KOŠICE. Neexistuje väčšie slovenské mesto, ktorému by na mape chýbala Štefánikova ulica alebo námestie.

Na viacerých miestach zase stoja sochy, busty alebo pamätné tabule venované generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Výnimkou nie sú ani Košice, meno významného Slováka nesie ulica v centre, ktorá sa tiahne popri Mestskom parku.
Štefánikova ulica sa v minulosti volala i súčasná Hlavná a to v tridsiatych rokoch 20. storočia a neskôr zase istý čas po 2. svetovej vojne.
Štefánik sa spolu s Tomášom Garrigue Masarykom zaslúžili o to, že po 1. svetovej vojne vzniklo samostatné Československo ako jeden z nástupníckych štátov Rakúsko-Uhorska.
V tomto roku si Slovensko pripomína 140. výročie Štefánikovho narodenia. Na svet prišiel 21. júla 1880.
Akt prekrytia
V Košiciach bol významnému štátnikovi venovaný i ďalší dôležitý verejný priestor - v parku na južnej strane centra za Kaplnkou sv. Michala na mieste, kde je dnes plastika mestského erbu.

V rokoch 1906-1919 tam stál tzv. Honvédszobor, socha, ktorá pripomínala zásluhy 9. košického pešieho pluku v revolučných rokoch 1848-49.
Štefánikovu sochu v tomto priestore slávnostne odhalili 5. mája 1929 pri príležitosti 10. výročia jeho smrti. Bol to jeho tretí pomník na slovenskom území a prvý na východnom Slovensku.
„Výber tohto miesta nebol náhodný. Je pravdou, že lokalita medzi Dolnou bránou a Kaplnkou sv. Michala bola dobre viditeľná a v centre mesta, no tento akt mal pravdepodobne slúžiť na prekrytie starého významu tohto miesta. Ak si aj obyvatelia mesta do doby postavenia sochy M. R. Štefánika vzťahovali k tomuto miestu ako k 'miestu sochy honvédov', postavenie nového pamätníka malo definitívne odstrániť starú spomienku na toto miesto a ustanoviť novú,“ opísala v jednej zo svojich odborných prác Tatiana Bírešová, ktorá má ukončený magisterský titul v Ústave českých dejín na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovy.
Téme sa venovala v odbornom článku „Prezentácia štátnej ideológie vo verejnom priestore mesta Košice medzi rokmi 1918–1945“.
Generál s papierovým zvitkom
Štefánikova bronzová socha merala viac než štyri metre a stála na podstavci zo spišského travertínu. Jej autormi boli akademický sochár Jozef Pospíšil a architekt M. Beluš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári