V komunálnej politike začínal ako 19-ročný, teraz ako 31-ročný je najmladším košickým starostom. Po nástupe na čelo mestskej časti Sídlisko KVP ho prekvapil hackerský útok na miestny úrad, časť účtovných údajov nadobro zmizla. Pred dvomi rokmi takmer kandidoval za primátora, nakoniec ustúpil. Z niekdajšieho podporovateľa primátora Polačeka je jeden z najväčších kritikov. Vedeniu mesta vyčíta, že nerieši zásadné problémy Košíc. Radných viní z politickej korupcie i zneužívania mestskej televízie. Začínal v SDKÚ, prestúpil do Siete, dnes je nezávislý. Chce uspieť vo veľkej politike.
"Pevne verím, že Sieť bude zostavovať vládu a mne sa podarí dostať sa do parlamentu." Pamätáte si na tento váš výrok?
- Áno, bolo to pred voľbami v roku 2016.
Vaša prognóza dosť radikálne nevyšla.
Viete si predstaviť Lörinca ako primátora Košíc?
Anketa už bola ukončená.
- Viedlo k tomu veľa kľúčových momentov, aj ten povestný ples, keď Procházka vyhlásil, že ľudia si zaslúžia, aby Sieť potenciálne vládla so Smerom. Vtedy sa prvýkrát otvorili oči a nastal masívny prepad preferencií, keď už každému bolo jasné, že to nebude 15 percent. Druhým silným momentom bola volebná noc. Boli sme so Sieťou v hoteli Centrum a prvé výsledky boli 5,9 percenta, nie 20. Tam už opadli všetky ambície. Bolo dusno a napätie aj sklamanie by sa dali krájať. Tretím silným momentom, ktorý bol už pre mňa rozhodujúci, bolo, keď hneď po voľbách celá strana otočila rétoriku a považovala za prirodzené, že pôjde vládnuť so Smerom. Tri dni po voľbách som vystúpil zo Siete. Nejsť do vlády so Smerom bola pre mňa fundamentálna vec.
Ako ste vnímali politický osud Radoslava Procházku?

- Tragikomédia. Trošku mi ho bolo ľúto, lebo som ho poznal, bol to nenormálne intelektuálne založený človek, veľmi nadaný, ale na druhej strane som videl, ako reagoval v komunikácii s obyčajnými ľuďmi. Bola to bratislavská intelektuálna kaviareň. Napríklad keď za ním v Spišskej na trhoch prišla 90-ročná babka a začala naňho po východniarsky, tak utekal. Tam mi bolo jasné, že ten človek nikdy nerobil komunálnu politiku. V Bratislave si vymysleli stranu, zohnali ho a tam to ostalo, i na tom to zakapalo, že to nebolo autentické.
Pred Sieťou ste pôsobili v SDKÚ, ktorá mala tiež neslávny koniec, vystúpili ste z nej v roku 2014. Ako miestny poslanec ste povedali, že máte ambíciu robiť celoslovenskú politiku. Platí to?
- Áno, je to môj dlhodobý cieľ a sen. Ale už na to idem inak. Bol som vychovaný ako pravičiar. Kým celá moja rodina v mečiarizme bola naklonená Mečiarovi, môj otec bol dzurindovec a miklošovec. Dodnes napriek všetkému uznávam týchto dvoch politikov.
Kde sa politicky radíte?
Kto bol podľa vás lepší košický primátor?
Anketa už bola ukončená.
- Som ekonomický liberál, v hodnotových otázkach nie som úplne liberálny, ani konzervatívny, skôr centrista. Keď som mal 19, prišiel som do centrály SDKÚ, že chcem vstúpiť. Pre mňa to bola strana, ktorá vytiahla Slovensko na ekonomického tigra a dostala nás do NATO a EÚ. Potom to vplyvom káuz išlo dole. Vnútorne som sa snažil vypracovať.
Veľa ľudí mi vyčíta, že som bol v stranách, smiali sa mi, že strana, do ktorej vstúpim, skrachuje a skončí. Posledné roky si ma kamarátili doberali, nech vstúpim do Smeru. Zaujímavý moment bol, že pred voľbami do mňa kamaráti hučali, že pôjdete so Smerom, že Sieť je projekt oligarchov, a na servítku v bare som podpísal kamarátovi, že nikdy nepôjdem so Smerom. Tú servítku mám dodnes odloženú.
Ako dlho budete nezávislý?
- Pre seba som si povedal, že už keď vstúpim do strany, bude to moja strana. Nevidím momentálne na politickom spektre takú, ktorej by som obetoval čas a pracoval pre ňu.
A pred voľbami?
- Fandil som viacerým stranám aj súčasnej vládnej koalície, lebo som srdcom pravičiar.
Konkrétne? Vraveli ste , že ste centrista, tak sa definovali aj Spolu.
- PS-Spolu bola koalícia, ktorá si zaslúžila dostať sa do parlamentu. OĽaNO malo pár zaujímavých ľudí, ale som zvedavý, ako dopadne ako celok. SaS má vnútorné problémy, tam musíte mať rovnaký názor ako predseda, lebo inak tam nemôžete fungovať. Ale majú kvalitných ľudí a dobrý program.
Študovali ste politológiu, od dvadsiatky ste miestny poslanec, čo je pomerne skoro. Súvisí to s vaším plánom stať sa profesionálnym politikom?

- Prvýkrát som bol poslanec v roku 2010, mal som veľké predstavy, ako idem zmeniť celý svet. Postupne som sa za 10 rokov dopracoval k poznaniu, že víťazstvo je, keď môžem každý deň robiť niečo ako starosta, čo ovplyvní životy ľudí. Veľkú politiku zatiaľ nechávam na iných. Ale áno, ak chce človek robiť veľkú politiku, veľmi mu pomôže tá malá. Keby som nebol dve volebné obdobia poslanec, bolo by to ťažké stať sa starostom. Poznal som procesy, problémy, uľahčilo mi to nástup. Teraz môžem byť 2 - 3 volebné obdobia starosta a potom by som sa rád posunul vyššie.
Ako ste vnímali vášho predchodcu Alfonza Halenára?
- Proti nemu sa spojil celý poslanecký klub. Bol to nekonštruktívny človek, typický príklad toho, že nestačí len kritizovať, ale treba aj riešenia.
Bizarný bol po vašom nástupe hackerský útok, pri ktorom zmizli údaje. Našli sa?

- Bol to útok na účtovníctvo, zistilo sa, že viacero vnútorných predpisov nebolo dodržaných. Prišli sme komplet o účtovné údaje za rok a pol. Bola to veľmi divná súhra. Keď som nastúpil, účtovné oddelenie rok nerobilo nič iné, len vyberalo staré faktúry a nahadzovalo ich opäť do elektronickej uzávierky. Ministerstvo financií sme žiadali o výnimku, ani oni nemali takú skúsenosť. Časť údajov sa nenašla.
Máte indície, kto bol za tým?
- Vyšetrovala to polícia, zatiaľ nemáme výsledky vyšetrovania. Útoky išli cez Rusko, my tu však nedržíme finančnú hotovosť, to nebolo, že by chceli okradnúť úrad. Mohlo za tým byť zahladzovanie účtovných údajov.
Pracovalo sa aj s verziou, že za tým bolo bývalé vedenie?
- Áno, ale nikdy sa nepotvrdila, ani nevyvrátila.
V roku 2018 počas hľadania kandidáta na post primátora sa skloňovalo vaše meno. Nakoniec sa stavilo na Jaroslava Polačeka (nezávislý), ktorý mal byť istotou proti zvoleniu Martina Petruška (Smer).
- Bolo to tak. Krídlo aktivistov a nezávislých osobností nebolo stopercentne stotožnené s nomináciou Polačeka. Zároveň politické krídlo Polaček-Gibóda dlho pracovalo na tom, aby mohli ísť kandidovať, takže boli presvedčení, že pôjdu. Všetci čakali na Henricha Burdigu, či bude kandidovať, on však nemal politické ambície. Mal som ich ja, povedal som si, že si to viem predstaviť, beriem to ako službu mestu. Nevedeli sme sa dohodnúť medzi Polačekom a mnou, tak sme sa dohodli, že si dáme spraviť nezávislý prieskum Focusu vo februári 2018. Voľby boli v novembri a gentlemansky sme sa dohodli, že kto bude mať vyššie čísla, bude kandidovať na primátora. Prieskum bol podrobný, testoval 10 kandidátov aj druhú preferenciu. Skočil som na treťom mieste z osobností, Polaček na piatom. Rozdiel medzi nami bol 4,9 percenta. To platilo asi týždeň. Po týždni prišiel a povedal, že neplatí naša gentlemanská dohoda, lebo ja som ešte príliš mladý, nemám na to a strany ma nepodporia. Celý svoj politický život počúvam výhrady, že som mladý.
Neľutujete to?
- Nechcel som trieštiť pravicu, viac mi záležalo na tom, aby zvíťazila, tak som ustúpil. Potom sme ako aktivisti spravili viac ústupkov, ktoré doteraz ľutujeme, ale taká bola história. No neľutujem to, lebo práca primátora je neskutočne náročná, možno by ma to zomlelo. Je náročné robiť aj starostu, vážim si, že sa tu môžem učiť.
Porušenie dohody zanechalo stopy na vzájomnej dôvere?
- Nie, postavil som sa vedľa neho a povedal ľuďom, nech ho volia. Nechcel som to rozbíjať. Ale po voľbách sa začínali diať veci, ktoré voči mne neboli fér. Že keď kritizujem, tak preto, lebo chcem kandidovať. Nie, kandidovať som mohol. Nerobím to preto, že by som chcel ublížiť vedeniu mesta. Po dvoch rokoch sa však nemôžem podpísať pod to, ako riadia mesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári