KOŠICE. Okolo predaja akcií obce Čerhov vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) eseročke Advokát Pirč a snahe mesta Košice zmeniť stanovy vodární tak, aby do nich nemohol vstúpiť tento súkromný subjekt, nastala právna vojna.
Bratislava: Stanovy našich vodární sú platné
Predstavenstvo, dozorná rada i Klub akcionárov VVS vyzývajú akcionárov (obce a mestá), aby zmenu stanov na mimoriadnom valnom zhromaždení 2. septembra nepodporili, lebo je nezákonná.

Právnička mesta Košice Iveta Rajtáková, ktorá návrh pripravila, odmieta, že by bol v rozpore so zákonom, a vyjadrenia druhej strany označila za absurdné.
Na stretnutí akcionárov ju podporil aj poslanec parlamentu Milan Potocký (OĽaNO) z Michaloviec, ktorý Korzár upozornil, že i Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) má v stanovách zakotvené, že akcionármi sú iba obce a mestá.
Podpredseda správnej rady Klubu akcionárov VVS Daniel J. Krátký k tomu pre Korzár uviedol, že je absurdné argumentovať ustanoveniami zo stanov bratislavských vodární, ktoré sú podľa neho absolútne neplatné.
„Hlavné mesto považuje ustanovenia 7.4 a 7.5 stanov spoločnosti za platné s ohľadom na § 156 ods. 9 Obchodného zákonníka, podľa ktorého stanovy spoločnosti môžu obmedziť prevoditeľnosť akcií na meno za splnenia v ňom uvedených podmienok,“ oponuje hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.
Hlavné mesto síce podľa nej nedisponuje žiadnou osobitnou analýzou, ktorá by potvrdzovala platnosť týchto ustanovení, ale „zároveň nemá vedomosť, že by tieto ustanovenia stanov boli na súde napadnuté ako neplatné“.
Rajtáková: Hysterická argumentácia
„Pán Krátký vyhodnotil ustanovenie v stanovách BVS ako absolútne neplatné, inak povedané, akcionári VVS majú byť presvedčení o tom, že BVS aj návrh mesta Košice vychádzajú z akýchsi nesprávnych právnych názorov, a tým jediným správnym je jeho názor,“ komentovala kritiku Rajtáková.

Podotkla, že otázkou stanov BVS sa zaoberal aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ktorý vo svojej správe „Hospodárenie vodárenských spoločností” z novembra 2019 dospel presne k opačnému záveru, ako sa to zo strany predstavenstva, dozornej rady i Klubu akcionárov VVS predkladá akcionárom i verejnosti.
„Z tejto správy v hysterickej argumentácii vytrhávajú z kontextu konštatovania NKÚ, o ktorých zavádzajúco tvrdia, že podporujú ich stanoviská. Najnovšie dokonca Klub akcionárov VVS rozposlal akcionárom odporúčanie, v ktorom tvrdí, že NKÚ varuje pred dvoma skutočnosťami - vidí riziko privatizácie vodárenských spoločností pri spojení akcionárov, ktorí by mohli dosiahnuť zmenu stanov v časti obmedzenia prevoditeľnosti akcií a že bez zmeny legislatívy nie je aktuálne možné úpravou stanov obmedziť prevoditeľnosť akcií len na mestá a obce.“
NKÚ vidí pri BVS riziko, ak sa zmenia stanovy
Rajtáková si položila rečnícku otázku, čo je motiváciou toho, aby sa závery NKÚ takto hrubo dezinterpretovali.
Ten totiž podľa nej práveže varoval, že ak by sa menili súčasné stanovy BVS (akcionármi môžu byť v súčasnosti len obce a mestá), mohla by sa umožniť aj prevoditeľnosť akcií mimo verejný sektor, teda na súkromné subjekty.

„NKÚ SR vidí riziko v spojení dvoch najväčších akcionárov (Bratislava a Skalica – pozn. red.), ktorí by dvojtretinovou väčšinou mohli dosiahnuť zmenu stanov aj zmenu prevoditeľnosti akcií mimo verejný sektor,” píše sa v správe.
„A tomu má práve v zhode s tvrdením NKÚ zabrániť aj mestom Košice navrhovaná zmena stanov VVS, v ktorých v súčasnosti nie je na rozdiel od stanov BVS ustanovenie, že akcionármi môžu byť len obce a mestá,“ zdôraznila advokátka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári