KOŠICE. Viac ako 15-kilometrový úsek na trati Košice – Kysak chcú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) modernizovať. Ide o trať, ktorá sa začína v Košiciach a pokračuje až po začiatok železničnej stanice v Kysaku.
Kompletne zrekonštruovaná trasa, ktorá patrí medzi hlavné slovenské železničné ťahy, by mala vo väčšine prípadov kopírovať tú súčasnú. Náklady na rekonštrukciu sú odhadované na 377 miliónov eur.
Predpokladaný termín začatia stavby je stanovený na rok 2027 s odhadovaným dokončením do troch rokov.
Nový tunel, ktorý pôvodne mal byť hotový už pred siedmimi rokmi, tak teraz plánujú dokončiť o 10 rokov.
Dožité trakčné vedenie
Vynovenie tejto trate je podľa ŽSR potrebné z viacerých dôvodov. Ako jeden z nich menuje v zámere predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie fakt, že elektrické trakčné vedenie je v prevádzke od roku 1953.
„V niektorých častiach je zrekonštruované, ale v prevažnej miere je dožité. Celkovo je možné hodnotiť stav trakčného vedenia ako nevyhovujúci, po ekonomickej životnosti s výnimkou trakčných stožiarov, ktoré boli zrekonštruované. Prevažná časť trakčných stožiarov má už po vyše 30-ročnej dobe životnosti,“ opisujú ŽSR.
Rýchlejšie z Košíc do Bratislavy

Investíciou chcú ŽSR dosiahnuť zvýšenie traťovej rýchlosti zo súčasných 120 na 160 kilometrov za hodinu.
ŽSR hovoria, že sa tým dosiahne celkové skrátenie jazdnej doby medzi Bratislavou a Košicami, a to aj napriek tomu, že vyššiu rýchlosť dosiahnu vlaky len na čiastkových zrekonštruovaných úsekoch, akým je aj trať Košice – Kysak.
„Technická úprava existujúcej trate na vyššiu traťovú rýchlosť zároveň výrazne zvyšuje komfort jazdných vlastností vlakovej súpravy a teda aj cestujúceho,“ konštatovala hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.
Zvláštnosťou úseku podľa nej je, že všetky vlaky pre osobnú dopravu zastavujú v stanici Kysak aj v stanici Košice a teda nebudú znižovať rýchlosť na 120 kilometrov za hodinu, ale na nulu. „Nákladné vlaky majú úplne odlišný režim, lebo nedosahujú traťovú rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.“
Starosta si vie predstaviť galériu

Dôležitou súčasťou výstavby a výraznou zmenou bude vytvorenie nového dvojkoľajného 815 metrov dlhého tunela cez Dáriusovu hoľu.
Cez súčasný 320 metrov dlhý ťahanovský tunel blízko záhradkárskej lokality už vlaky chodiť nebudú.
Ten je medzi železničiarmi neslávne známy aj ako „údolie smrti“, keďže si ho samovrahovia často vyberajú ako miesto svojej smrti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári