Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Primátor Košíc podáva trestné oznámenie pre obstarávania v DPMK

Generálny riaditeľ Padyšák obvinenia odmieta, zvažuje právne kroky.

Brífing Jaroslava Polačeka (druhý sprava). Vľavo Iveta Rajtáková, vpravo poslanec Ladislav Rovinský.Brífing Jaroslava Polačeka (druhý sprava). Vľavo Iveta Rajtáková, vpravo poslanec Ladislav Rovinský. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

KOŠICE. Snaha primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) o odvolanie Vladimíra Padyšáka z postu generálneho riaditeľa a člena Predstavenstva Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) pokračuje.

Súvisiaci článok Riaditeľ DPMK: Niekto sa snaží vraziť klin medzi mňa a primátora Čítajte 

Pokusy odstaviť Padyšáka cez dve výberové konania nevyšli, lebo väčšina mestského zastupiteľstva ho vo funkciách podržala.

Nič na tom nemení ani to, že primátor prijaté uznesenia nepodpísal.

V utorok, teda dva dni pred štvrtkovým rokovaním poslaneckého zboru, oznámil Polaček na brífingu, že v ten deň podal na Okresnej prokuratúre Košice II trestné oznámenie v súvislosti s DPMK.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mesto ukončilo v dopravnom podniku kontrolu a v zmysle zákona o finančnej kontrole a audite som povinný v súvislosti so všetkým skutočnosťami, ku ktorým som dospel aj s pomocou právnej kancelárie, podať trestné oznámenie za machinácie pri verejnom obstarávaní v DPMK. Je mi veľmi ľúto, že musím oznámiť takýto závažný krok,“ uviedol primátor.

Polaček: Smerácke praktiky sa ešte neskončili

Súvisiaci článok Primátor s ozbrojenými mestskými policajtmi vyvolal v DPMK rozruch Čítajte 

Dodal, že v pondelok bol v dopravnom podniku, kde o tom informoval členov dozornej rady i predstavenstva, a v utorok aj mestskú radu.

„Pravidlá platia pre všetkých. Pred voličov som predstúpil s tým, že urobím všetko pre to, aby sa nekradlo, nerozpredával sa mestský majetok a aby sa v meste nešafárilo a nekšeftovalo. Smerácke praktiky v Košiciach sa ešte neskončili,“ vysvetlil svoj veľmi nezvyčajný krok, keďže podal trestné oznámenie, smerujúce voči šéfovi DPMK, ktorý nastúpil za jeho primátorovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že dodávateľmi sú stále "naši" ľudia

Je mu podľa neho veľmi ľúto, že „naši ľudia“ naďalej dodávajú naftu, hardvér či informačné systémy a zodpovední pracovníci v mestských podnikoch nekonajú tak, ako káže zákon, teda nevyhlasujú verejné súťaže na nových dodávateľov za transparentných podmienok.

„Neviem, kto všetko sa na tomto podieľa, aké finančné, prípadne iné výhody z toho tieto skupinky ľudí majú. Ale cez moju osobu neprejde nezákonnosť. Uvedomujem si, že každý z nás robí chyby, že sa každý dokáže pomýliť, ale ak Úrad pre verejné obstarávanie povie, nerobte to tak, a dopravný podnik to bude i naďalej tak robiť, alebo nevyhlási verejné obstarávanie pred ukončením pôvodných zmlúv, ja toto tolerovať nebudem,“ zdôraznil Polaček.

Skryť Vypnúť reklamu

Trestné oznámenie vypracovala Rajtáková

Primátor konkretizoval, že trestné oznámenie sa týka verejných obstarávaní na naftu a informačno-odbavovací systém (softvér, čítačky kariet, palubné počítače, informačné tabule atď.).

Súvisiaci článok Tvrdia, že musia platiť TransDate, aby neskolabovala mestská doprava Čítajte 

Celé jeho znenie pripravila pre mesto Košice advokátska kancelária Ivety Rajtákovej. Právne služby mu poskytuje na základe zmluvy z júla 2019 s hodinovou sadzbou 117,60 eura s DPH.

Rajtáková konštatovala, že z kontroly vyplývajú „viaceré zistenia o porušení zákona o verejnom obstarávaní, ktoré zároveň vzbudzujú podozrenie, že postupom osôb zodpovedných za verejné obstarávanie došlo aj k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu podľa § 266 Trestného zákona - machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe“.

Existuje podľa nej dôvodné podozrenie, že osoby zodpovedajúce v DPMK za verejné obstarávanie konali v rozpore s ustanoveniami tohto zákona.

„Tým mali zabezpečiť konkrétnym subjektom výhodnejšie podmienky a uprednostniť ich pred inými zúčastnenými spoločnosťami,“ dodala Rajtáková.

Opierala sa o zistenia, uvedené v správach o finančnej kontrole v DPMK z 19. júna a 24. júla 2020. Tú vykonali pracovníci referátu auditu a kontrolingu magistrátu, spadajúceho priamo pod primátora.

Advokátka o nafte: Došlo k vylúčeniu iných uchádzačov

Kontrolóri zistili, že pri zákazke na dodávku motorovej nafty nevyhlásil DPMK načas verejné obstarávanie, hoci to mal v schválenom Pláne verejných obstarávaní na druhý polrok 2019.

Podľa Rajtákovej tak postupoval v rozpore s dvoma ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní.

Dvojročný kontrakt s pôvodným dodávateľom TaM trans spedition, s. r. o., zo Šaroviec v okrese Levice sa mal skončiť 16. marca 2020. Päť dní pred jeho vypršaním uzatvoril DPMK dodatok k pôvodnej Rámcovej dohode z roku 2018, ktorým zvýšil dohodnutú sumu vyše 8,6 milióna eur bez DPH o ďalších 10 percent (vyše 865-tisíc eur bez DPH).

Až následne 17. marca 2020 bolo vyhlásené verejné obstarávanie.

DPMK po tom, čo Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal predbežné opatrenie z dôvodu preskúmania jeho úkonov na základe námietok, uzatvoril 29. mája 2020 ďalší dodatok, ktorým zvýšil hodnotu pôvodnej zákazky ešte o ďalších 20 percent (vyše 1,73 milióna eur bez DPH).

„Z uvedených skutočností vyplýva, že osoby zodpovedné za postupy vo verejnom obstarávaní nevyhlásením verejného obstarávania na predmet zákazky Motorová nafta v dostatočnom časovom predstihu vytvorili situáciu, ktorej predvídateľným dôsledkom bola potreba uzatvorenia dodatku. Tým došlo k vylúčeniu iných možných dodávateľov a naopak k poskytnutiu výhody jedinému súťažiteľovi, ktorý získal zákazku bez účasti na súťaži,“ argumentovala Rajtáková.

Doplnila, že ak sa preukáže trestný čin podľa paragrafu 266 Trestného zákona, vinníkovi hrozí trestná sadzba šesť mesiacov až tri roky.

Problémom majú byť aj dodávky TransDaty

Predmetom trestného oznámenia sú aj zákazky súvisiace s odbavovacím systémom. Dodávateľom hardvéru, softvéru i súvisiacich služieb je od roku 2014 žilinská spoločnosť TransData, s. r. o. (kontinuálne nahradila pôvodne spriaznený EMTEST).

Súvisiaci článok Firma s Rašiho švagrom robí biznis s dopravným podnikom Čítajte 

Ako v minulosti zistil Korzár, jej konateľom je Karol Gogolák - švagor bývalého vicepremiéra a košického exprimátora Richarda Rašiho (exSmer, dnes Hlas).

DPMK v dvoch prípadoch odoslal v roku 2018 na ÚVO oznámenie o tom, že priamym rokovacím konaním so spoločnosťou TransData chcú zrealizovať zákazku Zabezpečenie kompatibility platformy, servisu HW a vybavenia DPMK, a. s., za 273 600 eur bez DPH, resp. zákazku Prevádzka a údržba dispečerského lokalizačno-informačného systému v hodnote 199 872 eur bez DPH.

ÚVO v marci 2019 na rozdiel od predchádzajúcich rokov takýto zaužívaný postup prvýkrát prekvapujúco zrušil a nariadil DPMK vyhlásiť otvorenú súťaž pre rôznych záujemcov.

DPMK to podľa kontrolných zistení akceptoval a v Správe o zákazke pre ÚVO v marci 2019 uviedol, že na túto zákazku vyhlási nové verejné obstarávanie. To sa však doteraz nestalo.

Stopercentná akciovka mesta medzitým viackrát informovala vedenie Košíc, že intenzívne komunikuje so spoločnosťou TransData. Výsledkom rokovaní mal byť prevod softwaru do vlastníctva DPMK a následne uskutočnenie nového verejného obstarávania tak, aby sa ho mohli zúčastniť všetci relevantní uchádzači.

Myslia si, že DPMK zámerne nerešpektuje ÚVO

DPMK však podľa kontrolných zistení naďalej vystavuje TransDate ďalšie objednávky. Za rok 2019 jej bolo za tieto služby v rámci zákazky Zabezpečenie kompatibility platformy, servisu HW a vybavenia DPMK, a. s., vyplatených vyše 82-tisíc eur bez DPH, za prvý polrok 2020 to má byť polovica spomínanej sumy.

Súvisiaci článok Čipové karty a systém stáli Košičanov skoro 3,8 milióna eur Čítajte 

Celkovo by tak DPMK vyplatil za poldruha roka takmer 40 percent z predpokladaného objemu zákazky.

„Z rozhodnutí ÚVO vyplýva, že priame zadanie zákazky jedinému a vopred vybratému záujemcovi je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, obmedzením hospodárskej súťaže a vykazuje znaky umelého zúženia parametrov verejného obstarávania. So zreteľom na doterajší postup sa domnievame, že DPMK zadávaním priamych objednávok spoločnosti TransData zámerne nerešpektuje právny názor ÚVO. To platí aj na ďalšiu zákazku s predmetom Prevádzka a údržba dispečerského lokalizačno-informačného systému, kde rovnakej spoločnosti boli prostredníctvom priameho rokovacieho konania vystavené faktúry z DPMK v sume 42 336 eur bez DPH,“ vysvetľovala Rajtáková.

Je podľa nej nevyhnutné, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali zodpovednosť jednotlivých osôb, ktoré v DPMK zodpovedajú za verejné obstarávanie.

„Vychádzajúc z popisu pracovnej činnosti generálneho riaditeľa DPMK, tento zodpovedá za riadenie a zabezpečovanie úloh celej akciovej spoločnosti prostredníctvom podriadených zamestnancov. Vyvstáva preto dôvodné podozrenie, že vyššie opísané postupy môžu spadať do oblasti zodpovednosti generálneho riaditeľa DPMK,“ naznačila advokátka, voči komu v podstate smeruje trestné oznámenie.

Generálny riaditeľ: Zvažujeme právne kroky

Šéf DPMK Vladimír Padyšák reagoval, že na brífingu prezentované vyjadrenia vyjadrenia „obsahujú závažné obvinenia, voči ktorým sa DPMK dôrazne ohradzuje. Zvažuje ďalšie právne kroky, nakoľko naďalej trvá na tom, že všetky realizované verejné obstarávania sú plne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní“.

Zo zákulisných informácií vyplýva, že trestným oznámením primátora, ale aj kontroverzným priebehom jeho návštevy v DPMK by sa malo vo štvrtok zaoberať mestské zastupiteľstvo.

Zatiaľ to vyzerá tak, že by bolo prekvapením, keby sa Polačekovi podarilo získať dostatočnú podporu mestských poslancov na odvolanie Padyšáka.

Nedá sa zároveň, naopak, vylúčiť, že sa na tomto rokovaní bude rozhodovať aj o ďalšom pôsobení blízkeho primátorovho spolupracovníka v DPMK - predsedu predstavenstva podniku Marcela Čopa, ktorý je zároveň riaditeľom magistrátu.

Padyšák i Filipko pochybenia odmietli už predtým

Predseda dozornej rady dopravcu a mestský poslanec Jozef Filipko (SMK) z klubu Fungujúce Košice, ktorý ešte donedávna primátora podporoval, uznal koncom júna pre Korzár výhrady, že DPMK mohol vyhlásiť verejné obstarávanie na naftu o čosi skôr.

Poukázal však zároveň na kapacitné možnosti personálne poddimenzovaného oddelenia verejného obstarávania v podniku, ktoré je preťažené, a angažovanie externých obstarávateľov by len zvýšilo náklady.

Zamestnancov, ktorí prišli do DPMK po komunálnych voľbách, na rozdiel od primátorovej kritiky pochválil, že za ten krátky čas odviedli kus dobrej roboty.

Vyhlásil tiež, že za väčšinu zdržaní pri verejných obstarávaniach môže zdĺhavý schvaľovací proces práve na magistráte.

Padyšák vtedy tiež upozornil, že na toto oddelenie nevedia už dlhšie zohnať ďalších kvalifikovaných ľudí, lebo im nedokážu ponúknuť adekvátny plat v porovnaní so súkromnou sférou.

Vyjadril sa, že svojim podriadeným plne dôveruje, a podľa neho určite nepochybili ani neporušili zákon. Keďže sa nakopilo viacero veľmi dôležitých obstarávaní, museli ich realizáciu riešiť postupne podľa naliehavosti.

Riaditeľ riadenia dopravy DPMK Roman Danko koncom júna pre Korzár vysvetlil, že meškanie verejného obstarávania na odbavovací systém spôsobujú výhradné autorské práva TransDaty na software.

O ich prevode na DPMK po nečakanom rozhodnutí ÚVO o zrušení postupu priameho rokovacieho konania komunikovali s firmou trištvrte roka, lebo ide o jej biznismodel a dlho nebola veľmi náchylná prevádzať svoje práva na DPMK. Zložitá bola aj finančná otázka tohto riešenia.

„Toto nie je len náš problém, ale takmer všetkých dopravcov na Slovensku, ktorí využívajú služby tejto firmy, pretože tá ovládla tento segment trhu,“ pripomenul.

Padyšák oznámil, že cez spomínané objednávky musia v súčasnosti naďalej uhrádzať paušálne poplatky TransDate, pretože by prestal fungovať celý informačno-odbavovací systém (čítačky, označovače, informačné tabule, nehlásili by sa zastávky atď) a situácia nemá v súčasnosti iné zodpovedajúce riešenie. Škody v takom prípade vyčíslil na 1 milión eur mesačne.

Generálny riaditeľ ešte koncom júna avizoval, že napriek všetkým týmto problémom chystajú ešte počas tohto leta vyhlásenie verejnej súťaže podľa požiadaviek ÚVO. On ani Danko si však netrúfajú odhadnúť, či sa vôbec nájde nejaký iný záujemca okrem TransDaty.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 18 871
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 14 521
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 210
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 540
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 350
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 961
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 978
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 844
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 745
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Dopravný podnik mesta Košice

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Jaroslav Polaček
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

Peter Schutz

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, vyhlásil Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop