KOŠICE. Na prelome minulého a tohto storočia fungovalo na Slovensku viacero nebankových subjektov, ktoré svoje podnikanie postavili na sľuboch o výhodnom zúročení vkladov.

Všetky postupne skrachovali.
Rovnaký osud postihol v roku 2002 aj spoločnosť SaS Slovensko so sídlom v Košiciach.
Na rozdiel od ostatných firiem však táto držala výnosy v reálnych hraniciach a vklady ľudí zhodnocovala viacerými podnikateľskými aktivitami, najmä poskytovaním pôžičiek cez sieť záložní.
Hoci sa majiteľ snažil udržať ju nad hladinou, aj ju napokon strhla ku dnu vlna krachov nebankoviek ako BMG Invest, Horizont Slovakia či AGW.
Kým väčšina nebankoviek už má všetky súdne procesy za sebou, táto spoločnosť v určitom smere zamestnáva súdy dodnes. A všetko nasvedčuje tomu, že ešte nejaký čas aj bude.
Ide o 4,6 milióna eur
Hlavnou aktérkou stále živého prípadu je bývalá správkyňa konkurznej podstaty SaS Slovensko Kristína Rigová (53). Čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Podľa znenia obvinenia Rigová ako konkurzná správkyňa v rokoch 2004 až 2010 previedla financie určené na vyplácanie klientov nebankového subjektu na účet spoločnosti CI Holding. Išlo o 4,6 milióna eur z celkovej sumy 7,3 milióna eur.

Na základe zmluvy o správe finančných prostriedkov ich mal tento ďalší nebankový subjekt, vystupujúci ako obchodník s cennými papiermi, zhodnocovať. Ten časom skrachoval.
Rigová mala porušiť konkurzný zákon, ktorý správcom ukladá povinnosť postupovať „s odbornou starostlivosťou" tak, aby zabránili znehodnoteniu majetku podliehajúcemu konkurzu.
Správkyňa vraj konala „v absolútnom rozpore" s opatrením konkurzného súdu, ktorý jej v roku 2004 nariadil, aby zabezpečila, že nikto okrem nej nebude môcť nakladať s prostriedkami dlžníka.
Rigová sa v procese bránila, že úrokové sadzby v CI Holding, kam sa peniaze preliali, boli vyššie ako v bankách a vďaka tomu za osem rokov výťažok konkurzu narástol o viac ako milión korún.
„Bolo to transparentné konanie zachytené v účtovníctve," hovorila.
Dodala, že musela plniť príkazy veriteľského výboru, inak by ju odvolal.
„Bez jeho súhlasu som si nemohla ani natankovať auto," vravela s tým, že zodpovednosť za narábanie s peniazmi bola v kompetencii veriteľského výboru.
Raz už dostala osem rokov

Okresný súd v lete 2014 uznal Rigovú vinnou a poslal ju na osem rokov do väzenia.
Dostala tiež zákaz päť rokov vykonávať funkciu konkurznej správkyne a povinnosť nahradiť firme v úpadku škodu vyše 4,6 milióna eur.
„Správca konkurznej podstaty nemôže nakladať so zverenými prostriedkami ako investor... Jeho úlohou je speňažovať majetok dlžníka a pomerne uspokojovať veriteľov," povedal sudca Milan Husťák pred šiestimi rokmi.
Rigová sa odvolala.
Druhý rozsudok bol iný
Po vrátení veci krajským súdom, ktorý pridal aj oslobodzujúci právny názor, vykonal okresný ďalšie dokazovanie. Vlani vo februári ho uzavrel a druhým rozsudkom Rigovú spod obžaloby oslobodil. Dôvod - skutok nie je trestným činom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári