KOŠICE. Cyklistickú dopravu by mohli čakať v Košiciach novinky. Niektoré z nich riešila na svojom minulotýždňovom rokovaní komisia dopravy a výstavby.
Jej predseda Ladislav Rovinský (nezávislý) si od plánovaných projektov sľubuje zlepšenie podmienok pre cyklistov v meste.
„Asi najaktuálnejšou novinkou je vybudovanie cyklistického prepojenia, ktoré spojí Triedu SNP nad amfiteátrom s existujúcim cyklistickým chodníkom na Ipeľskej, ktorý pokračuje ďalej na Sídlisko KVP. V podstate ide o rozšírenie chodníka, na ktorý sa po novom zmestia dva cyklistické pruhy a slušný priestor budú mať aj chodci. Ide o prvú fázu projektu, ktorý má skomfortniť cestu medzi mestskými časťami (MČ) Západ a KVP,“ povedal Rovinský.
Mesto rozširuje chodník pre cyklistov
Ide o polkilometrový úsek, na ktorom prekoná cyklista viac než 20 výškových metrov.

Radnica v utorok informovala na svojej stránke, že cena zákazky je niečo vyše 110-tisíc, pričom sa pôvodný odhad nákladov blížil k 200-tisícom.
Rovinský pripomenul, že sa v tomto období stále pracuje na úseku cyklochodníka do rekreačnej lokality Alpinka.
„Na rokovaní komisie sme dostali od vedenia mesta informáciu, že tieto práce napredujú podľa harmonogramu a verejnosť by mohla využívať túto komunikáciu už na jeseň. Zároveň sa pripravuje projektová dokumentácia na výstavbu pokračovania trate ďalej na Alpinku,“ doplnil predseda komisie.
Aj v tomto prípade ide o polkilometrový úsek, ktorým sa dostane cyklistická verejnosť z Čermeľa k Cvičnej skale, popri trati detskej železničky. Vysúťažená cena zákazky je necelých 240-tisíc.
Motoristom chcú škrtnúť jazdný pruh
Podľa Rovinského je už na svete aj riešenie, ktoré umožní cyklistom dostať sa pohodlne cez Južnú triedu do pešej zóny na Námestí osloboditeľov a na Hlavnej ulici.

„Podľa návrhu, pre ktorý sa rozhodlo mesto, zanikne na Južnej triede v úseku od Ryby po historické centrum po oboch stranách komunikácie jeden jazdný pruh. Po novom ich budú môcť využívať cyklisti a kolobežkári. Či tento návrh prejde, o tom rozhodne Krajský dopravný inšpektorát Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach,“ povedal Rovinský.
Práve ten je podľa poslanca často najväčšou prekážkou v rozvoji cyklistickej infraštruktúry, ale aj pri ďalších dopravných projektoch predložených mestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári