KOŠICE. Zamestnanci mestského stavebného úradu v Starom Meste si boli v júni obzrieť stav bývalých vodárenských objektov po ich zrejme nelegálnej prestavbe na luxusné bývanie v rekreačnej lokalite Alpinka pri Košiciach.
Poverená vedúca košického stavebného úradu Iveta Kramárová spresnila, že jeho pracovníci vykonali štátny stavebný dohľad na mieste 17. júna.
„Obhliadkou bolo zistené, že išlo o zmenu jestvujúcich stavieb. Vlastníci nehnuteľností sa nepreukázali povolením stavebného úradu, ktoré by ich oprávňovalo realizovať predmetné zmeny,“ povedala Kramárová.
Doplnila, že úrad bude pokračovať v konaní v intenciách stavebného zákona.
„V prvej fáze vyzve vlastníkov nehnuteľností, aby predložili stavebnému úradu požadované doklady, či predmetné zmeny stavieb nie sú v rozpore s verejnými záujmami,“ dodala Kramárová.
Vodárne predali stavby golfovému klubu
Na prípad nelegálnej výstavby na exponovanom mieste, okolo ktorého prejde denne množstvo návštevníkov rekreačnej lokality, upozornil Korzár v máji.

Z našich zistení vtedy vyplynulo, že nehnuteľnosti pred rekonštrukciou slúžili Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), ktorej patrili do roku 2016.
Šlo o vodárenský strážny dom, chatu, chlórovňu a hospodársku budovu.
Pozemky pod týmito stavbami vlastní mesto Košice a v správe ich má mestský podnik Mestské lesy Košice.
VVS, v ktorej majú 98 % akcií mestá a obce, predala stavby bez pozemkov v roku 2016 súkromnej spoločnosti Golf Alpinka.
Tá prevádzkuje v susedstve golfový klub, ktorého členom je aj šéf VVS Stanislav Hreha.
„Členstvo osoby generálneho riaditeľa v golfovom klube, ktorý je členom klubu na Alpinke od roku 2009, nezakladá osobe člena žiadne kompetencie. Ing. Stanislav Hreha nie je majiteľom ani štatutárnym orgánom klubu, je len radovým hráčom golfu, ktorých má klub niekoľko stoviek,“ reagovali vodárne.
VVS: Predajom sme ušetrili
Vodárne vysvetľovali priamy predaj majetku golfovému klubu bez súťaže alebo zverejnenia ponuky dezolátnym stavom budov, ktoré boli určené na zbúranie.
Pred likvidáciou mala byť VVS oslovená prevádzkovateľom golfového ihriska s ponukou odkúpenia týchto stavieb.
Vodárne informovali, že predaj odobrilo predstavenstvo i dozorná rada podniku.
Ich argumentom boli ušetrené financie za prenájom pozemkov pod stavbami a v ich okolí, za ktoré platili vodárne Mestským lesom, a predaj mal vodárňam ušetriť peniaze aj za likvidáciu stavieb.
VVS sa vyjadrila, že „ponuka na búracie práce a návrat pozemku do pôvodného stavu bola ocenená na 80-tisíc eur“.
Cenu, za ktorú vodárne predali nehnuteľnosti golfovému klubu, nezverejnili s odôvodnením, že je to obchodné tajomstvo, pričom bola stanovená znaleckým posudkom, ktorý firma neukázala.
Vodárne tiež uviedli, že v rámci modernizácie vybudovali neďaleko novú automatickú chlórovňu, čím sa zjednodušila jej obsluha a znížili celkové náklady.
Klub posunul stavby členom
Podľa konateľky spoločnosti Golf Alpinka Slávy Gabrikovej kupoval klub vodárenské stavby bez pozemkov na to, aby rozšíril tréningové odpalisko, a pôvodné vodárenské objekty mali na cvičnej ploche plniť funkciu úschovne náradia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári