KOŠICE, PREŠOV. Spor obyvateľov pre obťažovanie hlukom vrtuľníkov so súkromným výcvikovým strediskom pilotov Slovak Training Academy (STA) v Košiciach vstupuje po sťažnostiach a petícii do právnej roviny.
Akadémii bola doručená predžalobná výzva
Advokátska kancelária Čollák & partneri zaslala koncom júla spoločnosti STA predžalobnú výzvu na upustenie od protiprávneho konania.

„Na základe konzultácií s mnohými Košičanmi sme vyzvali STA, aby okamžite prestala vykonávať leteckú činnosť predovšetkým v čase nočného pokoja po 22. hodine. Dali sme jej na vedomie, že ak sa tak nestane, môžu byť v zmysle poverenia od našich klientov voči nej iniciované súdne, správne i priestupkové konanie, ale aj konanie o vydanie neodkladného opatrenia,“ uviedol advokát Jaroslav Čollák.
Spoločnosti STA tiež dali na vedomie, že môže byť iniciované i konanie o zmene alebo zrušení aktuálnych povolení, na základe ktorých vykonáva svoju činnosť na košickom letisku a v okolí, ak takým povolením disponuje.
„Tvrdenia advokátskej kancelárie považujeme za nepravdivé. Pri realizácii leteckého výcviku dodržiavame platnú legislatívu o nočnej prevádzke leteckej techniky. Výcvik pilotov nevyhnutne zahŕňa aj nočné lety. Ako príklad uvedieme leteckú záchrannú službu, ktorá v prípade potreby musí lietať aj v noci," okomentoval predžalobnú výzvu zástupca generálneho riaditeľa STA Dominik Varga.
Dve roviny - morálna a právna
„Situácia okolo STA má dve roviny – spoločenskú, čiže ľudskú, a právnu,“ začal so zdôvodňovaním svojich aktivít advokát Čollák.
Pri spoločenskej, resp. morálnej rovine je tu podľa neho legitímna otázka, v akej spoločnosti chceme žiť.

„Teda, či predstavitelia súkromnej spoločnosti môžu viac ako dva roky občanom, médiám či predstaviteľom mesta Košice a priľahlých obcí tvrdiť, že po 22. hodine sa nevykonáva letecký výcvik nad obývanými lokalitami, alebo či budeme tieto tvrdenia konfrontovať s realitou, ktorá je, bohužiaľ, iná. Vykonáva sa totiž do skorých ranných hodín. Občania nám poskytli množstvo hmatateľných dôkazných prostriedkov o porušovaní nočného pokoja. Dotknutá aglomerácia mesta Košice a okolitých obcí má možno viac ako 300-tisíc obyvateľov. Čo je potom viac?“
Zdôraznil, že obyvatelia akceptujú úlohy košického letiska ako takého, a že lietadlá prilietajú a odlietajú.
„To, čo však robí súčasnú situáciu neštandardnou, je, že nielen v blízkom okolí civilného letiska Košice prebieha nad zastavanými časťami mesta a nad priľahlými obcami systematický, cyklický a intenzívny výcvik. Rovnako neštandardným je spôsob vykonávania tejto činnosti, ktorý žiadnym spôsobom neberie ohľad na právo na súkromie, rodinný život obyvateľov či na verejné zdravie.“
Advokát Čollák: Je toto vo verejnom záujme?
Čollák pritom pripomenul, že už je v Prešove letisko, na ktorom sa cvičia naši piloti vojenských alebo záchranárskych vrtuľníkov a k dispozícii sú aj ďalšie vojenské objekty ako napríklad Lešť a pod., ktoré sú mimo zastavaných území miest a obcí.
Ako aj Korzár viackrát informoval, v košickej STA sa po jej slávnostnom otvorení v októbri 2017 školia predovšetkým afganskí vojaci.

„V Košiciach častokrát lietajú len niekoľko desiatok metrov nad obydliami obyvateľov. Z môjho pohľadu ich vyčleňuje do neakceptovateľnej roviny porušovanie nočného pokoja až do skorých ranných hodín v celej aglomerácii,“ vysvetlil advokát.
Právnu rovinu vníma z viacerých hľadísk.
Trebárs, či povolenia vo vzťahu ku košickému letisku, ktorými disponuje STA, ak nimi disponuje, boli vydané v súlade so zákonom.
„Podstatné je, či štátny orgán, ktorý povolenia vydal, ich vydal tak, že STA môže vykonávať lety aj po 22. hodine. Otvára sa tu otázka, či štátny orgán môže takýmto spôsobom vydať povolenie, ktorým fakticky doslova nabáda súkromnú obchodnú spoločnosť, aby porušovala nočný pokoj. Ak môže, je takéto povolenie v súlade s dobrými mravmi? A čo je podstatné - je vo verejnom záujme?“
Ďalším hľadiskom je faktický postup vydávania povolení.
„Podstatný je právny základ vykonávaného výcviku. To znamená zodpovedanie otázky, kto povoleniami disponuje, či je to spoločnosť STA, či sú povolenia naviazané na košické letisko alebo na nejaké iné. Z centrálneho registra zmlúv totiž vyplýva, že úplne iná spoločnosť (prešovská eseročka Heli Company – pozn. red.) disponuje oprávneniami na výcvik napríklad pilotov ozbrojených síl. Ale tieto povolenia sú naviazané na prešovské letisko, “ podotkol Čollák k svojim doterajším zisteniam.
Hovorkyňa Dopravného úradu Eva Oravcová uviedla, že lety vykonáva Heli Company, nie STA a zároveň i to, že nemá obmedzenie na vykonávanie letov, teda „môže vykonávať lety 24 hodín denne".
„STA nie je prevádzkovateľom leteckej techniky. Prevádzku zabezpečujú naši zmluvní partneri (Heli Company a Utair Europe), ktorí sú držiteľmi príslušných oprávnení k vykonávaniu leteckej činnosti. Ich oprávnenia sú voľne dostupné na stránkach Dopravného úradu," poznamenal Varga z STA.
Aj on ubezpečoval, že v rámci platných povolení nie je výcvik na košickom letisku časovo obmedzený.
V Prešove vrtuľníky obmedzili, v Košiciach lietajú aj v noci
Podľa obchodného registra je jedným z dvoch spoločníkov firmy Heli Company práve STA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári