KOŠICE. Druhá vlna pandémie koronavírusu je už niekoľko dní realitou aj v Košickom a Prešovskom kraji, tvrdí to prednosta Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie UPJŠ Lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Leonard Siegfried.
Vychádza pri tom zo štatistík laboratória, zameraného na skúmanie vzoriek pacientov podozrivých na ochorenie Covid-19.
„V poslednom týždni sme zaznamenali výrazné zvýšenie počtu vzoriek. Z pokojného obdobia na začiatku augusta, keď sme dostávali cca 25 až 30 vzoriek denne, sa ich počet 4-násobne zvýšil,“ povedal na úvod prednosta.
Podľa neho sú súčasné denné počty vzoriek totožné a počas niektorých dní dokonca vyššie ako počas vrcholiacej prvej vlny pandémie v apríli.
„Z tohto pohľadu je teda možné hovoriť o druhej vlne,“ zhodnotil.
Zlom nastal na prelome augusta a septembra, čo podľa neho súvisí pravdepodobne s návratom dovolenkujúcich zo zahraničia.
Ich laboratórium ide na doraz

Doplnil, že do diagnostiky Covid-19 je teraz v Košiciach zapojených viac laboratórií ako na začiatku apríla.
„Náš ústav má na starosti predovšetkým diagnostiku pacientov prichádzajúcich do UNLP, ale aj pacientov iných zdravotníckych zariadení v Košickom a Prešovskom kraji. Ďalšie dve laboratóriá vykonávajú diagnostiku Covid-19 pre potreby iných organizácií pôsobiacich v rámci Košického kraja. V súčasnosti vykonávajú túto diagnostiku aj tri súkromné zariadenia, preto sa určite testuje viac ako na začiatku apríla,“ povedal Siegfried.
Podľa neho funguje ich laboratórium, ktoré je umiestnené v košickej „starej nemocnici“, na hranici svojich kapacitných možností.
„Aj preto sme začali diskusiu s manažmentom UNLP o zlepšení technologickej základne nášho laboratória, aby sme boli nielen pripravení vykonávať diagnostiku Covid-19 v prípade zvyšovania počtu vzoriek, ale aj diferenciálnu diagnostiku respiračných infekcií, predovšetkým odlíšenie Covid-19 od chrípky, ktorá na nás môže zaútočiť v jesennom období,“ uviedol.
Siegfried verí, že situácia v súvislosti s ochorením Covid-19 sa stabilizuje na prelome septembra a októbra.
„To by mohlo mať väzbu na postupnú identifikáciu pacientov s týmto ochorením prichádzajúcich z dovoleniek a na postupne sa zvyšujúcu kolektívnu imunitu súvisiacu s počtom pacientov, ktorí infekciu Covid-19 úspešne prekonali,“ povedal prednosta.
Prednosta: Rúško znižuje pravdepodobnosť prenosu
Siegfried reagoval aj na vlnu odporu voči povinnosti nosenia rúšok napríklad v prostriedkoch verejnej dopravy alebo pri nákupoch. V niektorých slovenských mestách dokonca vyšli odporcovia tohto opatrenia do ulíc.

Pripustil, že existujú rôzne názory, podporujúce, ale aj rozporujúce nosenie rúšok.
„Určite by nezaškodilo, keby boli vykonané a zverejnené analýzy, ktoré by nám ukázali, koľko pacientov zomrelo len na infekciu spôsobenú SARS-COV-2 vírusom a koľko pacientov zomrelo na iné závažné ochorenia, pri ktorých bol zistený aj SARS-COV-2.“
„Bez ohľadu na to však treba zdôrazniť, že rešpektované svetové organizácie, či WHO, americká CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení) alebo ECDC (Európske centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení) zdôrazňujú, že hlavnou cestou prenosu infekcie Covid-19 je inhalácia infikovaných kvapôčok pri dýchaní, kašľaní a kýchaní. Rúško je jednoduchý a lacný nástroj, ktorý znižuje pravdepodobnosť prenosu infekcie, a preto jeho nosenie logicky musí prispievať k ochrane pred infekciou,“ dodal Siegfried.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári