KOŠICE. Na rokovanie štvrtkového mestského zastupiteľstva bol predložený návrh na nákup autobusov pre Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) takým bezprecedentným spôsobom, že o ňom nič nevedel predseda predstavenstva, ale ani vedenie mesta, ktoré ho pritom malo prefinancovať z úveru.
Návrh predtým neprerokovali poslanecké komisie ani odborné útvary magistrátu a v rozpočte na to neboli doteraz vyčlenené ani finančné prostriedky.
Jeho autorom bol poslanec Milan Lesňák (nezávislý), ktorý ním vyvolal v rokovacej sále poriadny rozruch.
Navrhol nákup nízkopodlažných kĺbových autobusov s dĺžkou 18 metrov cez vysúťaženú opciu za 7 miliónov eur, pričom by to prefinancovalo mesto z 10-miliónového úveru, ktorého prijatie na kapitálové výdavky už schválilo mestské zastupiteľstvo v septembri 2019.
„Odstavených je momentálne zhruba 50 – 60 autobusov pre poruchy, z nich je asi 25 osemnásťmetrových kĺbových. Ak sa táto situácia nezačne okamžite riešiť nákupom autobusov, dopravný podnik nedokáže zabezpečiť vypravenosť všetkých liniek cez školský rok, čo bude viesť k zvýšenej nespokojnosti občanov s fungovaním verejnej dopravy,“ vysvetlil dôvody svojho neštandardného kroku.
Zaskočil poslancov i primátora
Poslanec Ladislav Strojný (nezávislý) nerozumel, prečo sa teraz otvára tento bod, keď na piatkovom mimoriadnom zastupiteľstve je naplánovaný bod o schvaľovaní žiadosti na prijatie nenávratného finančného príspevku práve na nákup autobusov.
„Necítim sa byť kompetentný vyberať typ autobusu. Na to máme predsa generálneho riaditeľa a predstavenstvo podniku,“ čudoval sa, že takýto návrh predkladá poslanec.

„Pán poslanec Strojný, na mňa sa nepozerajte, ja vôbec neviem, o čom tu rozprávate. Nikto to neprerokoval s mestom,“ prehodil primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
„Chcel by som poprosiť tu prítomných členov dozornej rady a predstavenstva, aby sa k tomu vyjadrili, lebo my nemôžeme poslaneckým návrhom rozhodovať o 7-miliónovej sume,“ požiadal poslanec a starosta KVP Ladislav Lörinc.
„Kolegovia, naozaj sa snažím absolútne minimalizovať akýkoľvek konflikt alebo negatívnu reakciu zo strany mesta smerom k vám, ale vy vnímate, čo je toto za návrh? Pán Marcel Čop, ešte stále predseda predstavenstva DPMK (poslanci ho vo štvrtok odvolali, ale primátor ešte uznesenie nepodpísal – pozn. red.), mi teraz hovorí, že ani on o ničom nevie,“ rozhorčil sa primátor.
Dodal, že im od rána vysvetľoval, o čo v podniku po celý čas ide (biznis na úkor DPMK) a niekto tu dá takýto návrh bez toho, aby prešiel základnými schvaľovacími kolečkami cez príslušné orgány mesta.
„Takto sa nedá riadiť mesto. Veď tých 10 miliónov je už v rozpočte normálne nastavených na čerpanie (na už schválené veci – pozn. red.). Ak to chceme riešiť, tak poďme škrtať v rozpočte, ale zmeny v ňom ste teraz hodili za hlavu, že sa o tom nebudeme baviť. Neviem, o čo ide v tejto hre a komu o čo ide. Povedzte mi, čo sa tu chystá,“ nechápal Polaček.
Gibóda sa pýtal, či nejde o dopredu nachystaný biznis
„Aký ohrozený školský rok? Ten sa začína v septembri. Keď nakúpime tieto autobusy, kedy budú vyrobené a kedy podľa vás prídu? Alebo má pán poslanec Lesňák už vedomosť o 21 autobusoch na parkovisku pripravených, ktoré kúpime, ktoré mu už niekto pripravil? Alebo má pán Padyšák vedomosť o 21 autobusoch, ktoré už niekde čakajú od určitej spoločnosti? Toto tu je vrchol nezodpovedného prístupu, čo ste tu predložili, pán poslanec,“ adresoval Lesňákovi výčitku viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý).
Ten reagoval, že sa len snaží hasiť požiar, ktorý tu vznikol vďaka nekompetentnosti predstavenstva, ktoré vo štvrtok zložilo mandát (Marcel Čop a Jozef Oberuč).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári