KOŠICE, PREŠOV. Študenti probačnej a mediačnej práce sa od nového akademického roka aktívne zapoja do práce na súdoch v Košickom a Prešovskom kraji.
Súdy tak študentom pomôžu spojiť teóriu s praxou v záujme lepšie ich pripraviť na budúce povolanie.
Dohodlo sa na tom vedenie Prešovskej univerzity v Prešove spolu s vedúcimi probačnými a mediačnými úradníkmi Krajského súdu v Prešove a Košiciach.
Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR).
Jeden úradník rieši 170 prípadov
Probační a mediační úradníci, dohliadajúci na výkon alternatívnych trestov, či už je to napríklad monitoring prostredníctvom elektronických náramkov alebo kontrola trestu povinnej práce, pôsobia na každom okresnom aj krajskom súde.
„Aktuálne máme na súdoch 80 probačných a mediačných úradníkov, pričom v priemere každý rieši približne 170 prípadov. Títo kolegovia aktívne pomáhajú pri napĺňaní takzvanej restoratívnej spravodlivosti, ku ktorej dochádza za účasti páchateľa, poškodeného a spoločnosti pri pokuse o obnovu narušených vzťahov. Hlavnú rolu medzi spomínanými aktérmi zohráva práve probačný a mediačný úradník, ktorý by mal byť na to po všetkých stránkach pripravený,“ informoval riaditeľ odboru probácie, mediácie a prevencie kriminality MS SR Samuel Burský.
Alternatívne tresty
Ministerstvo spravodlivosti má záujem naďalej pracovať na opatreniach a podnikať kroky vedúce k zvyšovaniu využívania počtu alternatívnych spôsobov trestania, ktoré sa ukazujú ako efektívne, či už z hľadiska nákladov, ale aj procesov reedukácie a resocializácie obvinených a odsúdených.
„Naším cieľom je probačnú a mediačnú službu viac sprofesionalizovať, dať úradníkom väčšiu podporu, aby vznikol väčší priestor aj pre sudcov na to, aby inštitúty alternatívnych trestov využívali vo väčšej miere,“ uviedla ministerka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári