KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) pripravuje spustenie svojho sociálneho podniku, ktorý má pomôcť najmä ťažšie zamestnateľným obyvateľom.
Spustiť ho plánuje na jeseň.
Na jeho založenie vyčlenila župa 100-tisíc eur, ktoré mu poskytne ako bezúročnú pôžičku.
V prvej etape zamestná do 20 ľudí na trvalý úväzok.
Ako informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková, štatút registrovaného sociálneho podniku priznalo krajskému sociálnemu podniku Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR začiatkom augusta.
Pomáhať začne na jeseň, pričom podiel znevýhodnených má byť 40 až 60 percent zo všetkých zamestnancov.
„Mnohé obce a mestá v našom kraji sa zaujímajú o sociálne podnikanie a radi by touto formou zaktivizovali časť obyvateľov, ktorí si zo sociálnych či zdravotných dôvodov ťažšie hľadajú zamestnanie. Obracajú sa na nás s otázkami, ako si taký podnik založiť, aké služby môžu ponúkať a podobne. Krajský sociálny podnik môže byť pre tieto mestá a obce modelovým, so zabehnutým systémom. Máme ambíciu vychovať mentorov, ktorí by podobné sociálne podniky úspešne pomáhali zakladať a štartovať ich podnikateľskú aktivitu ďalej v miestnych samosprávach,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka (nezávislý).
Tri divízie
Kraj plánuje pod jednou strechou sprevádzkovať tri divízie - stavba, upratovanie, dom a záhrada.
Zamestnanie na trvalý pracovný pomer by tu malo nájsť spočiatku do 20 ľudí, neskôr môže v závislosti od dopytu množstvo ponúkaných služieb i zamestnancov narastať.
Výber adeptov so záujmom o prácu, ale problematickými vyhliadkami na zamestnanie, bude prebiehať v spolupráci s pracovníkmi komunitných a krízových centier, terénnymi sociálnymi pracovníkmi a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
„Sociálny podnik ponúkne znevýhodneným uplatnenie. Zároveň by ich mal v istom zmysle vychovať a naučiť správnym pracovným a taktiež sociálnym návykom. Keďže v integračnom sociálnom podniku môže zamestnanec pobudnúť dva roky v statuse znevýhodneného, v tomto období ho dokážeme pripraviť pre ďalšie príležitosti na pracovnom trhu,“ uviedol župan Trnka.
Sociálny podnik chce ponúkať stavebno-rekonštrukčné, maliarske a natieračské práce, drevárske práce, pomoc pri údržbe ciest II. a III. triedy či iné pomocné práce aj v domácnosti a záhrade.
Objednať si ich budú môcť župné sociálne zariadenia, školy, školské a kultúrne zariadenia, prípadne ďalšie subjekty v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja.
Samostatnou kategóriou sú fyzické osoby - občania, ktorí budú môcť využiť služby zamerané na pomoc v domácnosti a v záhrade.
Uplatnenie v Sociálnom podniku KSK by mohli nájsť absolventi župných stredných škôl do 26 rokov v nepriaznivej životnej situácii. Spadajú sem aj absolventi nižšieho vzdelania ako stredné odborné, príslušníci národnostnej menšiny alebo obyvatelia najmenej rozvinutých okresov.
„Podľa zákona musí podnik celý svoj zisk reinvestovať na dosiahnutie merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, čo v prípade integračného podniku znamená zamestnávanie znevýhodnených a zraniteľných osôb,“ pripomenula Terezková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári