BRATISLAVA, MOLDAVA NAD BODVOU. Mimovládne organizácie žiadajú ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), aby sa oboznámil s raziou v Moldave nad Bodvou z júna 2013 a prijal opatrenia, ktoré by zaručili, aby sa podobné akcie už v budúcnosti neopakovali.
Vyplýva to z listu mimovládnych organizácií a občianskych združení, ktoré pri siedmom výročí policajnej razie v rómskej osade upozorňujú, že nebola opodstatnená, primeraná, nebol na jej uskutočnenie legitímny dôvod a zostala bez nezávislého vyšetrenia.
Mimovládky: Na raziu nebol legitímny dôvod

Pred siedmimi rokmi zasahovalo na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou 65 policajtov so psami.
„Razia z 19. júna 2013, ktorá nebola opodstatnená, primeraná a nebol na jej uskutočnenie legitímny dôvod, zostala bez nezávislého vyšetrenia. Obyvateľom sa za zásah nikto neospravedlnil, a neprijali sa ani opatrenia, aby sa takéto zásahy už neopakovali. Šiesti zo zbitých obyvateľov paradoxne čelia už tretí rok súdnym procesom za krivé obvinenia,“ píše sa v tlačovej správe s tým, že spravodlivosť aj po rokoch vyzerá byť v nedohľadne.
Sľubované opatrenia prijaté neboli
Koalícia mimovládnych organizácií, ktorá na neoprávnenú policajnú akciu v Moldave nad Bodvou dlhodobo poukazuje, adresovala pri siedmom výročí razie list novému ministrovi vnútra Mikulcovi.

Žiada ho o oboznámenie sa s raziou a prijatie opatrení, ktoré by zaručili, aby sa podobné akcie už v budúcnosti neopakovali.
V liste ministrovi pripomína, že Slovensko dodnes nezriadilo nezávislý orgán na prešetrovanie sporných postupov polície ani nezabezpečilo dlho sľubované kamery na uniformách policajtov či pri policajných zásahoch.
„V dnešnej dobe celý svet protestuje proti tolerovanej policajnej agresii voči menšinám. Na Slovensku je symbolom takéhoto postupu práve prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou,“ vysvetľuje dôvody mimovládnych organizácií pripomínať si výročie nedoriešenej policajnej razie Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
V liste sa pripomína, že exministri vnútra Robert Kaliňák a Denisa Saková (obaja Smer-SD) opakovane sľubovali kamery aj nezávislý vyšetrovací orgán, o ktoré žiada aj verejná ochrankyňa práv už sedem rokov.
Policajti aj naďalej zasahujú voči civilistom bez toho, aby sa spätne dalo pozrieť, ako prípadný sporný zásah prebehol.
„Ide pritom o povinnosť štátu, ktorý má v takýchto situáciách dôveryhodne preukázať, či bolo použitie sily nevyhnutné a primerané,“ hovorí Radoslav Sloboda z Amnesty International Slovensko.
Veria v zmenu
Koalícia upozorňuje, že problém s používaním neprimeranej fyzickej sily voči jednotlivcom zo strany policajtov je na Slovensku stále prítomný, o čom svedčia aj nedávne prípady v Krompachoch a Bardejove.

„Veríme, že nový minister zareaguje na náš list a požiadavky pozitívne a už prídu kamery aj debata o tom, ako by mala vyzerať naozaj nezávislá kontrola silových zložiek. Chceme veriť, že je štát schopný sebareflexie aj bez rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva,“ hovorí predsedníčka občianskeho združenia Equity Lýdia Šuchová.
Medzi ďalšie požiadavky, ktoré koalícia po razii sformulovala, patrí aj garancia nezávislosti Policajného zboru od politiky, nastavenie zodpovednosti polície za zásahy a preskúmanie postupu orgánov činných v trestnom konaní.
Na pochybenia v ich postupe dlhodobo upozorňujú aj právni zástupcovia poškodených Roman Kvasnica a Dalibor Kuciaň.
Podpísanými pod listom ministrovi sú Lýdia Šuchová (o. z. Equity), Zuzana Wienk (Bystriny, o. z.), Radoslav Sloboda (Amnesty International Slovensko), Veronika Poklembová (ETP Slovensko), Michal Zálešák (Európske centrum pre práva Rómov - ERRC) a Elena Gallová Kriglerová (Centrum pre výskum etnicity a kultúry - CVEK).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári