VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Čo s pacientmi, u ktorých koronavírus zistili, ale choroba u nich nemá vážny priebeh, musia ostať v karanténe, zároveň ich však trápia iné akútne zdravotné ťažkosti, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc?
Takáto otázka sa vynorila potom, ako sa nám do redakcie ozval východniar, ktorý je Covid-19 pozitívny, jeho ochorenie má bezpríznakový priebeh, avšak objavil sa u neho iný zdravotný problém sprevádzaný veľkými bolesťami.
Dostal príkaz
Keď kontaktoval lekára, zamestnanca nemocnice, ktorý popri práci na oddelení zároveň ambuluje, stretol sa s jeho odmietnutím.
„Povedal mi, že v ambulancii nemôže prijať pacienta s Covidom-19, lebo dostal taký príkaz. Bolo mu to veľmi ľúto, ospravedlňoval sa mi so slovami, že len ťažko ma dokáže zdiagnostikovať cez telefón. Veľa sa hovorí o tom, že sú naše nemocnice pripravené na pacientov s koronavírusom, ale moja skúsenosť hovorí niečo iné. Je v tom chaos a reakcia nemocnice svedčí o tom, že nie sú dostatočne pripravení na pacientov, ktorých hospitalizovať nemusia,“ povedal nám východniar, ktorý chce ostať v anonymite.
Rovnako chce udržať v tajnosti identitu lekára a nemocnice, v ktorej pracuje.
Hovorí o pripravenosti
Korzár sa vo východoslovenských nemocniciach, medzi ktorými je i tá, s ktorou má skúsenosť náš čitateľ, pýtal, ako by v takej situácii postupovali. Bránia sa, že takého pacienta na ošetrenie prijmú.
Koncová Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice hovorí, že je pripravená na všetky možnosti a postupy pri ošetrení pacienta s podozrením na ochorenie Covid-19, ako aj u pacienta s už potvrdeným ochorením.
V tomto zdravotníckom zariadení už liečili viacerých pacientov s koronavírusom.
Zvyčajne boli hospitalizovaní na Klinike infektológie a cestovnej medicíny.
Pripravené postupy
Ide o pracovisko, ktoré sídli v samostatnom pavilóne. Bol v ňom podľa usmernenia ministerstva zdravotníctva vytvorený takzvaný červený pavilón, v ktorom primárne sústreďujú chorých na Covid-19.
„Každému pacientovi vieme poskytnúť príslušnú odbornú zdravotnú starostlivosť aj v špecializovanom epidemiologickom režime, ktorý je pri danom ochorení vyžadovaný. Postupy, ktoré máme pripravené, znižujú pravdepodobnosť prenosu ochorenia z infikovaného pacienta na personál nemocnice či iných pacientov,“ popisuje PR manažérka a hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.
Pokračuje, že všetky nemocničné pracoviská sú pripravené poskytovať zdravotnú starostlivosti u pacientov s koronavírusom.
„V prípade, že ide o jednotlivých pacientov, na každom pracovisku máme priestorové i personálne kapacity na izoláciu takéhoto pacienta. Ošetrovaní sú následne za zvýšených epidemiologických opatrení."
Ošetria a pošlú domov
Podľa PR manažérky ak by bolo pacientov viac, vedia reprofilizovať niektoré pracoviská tak, aby na nich boli sústrední pacienti s týmto ochorením.
Vaněková dopĺňa, že od hospitalizácie pacienta upúšťajú v prípade, ak je jeho zdravotný stav zvládnuteľný aj pri domácom ošetrení a pravdepodobnosť náhleho zhoršenia jeho zdravotného stavu je nízka.
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove podľa jej riaditeľa Ľubomíra Šárnika pacientov, ktorých zdravotný stav nevyžaduje hospitalizáciu, ambulantne ošetria a potom ich vrátia domov.
„Takíto pacienti musia, samozrejme, dodržiavať aj nariadenia hygienikov v súvislosti s Covid-19. Ak si povaha ochorenia vyžaduje hospitalizáciu na špecializovanom oddelení, takíto pacienti sú liečení vo vyhradených Covid sektoroch príslušných oddelení. Pacienti v život ohrozujúcom stave sú hospitalizovaní a liečení na Covid JIS alebo na Covid OAIM,“ reagoval riaditeľ.
Z Popradu do Prešova
Aj v Nemocnici Poprad počas prvej pandemickej vlny prijali a liečili pacientov podozrivých na Covid-19.
„Každý takýto pacient bol hospitalizovaný na Oddelení so špecializovaným režimom pre pacientov podozrivých na Covid-19,“ odpovedala hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda.
Ak sa u nich ochorenie potvrdilo a ich zdravotný stav to dovoľoval, posielali ich z Popradu na infektologické pracovisko do prešovskej nemocnice.
Galajda podotýka, že nemocnica vyčlenila v aktualizovanom pandemickom pláne oddelenie pre pacientov podozrivých alebo s potvrdeným ochorením Covid-19.
Ide o samostatne stojacu budovu, ktorá v minulosti slúžila ako infekčné oddelenie.
Sieť nemocníc Svet zdravia pre Korzár odpovedala, že ak jedna z ich nemocníc nemá infektologické pracovisko, pacienta umiestnia v izolovaných priestoroch na jednom z oddelení.
Ak sa u neho Covid-19 potvrdí, prevezú ho na najbližšiu infektológiu.
Svet zdravia má jediné infektologické pracovisko v michalovskej nemocnici.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári