O tom, prečo sa Košice v posledných rokoch neobjavujú v architektonických súťažiach a ako sa stavia v metropole východu, sme sa rozprávali s architektom MARTINOM RYCHNAVSKÝM z mestského Útvaru hlavného architekta (ÚHA). Hovorí aj o byrokracii, ktorá demoralizuje, ale i o väčšom zapojení verejnosti do procesov plánovania v meste.
V uplynulých rokoch sa do nominácie cien za architektúru nedarí prebojovať stavbám z Košíc. Kde vidíte dôvod?

Nie je dostatočne silný trh, chýba aj kvalitná komerčná ponuka a aj dopyt po nej nie je taký silný, aby bola motivácia ponuku zlepšiť. Zároveň existuje výrazná informačná asymetria - málokto vie, koľko by malo čo stáť a prečo a ako by mal vyzerať kvalitný návrh či realizácia. Plynulé vybavenie stavebného povolenia sa často cení viac ako spracovanie návrhu. Veľké množstvo byrokracie demoralizuje klientov aj architektov. Ide sa cestou menšieho odporu. Ľudia hľadajú cenovo dostupné riešenia, aj na úkor kvality.
Chýbajú stavebné firmy, ktoré zvládnu náročnejšie prevedenia, chýba povedomie o reklamácii nedostatkov. Mávne sa rukou: Dobre, nechajte tak. Na začiatku je klient plný energie a chce šetriť, kde vie, neskôr pritakáva na riešenia, kde už nemá dosť „síl“ zjednávať ceny, porovnávať ponuky a šetriť financie. Následne sa šetrí už pri finalizácii, pretože postupne dochádzajú financie. Finančne solventnejší investori tiež nie sú vždy dostatočne uvedomelí, aby prijali za svoje to, čo je z centristického pohľadu považované za kvalitnú architektúru.

Ďalším dôvodom je exodus architektov do Bratislavy a zahraničia, mnohí idú tam, kde sa vedia realizovať, a na východe ostáva menej priebojné, hoci nemenej šikovné či tvorivé personálne zastúpenie. A za posledné roky sa v Košiciach nevyprofilovali nové výrazné ateliéry, ktoré by na seba strhli väčšiu pozornosť. Verím však, že nová generácia rýchlo dobehne medzeru, ktorá vznikla po ústupe silných osobnosti z prelomu milénia.
Stavia sa za posledné roky v meste kvalitná architektúra?
Vzhľadom na lacné hypotéky je objem stavieb vyšší aj v našom meste. Pomer kvalitnej architektúry je tým pádom zákonite nižší. Krivdilo by sa však, ak by sme tvrdili, že v meste nevzniká žiadna kvalitná architektúra. Z pohľadu mestského urbanistu je niekedy ťažké hodnotiť samotnú architektúru, pretože ak vidíme prázdny pozemok, predstavujeme si, čo všetko na ňom môže byť, aby sa vhodne dotváral celok. Ak je už raz stavba zrealizovaná, vnímame ju zo širších súvislostí. Architektúra môže byť vynikajúca, ale ak znehodnotí susedné pozemky, alebo výrazne zhorší dopravnú situáciu v okolí, či nezvolí vhodnú funkciu, z krásy je príťaž. Ďalší dôležitý aspekt je trvácnosť krásy. Pomenej sa tvorí nadčasovej architektúry.
Aké novostavby by ste za posledné tri roky v meste vyzdvihli?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári