KOŠICE. Približne 1200 ľudí žije v metropole východu bez strechy nad hlavou. Zhruba rovnaký počet býva v deviatich nelegálnych osadách.
Jednou z metód riešenia bezdomovectva je aj princíp Housing first (Najprv bývanie).
Človeku v núdzi poskytne do nájmu sociálny byt aj s podporou odborníkov.
Novinku predkladá vedenie radnice na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva.
V pilotnej verzii sa počíta s desiatimi bytmi.

Partnerom mesta je Nadácia DEDO, ktorá má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti.
Jej manažérka pre rozvoj Alena Vachnová hovorí, že na novinke pracovali dva roky.
„Sociálne nájomné bývanie na Slovensku nie je výrazne rozšírené ako v iných krajinách. Riešenie problému ľudí bez domova sa zameriava na krízové opatrenia. Ak ale krízová pomoc nemá pokračovanie v niečom dlhodobom, tak tá situácia ľudí sa nedokáže zmeniť. Stáva sa tak, že sa nedostanú z cyklu života v útulkoch a prechádzajú z útulku do útulku. Môže to znamenať, a väčšinou aj znamená, prehlbovanie generačnej chudoby.“
Vymysleli ho v Amerike
Rok pôsobila v USA, kde princíp Housing first vznikol a 30 rokov sa tam používa.
„Videla som čo to robí, keď cenovo dostupné bývanie s odbornou podporou prichádza k človeku. Dokáže veľmi silno stabilizovať jeho životnú situáciu. Má rehabilitačný, liečivý účinok. Vedia, že toto je ich priestor, na ktorý majú nájomnú zmluvu, za bývanie si platia. Dochádza k tomu, že po istom období sa človek dostane z traumy a stresu a dokáže riešiť ďalšie veci. Je to opak toho, ako sa dnes pristupuje k téme bezdomovectva, kde bývanie prichádza na záver, za zásuhu.“
Ak dnes niekto príde o bývanie, prechádza systémom nocľahární, útulkov, dočasného tréningového bývania a niekde v ďalekej budúcnosti je dlhodobé bývanie, na ktoré má nájomnú zmluvu.
Výskumy ukazujú, že 20 až 40 percent ľudí sa cez tento systém prepracuje k bývaniu.
Housing first to však celé preskakuje a bývanie dáva na začiatok. Dáta hovoria, že si ho udrží 80 až 95 percent ľudí.
Jednou z prvých cieľových skupín boli aj americkí veteráni.
„Vznikol ako prístup pre ľudí, ktorí to majú v živote najťažšie, často zápasia s duševnými poruchami, kombinovanými problémami či závislosťami. Pri týchto ľuďoch je tento systém extrémne efektívny a účinný,“ tvrdí Vachnová.
Tisíce fínskych bytov
Stále však ide len o jeden z nástrojov na ukončenie bezdomovectva.
Používajú ho väčšinou mestá, niektoré krajiny si ho zvolili za celoštátnu stratégiu.
Príkladom je Fínsko, kde funguje celoplošne prostredníctvom tisícok bytov.
„Je to jediná krajina v Európe, kde klesá počet ľudí bez domova. Všade inde rapídne stúpa. Ak sa človek dostane do bytovej núdze, tak čím skôr sa mu snažia poskytnúť sociálne nájomné bývanie aj potrebnú službu. Za niekoľko rokov mohli znížiť množstvo klasických sociálnych služieb, klesol počet postelí v nocľahárňach a útulkoch. Je to nielen dobré pre človeka, ktorý má šancu dôstojne bývať, ale aj pre verejné financie. Výskumy hovoria, že je to lacnejšie.“
Vachnová to ilustruje na príklade rodiny s piatimi deťmi.
„Ak príde rodina do bytovej núdze a dôjde k odobratiu detí, len jeden rok jedného dieťaťa stojí v štátnej inštitúcii 15-tisíc eur. Teda päť detí stojí štát ročne 75-tisíc eur, čo je hodnota za akú už viete postaviť byt. Čím sú ľudia viac na ulici, tým sú viac chorí, pričom často nemajú zdravotné poistenie. Potom využívajú urgentnú zdravotnú starostlivosť, ktorá je opäť najdrahšia a náklady sa nabaľujú.“
Normálna adresa
Pred dvomi rokmi v Bratislave občianske združenie Vagus poskytlo ľuďom v núdzi tri bytové jednotky v Novej Cvernovke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári