KOŠICE. Akákoľvek diskriminácia či elitárstvo sú proti princípom kresťanstva a ľudskosti a môžu viesť až k vraždeniu ľudí, čo sa už nesmie nikdy zopakovať.
Na oficiálnej webovej stránke Konferencie biskupov Slovenska (KBS) to napísal predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny košický arcibiskup Bernard Bober.
Je preto podľa neho dôležité pripomínať si obete rómskeho holokaustu.
Pol milióna obetí
„Likvidácia Rómov počas druhej svetovej vojny prichádzala postupne. Najskôr to bolo vydanie obežníka o 'vykazovaní cigánskeho obyvateľstva do domovských obcí', potom ústavný zákon z roku 1939 o štátnom občianstve, keď sa Rómovia dostali medzi tzv. 'cudzie živly', pretože nemali domovské právo a nepretržité zamestnanie. Potom dostali tzv. cigánske legitimácie. Za tým nasledovali pracovné tábory, pričom prvý z nich bol v Hanušovciach nad Topľou. V pracovných táboroch sa pre nedostatok stravy a katastrofálne hygienické podmienky začal šíriť týfus. Tak začali chorých Rómov nakladať do áut a hromadne popravovať. V Dubnici nad Váhom, Kremničke, Kvetnici pri Poprade, Zvolene, Brezne, Tisovci," priblížil Bober.
Pripomenul, že celkový počet obetí rómskeho holokaustu počas druhej svetovej vojny sa odhaduje na 500-tisíc.
Bober vyzval ľudí, aby sa "modlili za obete rómskeho holokaustu i za ich potomkov, aby boli uzdravené zranenia z minulosti a zachránené ich duše".
Rómsky holokaust
Rómsky holokaust bol pokus nacistického Nemecka a jeho spojencov o vyhladenie Rómov v Európe počas druhej svetovej vojny.
Za vlády Adolfa Hitlera bolo 26. novembra 1935 vydané doplnenie Norimberských zákonov, ktoré zaradilo Rómov do rovnakej kategórie ako Židov a definovalo ich ako „nepriateľov rasovo čistého štátu“.
Historici odhadujú, že nacisti a ich spolupracovníci zabili 220-tisíc až 500-tisíc Rómov, čo je asi štvrtina až polovica z menej ako jedného milióna všetkých Rómov v Európe v tom čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári