KOŠICE. Približne 300 exponátov súvisiacich s modrotlačou si môžu pozrieť návštevníci Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach prostredníctvom výstavy Remeslo má modré dno.

Vidieť môžu napríklad pôvodné kroje či modtrotlačiarenské formy.
Za múzeum, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja (KSK), o tom informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková.
Výstava, ktorej kurátorkou je Ľudmila Mitrová, sa tematicky venuje vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 20. storočia.
Ukážky modrotlače
Okrem výberu modrotlačovej tvorby z východného a stredného Slovenska si môžu návštevníci pozrieť aj modrotlačiarsku dielňu majstra Elemíra Montštka z Hranovnice.
Dopĺňajú ju ukážky drevených foriem zo zaniknutých dielní - napríklad zo Starej Ľubovne, Gelnice, Spišskej Novej Vsi, Spišského Podhradia, Jelšavy, Banskej Bystrice či Kremnice.
Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z jednotlivých regiónov na Slovensku.
„Pozornosť zaujme aj prepracovanosť modrotlačového vzoru s motívom vzkriesenia Krista na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov, či rokoková forma Adama a Evy," uviedla Terezková.
Prvá vlastná výstava
Výstava o modrotlači je prvou vlastnou výstavou VSM v tomto roku, ktorú sprístupnili po uvoľnení časti protiepidemiologických opatrení. Pôvodne sa táto výstava mala konať v apríli.
Tradičná slovenská modrotlač je od roku 2018 aj súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Ako KSK pripomína, postupne sa stáva vyhľadávanou a znovunájdenou tradičnou technikou v 21. storočí.
Výstava potrvá v historickej účelovej budove VSM v Košiciach do 28. februára 2021.
Jej súčasťou sú aj rôzne sprievodné podujatia so slovenskými modrotlačiarmi vrátane tvorivej dielne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári