembra 2003 je neplatná.
V marci 2017 bolo voči Kabrheľovej vznesené obvinenie pre zločin poškodzovania veriteľa. Dôvodom bol fakt, že kúpnu cenu SĽDV nevrátila a bez toho, aby disponovala iným majetkom, okrem spornej jednej štvrtiny, uzatvorila s Jánom K. v máji 2013 zmluvu o pôžičke a zmluvu o zriadení záložného práva k štvrtine domu na Mäsiarskej ulici. Tou vlastne ručila za pôžičku.
Keďže vkladom do katastra nadobudla zmluva o záložnom práve účinnosť, Ján K. priamym predajom nehnuteľnosti previedol spornú štvrtinu na tretiu osobu. SĽDV tak mala byť spôsobená škoda 4,5 milióna Sk.
Peniaze si požičala, nevrátila
Trestné stíhanie v tejto veci sa začalo v decembri 2013 po tom, ako ho iniciovala prezidentka SĽDV Liberková. V priebehu dokazovania polícia vypočula všetky zainteresované strany. Kabrheľová vyhlásila, že žiadny dlh voči SĽDV nemala, ani nemá, lebo neexistuje žiadna upomienka ani výzva na jeho zaplatenie.
Bola toho názoru, že práve jej je spoločnosť dlžná za to, že spornú štvrtinu tri roky užívala.
Ďalej sa vyjadrovala k obom zmluvám, ktoré uzavrela s Jánom K.
Uzavretie zmlúv potvrdil aj Ján K. Kabrheľovej vraj požičal 285-tisíc eur, ktoré jej odovzdával po častiach v rokoch 2012 a 2013.
Liberková podrobne opísala kúpu časti nehnuteľnosti i proces, ktorý odštartovalo napadnutie tejto zmluvy ďalším štvrtinovým vlastníkom domu. Tvrdila, že po právoplatnom verdikte súdov, ktoré zmluvu označili za neplatnú, opakovane kontaktovala Kabrheľovú a žiadala o stretnutie, kde by vrátenie peňazí prebrali.
Aj sa stretli, no peniaze nedostala.
Civilný spor už prehrala
Prokuratúra odstúpila spis na Okresný súd Košice I v apríli 2018.

Obžaloba konštatovala, že Kabrheľová nedodržala tzv. zákonné predkupné právo, preto súd zmluvu o predaji SĽDV zrušil.
Po právoplatnosti tohto rozsudku bolo zo zákona povinnosťou účastníkov vrátiť si vzájomné plnenia.
Kabrheľová bola, podľa obžaloby, povinná vrátiť 149,3-tisíca eur.
Neurobila to a hoci si peniaze požičala, po verdikte odvolacieho súdu o neplatnosti zmluvy so SĽDV nedisponovala žiadnym majetkom, ktorým by mohla veriteľa uspokojiť.
Vrátenie 4,5 milióna Sk si SĽDV uplatnila aj v civilnom konaní.

Tam už súdy v marci 2018 rozhodli s verdiktom, že Kabrheľová musí vrátiť kúpnu sumu aj s úrokmi, spolu 240-tisíc eur.
V stredu nás Liberková informovala, že od októbra 2019 je dlžníčke cez exekučné konanie sťahovaná čiastka z jej predčasného starobného dôchodku.
„Mesačne je to niečo okolo 120 eur. Takto bude istinu splácať zhruba do roku 2065. Nevzdávame sa a na dlžníčku sú podané ďalšie návrhy na trestné stíhanie, ako aj žaloby na príslušné súdy," uviedla prezidentka SĽDV.
Trestný rozkaz a jeho úprava
V prípade uznania viny za zločin poškodzovania veriteľa hrozil Kabrheľovej trest odňatia slobody 3 až 8 rokov.
Sudca OS KE I Ján Poprocký rozhodol vo veci formou trestného rozkazu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári