Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Zrušili telocvičňu i šatne. Školy začnú v ťažkých podmienkach

Aký je rozdiel medzi školskou jedálňou a reštauráciou, zamýšľa sa riaditeľ.

Na ZŠ Lechkého počítače žiaci zatiaľ neuvidia.Na ZŠ Lechkého počítače žiaci zatiaľ neuvidia. (Zdroj: KMK)

KOŠICE. Žiaci základných a študenti stredných škôl čoskoro po takmer polroku zasadnú do školských lavíc.

Nadchádzajúci školský rok je však neštandardný a školy, zamestnanci, rodičia aj žiaci sa musia pripraviť na nevyhnutné zmeny, hlavne počas prvých dvoch týždňov.

Tie súvisia s ochorením Covid-19 a povinným zavedením sprísnených hygienických opatrení v zmysle usmernenia ministerstva školstva.

Privítajú len prvákov

V tomto duchu budú postupovať aj na Základnej škole Mateja Lechkého v Košiciach.

Zastupujúca riaditeľka spomínanej školy Erika Račková nám povedala, že dodržia všetky pokyny, ktoré ministerstvo školstva zaviedlo.

Skryť Vypnúť reklamu

„V prvom rade sme museli vydať pokyny k organizačnému poriadku a informácie, ako bude vyzerať prvý deň školského roka. Tie sme zverejnili na webovej stránke školy. Rušíme tradičné slávnostné privítanie žiakov na začiatku školského roku s výnimkou 1. ročníka. Žiaci 1. ročníka prídu pred hlavný vchod budovy školy až o 8.15 hod., kde ich budú čakať triedne učiteľky. Vstup do budovy školy je povolený len s rúškom na tvári. Do školy smie so žiakom 1. ročníka vstúpiť len jeden zákonný zástupca. Žiaci 2. až 6. ročníka sa budú zhromažďovať pred hlavným vchodom budovy školy od 7.30 do 8. hodiny pri svojich triednych učiteľoch s dodržaním väčších odstupov medzi triedami. Do školy budú vchádzať o 8. hodine dvoma vstupmi. Žiaci 7. až 9. ročníka majú vyhradený ďalší vstup do školy,“ vysvetľuje Račková.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodáva, že nepôjde o štandardné otvorenie školského roka.

Škola má vyhradené viaceré vstupy, všetko má prebiehať tak, aby sa žiaci nezhromažďovali.

Prváčikov o slávnostný deň ochudobniť úplne nechceli. Preto ich pozvali o 8.15, aby ich v exteriéri privítali.

Ostatní žiaci budú vo svojich triedach, kde ich učitelia oboznámia so základnými pravidlami a fungovaním prvého týždňa.

„Prvý týždeň nepôjdeme podľa rozvrhu, keďže koncom uplynulého školského roka nestihli všetci odovzdať a prebrať učebnice. Zároveň sme obmedzili režim školského klubu detí (ŠKD), aby sa deti z rôznych tried nemiešali. Začiatok družiny sme posunuli na 7. hodinu (predtým bol od 6. hod.) a bude fungovať do 17. hodiny. Budeme však musieť zabezpečiť pedagogický dozor nie len z radov vychovávateľov, ale pomôžu aj pedagógovia.“

Skryť Vypnúť reklamu

Zrušili šatne

Škola sa musí pripraviť aj na častejšiu dezinfekciu. Teplotu žiakom zatiaľ merať nemusia, na hygienu však budú prísne dozerať.

„Meranie teploty zatiaľ nie je povinné. Ranný filter však áno. To znamená, že žiaci budú do školy vstupovať osobitnými vstupmi, v rúškach a budú si dezinfikovať ruky. Pri všetkých vstupoch to máme zabezpečené. Nesmú sa miešať triedy, preto si v prvý deň triedny učiteľ svojich žiakov odchytí na školskom dvore a odvedie do tried. Od štvrtka budú žiaci vstupovať do školy priebežne. Máme 500 žiakov, za polhodinu by sa mali do tried dostať,“ vraví riaditeľka školy.

V škole zrušili šatne a žiaci sa budú prezúvať na lavičkách pri triedach. Chceli tým zamedziť kontaktu v spoločných priestoroch.

Všetci budú mať pri vstupe do školy povinne rúško, vo vnútri to však už platiť nebude.

„Pre prvý stupeň sú rúška počas vyučovania len odporúčané. Učitelia ich však musia mať všetci. Žiaci navyše nemôžu navštevovať telocvičňu, miešať sa v predmetoch ako etická či náboženská výchova. Podobne nesmú mať informatiku, pretože by sme museli dezinfikovať po každej triede, čo nie je z organizačných dôvodov možné. To isté platí aj o odborných učebniach. Preto sme sa rozhodli, že v rámci týchto hodín pôjdu s nimi von na prechádzku. Veď mať rúško na tvári šesť hodín bude iste pre žiakov druhého stupňa veľmi náročné.“

Škola nosenie rúšok odkontroluje prostredníctvom vyučujúcich v triede. Ak sa budú chcieť napiť, tak si dajú rúško dole.

Odborné učebne neotvoria

Podľa Račkovej budú na tieto povinnosti dozerať. Zároveň chcú častejšie vetrať a pravidelne dezinfikovať.

„Kľučky sa budú dezinfikovať dvakrát denne, podlahy sa budú umývať častejšie, toalety sa umyjú trikrát za deň. Je to náročné a musíme to vedieť zabezpečiť. Počas vyučovania to budú musieť upratovačky stihnúť. Aj preto nebude vyučovanie v odborných učebniach a každá trieda bude len v kmeňovej triede. Ak by sa triedy striedali, to by sme nezvládli. Po ukončení vyučovania vydezinfikujeme každú triedu.“

V prípade, ak by sa na škole objavil pozitívny človek s Covid-19, škola hneď zareaguje. Postupovať bude podľa semaforu vydaného ministerstvom školstva.

„Ak by sme sa dostali do červenej fázy, opatrenia sa sprísnia a môže sa stať, že sa druhý stupeň bude vyučovať dištančne. Sme dokonca pripravení aj na to, že niekto z rodičov v takom prípade povie, že dieťa do školy nedá. To môže urobiť aj zamestnanec. Takéto prípady budeme posudzovať individuálne. Dokonca máme už aj žiadosť o individuálne vzdelávanie.“

Najťažšie bude stravovanie

Problémom môže byť stravovanie v školskej jedálni. Práve v nej sa žiaci dostávajú do úzkeho kontaktu.

„Čakáme na informácie. Zatiaľ si žiaci nebudú brať príbory, ani tácky a všetko im dajú pri výdajných okienkach. Urobíme špeciálny harmonogram. Toto bude asi najťažšie zabezpečiť. V správach som sa dopočula, že po odchode skupiny bude potrebné stôl dezinfikovať a 15 minút čakať. Toto si neviem dosť dobre predstaviť, stravovanie by trvalo štyri až päť hodín. Uvidíme, počkáme na usmernenie. Veľa bude závisieť aj od toho, koľko bude stravníkov. Na stravovanie využijeme aj hodiny, ktoré sa nedajú odučiť, teda telesnú výchovu či informatiku."

Riaditeľka Račková priznáva, že aj napriek pripravenosti ich môže niečo zaskočiť. A to napriek tomu, že robia scenáre na všetky možné situácie.

„Život prinesie niečo, s čím sme nerátali, a hneď sa budeme musieť prispôsobiť. Nie je to ľahké. Obávam sa aj toho, že môže nastať zložitá situácia a budeme musieť prejsť na dištančnú formu vzdelávania,“ uzavrela Račková.

Na Považskej odmerajú aj teplotu

Prísne opatrenia pripravila aj Základná škola na Považskej ulici v Košiciach. Potvrdil nám to jej riaditeľ Ľuboš Hvozdovič.

„Rozdiel bude medzi prvým a ďalšími školskými dňami. Spoločné otvorenie školského roka organizujeme len pre prvákov na ihrisku. Tak, aby boli dodržané odstupy. Ostatní budú prichádzať priebežne a odovzdávať prehlásenia či potvrdenia. Presunú sa priamo do svojich tried. Počas ranného filtra budeme merať teplotu, žiaci si budú dezinfikovať ruky,“ vysvetľuje Hvozdovič.

Nosenie rúšok vníma ako potrebu, no v určitých detailoch toto nariadenie považuje za zvláštne.

„Je dané také usmernenie a určite budeme žiakov inštruovať, aby rúška nosili. Poprosíme aj rodičov, aby im dohovorili. Aj keď počas vyučovania pri prvej fáze rúška v triede povinné neboli. Prakticky si to však neviem predstaviť, aby dieťa, ktoré má šesť či sedem hodín, celý čas sedelo v triede s rúškom. Je to komplikované. Prvé dva týždne budú náročné. Napríklad naši deviataci, športovci. Stretávajú sa v kluboch, celý čas sú spolu, trénujú a nemajú rúška, lebo tam sú iné opatrenia, ako pri školách.“

Riaditeľ: Aký je rozdiel medzi reštauráciou a jedálňou?

Dodáva, že nedávno mali letnú školu pre deti. Tridsiati boli spolu v skupine a týždeň po skončení tejto školy nemôžu byť spolu v skupine.

Podľa Hvozdoviča je ťažko vysvetliť dospelému a o to ťažšie dieťaťu, že nemôže robiť niečo, čo malo pred týždňom povolené.

„Ak rodičia budú nápomocní, nebude to ľahké, ale zvládnuteľné, ak sa budeme tolerovať. Budeme pravidelne dezinfikovať, na to sme si už zvykli. Počas obedov budú pri stole síce bez rúšok, ale dovtedy ich majú. Máme veľkú jedáleň, toto by problém nemal byť, možno poposúvame hodiny. Ale zamýšľam sa nad tým, aký je rozdiel medzi školskou jedálňou a reštauráciou, kde rúška byť nemusia.“

Na Považskej uvažujú dočasne počas hodín povoliť žiakom používať mobilné telefóny.

„Nechceme, aby sa miešali z iných tried. Odborné predmety učiť budeme, ale v kmeňovej triede, aby sa nemuseli odborné učebne každú chvíľu dezinfikovať. K dispozícii majú internetovú tabuľu, navyše aj keď sú mobily zakázané, počas pandémie môže byť umožnené ich používanie v rámci noriem. To by pomohlo aj učiteľom. Dôležité je zabezpečiť deťom vzdelanie,“ myslí si riaditeľ ZŠ Považská.

Gymnazistom počas obeda prerušia vyučovanie

Riaditeľ Gymnázia Alejová 1 v Košiciach Ľubomír Sobek hovorí, že na škole bude prebiehať ranný filter.

„Máme stojany s dezinfekciou na každej chodbe. Vo všetkých triedach či WC sú mydlá, dezinfekčné utierky a papierové utierky. Ráno pustíme do triedy len tých, ktorí teplotu nemajú,“ tvrdí Sobek.

Triedy rozdelili na tri skupiny, ktoré budú do školy prichádzať a odchádzať postupne.

„Všetci učitelia dostali respirátory, štíty, taktiež každý bude mať vlastné kriedy a fixky. Študenti budú len v kmeňových triedach, telocvik prvé dva týždne nebude v telocvični. Žiakov budú učitelia kontrolovať, aby rúška nosili, cez prestávky budú von.“

Na obedy budú chodiť gymnazisti do jednej z dvoch dohodnutých jedální na Werferovej a Ostrovského ulici.

„V čase obeda prerušíme vyučovanie, uvidíme však, koľko bude záujemcov o stravu. Priestory školy budeme dezinfikovať trikrát denne,“ doplnil Sobek.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 4. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 6. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 8. Home (ale aj) Office
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 29 398
 2. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 23 981
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 21 855
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 14 332
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 807
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 11 304
 7. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 900
 8. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 898
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 692
 10. Edícia autorov denníka SME: Malá kniha o zvieratách 3 8 138
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Školy

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Šéfka hokejových klubov bola konateľkou firmy, ktorú zakladal Vadala

Aneta Büdi mala v minulosti aj politické ambície.

Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.

Obchvat Košíc má stavebné povolenie od júna. Proces zabrzdil vlastník pozemku

Ak výstavbu nestihnú začať do zimy, projekt rozdelia.

Nový úsek rýchlostnej cesty sa bude napájať na diaľnicu D1 v križovatke pri Hrašovíku.
Rozhovor

Ostrožovičovci: Neriešte suché či sladké víno, ale pocit, či chutí alebo nechutí

V dome vinárskej rodiny z Tokaja fľašu vína nenájdete.

Manželia Ostrožovičovci sú rozdielne osobnosti, ale vďaka tomu podľa nich napredujú tak v súkromí, ako aj vo firme.

Loď Bohemia bude na Domaši premávať až do zimy

Previezla 38-tisíc ľudí. Záujem o plavby neutícha.

Loď Bohemia. Brázdi vody nádrže Veľká Domaša.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Z klebety o peniazoch Matovičovcov v Arca Capital vyrobil kauzu až sám premiér

Matovič je formálne jeden z najchudobnejších politikov.

Igor Matovič a jeho manželka.
Stĺpček Petra Schutza

Matovič má problém s krízovou komunikáciou

Arca Capital sa najviac podobá na kópiu Ficovho účtu na Belize.

Peter Schutz.
Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry.

Luxusná bratislavská reštaurácia skrachovala. Predávajú ju v dražbe

V pozadí Molo Restaurant je aj schránka na Seycheloch.

Molo Restaurant na prehu jazera Kuchajda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop