KOŠICE. Odborári v spoločnosti U. S. Steel Košice vyhlásili v stredu štrajkovú pohotovosť.
Ani po 25 kolách kolektívneho vyjednávania o novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy sa totiž podľa odborárov nepodarilo nájsť spoločnú dohodu.

„Štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné," uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.
Zhoda pri výbere sprostredkovateľa so sociálnym partnerom podľa neho vyústila k požiadaniu vybratého sprostredkovateľa zo zoznamu sprostredkovateľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o riešenie kolektívneho sporu.
Sprostredkovateľ má po oboznámení sa s priebehom vyjednávania predložiť návrh riešenia sporu.
„Ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné a potom sa otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného nástroja riešenia, teda štrajku," tvrdí Varga.
Čo žiadajú odborári
Návrh znenia novej kolektívnej zmluvy pripravila Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice v zhode s ďalšou odborovou organizáciou, pôsobiacou v podniku – OZ NKOS.
Ťažiskovými sú v ňom podľa odborárov tri piliere, a to zamestnanosť, pracovný čas a mzdy.

„Písomná podoba návrhu bola zamestnávateľovi odoslaná ešte 15. novembra 2019 a 1. kolo kolektívneho vyjednávania sa uskutočnilo 22. januára tohto roku," uvádza sa v tlačovej správe.
Spornou sa podľa Vargu stala otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa.
Manažment spoločnosti žiada zvýšiť pracovný čas z 35,5 na 37,5 hodiny týždenne, odborári požadujú zachovanie súčasnej dĺžky týždenného pracovného času.
„V ťažkých časoch zúriacej recesie v hutníctve v rámci Európskej únie, v časoch negatívnych ekonomických dopadov koronakrízy na našu spoločnosť a s prihliadnutím na ostatných skutočne náročných 15 mesiacov je pracovná doba zaknihovaná v kolektívnej zmluve ako naša nosná idea," tvrdí odborársky predák.
Obmedzený pracovný režim
Zamestnanci košického U. S. Steelu pracujú už siedmy mesiac za sebou v obmedzenom týždennom pracovnom režime.
Od polovice apríla tohto roka sa s vedením podniku dohodli na mzdovej kompenzácii 80 % platu za dni, ktoré musia zostať doma pre nedostatok práce - prekážku na strane zamestnávateľa.
Táto dohoda sa vzťahuje aj na mesiace august a september 2020.
Bača: Veríme v dohodu
O reakciu sme požiadali vedenie spoločnosti.

„Boli sme kontaktovaní lídrami odborových organizácií, ktorí nám oznámili, že počnúc stredou vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Akceptujeme ich rozhodnutie a rozumieme ich obavám. Chápeme, že jedným z bodov je tiež pracovný čas. Efektívny pracovný čas môže byť v blízkej budúcnosti to, čo pomôže spoločnosti zostať konkurencieschopnou,“ uviedol hovorca firmy Ján Bača.
„Musíme byť nanajvýš opatrní v čase, keď podmienky na trhu s oceľou sú extrémne neisté. Oceliarske podniky už roky čakajú na jasné a rozhodné opatrenia Európskej komisie, ktorými by ochránila európsky trh proti neférovému obchodu s oceľou spoločnosťami mimo EÚ. Kým EÚ čaká na účinné obchodné politiky, Čína pokračuje rok čo rok s rekordnou produkciou ocele a to má negatívny vplyv na globálny trh s oceľou,“ dodal.
„Veríme v dohodu a spoluprácu a aj v tomto prípade využijeme každú možnosť, aby sme dosiahli dohodu. Máme však zodpovednosť nielen za súčasnú prosperitu našich zamestnancov, ale aj za dlhodobú budúcnosť spoločnosti. Manažment bude ochraňovať budúcnosť U. S. Steel Košice v prospech všetkých, ktorí sa na nej podieľajú, zamestnancov, obchodných partnerov a akcionárov,“ uzavrel J. Bača.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári