KOŠICE, Spätná hĺbková kontrola interných procesov v Záchrannej službe Košice (ZS KE) priniesla podozrenia na závažné porušenia zákona.
Nelegálne nakladanie s opiátmi i odpadmi rieši polícia
„Neznámy páchateľ mohol v minulosti nelegálnym spôsobom nakladať so zvyškovými opiátmi a sprístupňovať ich tretím osobám. V tejto súvislosti podal riaditeľ záchranky trestné oznámenie,“ informoval vo štvrtok hovorca košickej záchranky Viktor Wurm.
Závažné nedostatky v riadení a podozrenia z neefektívneho nakladania s majetkom viedli podľa neho v ZS KE k spusteniu viacerých hĺbkových kontrol.
„Tie postupne odhaľujú predošlé netransparentné fungovanie, závažné zlyhania jednotlivcov a možné závažné porušenia zákonov Slovenskej republiky.“

Ako Wurm dodal, zo záverov Správy o hodnotení legislatívy, BOZP, požiarnej ochrany a životného prostredia vyplynulo, že pri nakladaní s nebezpečným odpadom a so zvyškovými opiátmi mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu.
„Mrzí ma, no v tomto štádiu sa k tejto veci nemôžeme nijako bližšie vyjadrovať. V nadväznosti na zistenia boli z našej strany prijaté všetky nevyhnutné opatrenia s cieľom eliminovať podobné konanie,“ reagoval na otázku Korzára, v čom konkrétne spočíva závažnosť ich zistení, teda či majú indície, že by sa opiáty mohli využiť pri drogovej trestnej činnosti alebo sa predávali na čiernom trhu.
Neupresnil ani to, ako sa malo nezákonne nakladať s nebezpečným odpadom.
Zo zverejnených podozrení nie je jasné ani to, kedy malo k nelegálnej činnosti dochádzať.
V ZS KE sa pritom udialo za posledných päť rokov až päť výmen jej vedenia.
Riaditeľ: Vždy budeme postupovať nekompromisne

„Žiaľ, pri kontrole stavu prevádzky, ktorý nám zanechali predchodcovia, postupne narážame aj na veľmi vážne porušenia legislatívy, aké v žiadnom prípade nemožno tolerovať. V týchto záležitostiach budeme vždy postupovať nekompromisne a tak, ako všetkým občanom ukladá zákon. V súvislosti s podozrivým nakladaním s opiátmi som preto orgánom činným v trestnom konaní podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ uviedol riaditeľ ZS KE Bystrík Mucha.
Pokračoval, že „hlavným poslaním tejto organizácie je zachraňovať životy a pomáhať ľuďom. Stovky našich záchranárov pre to profesionálne robia všetko, čo je v ich silách. Preto nedovolím, aby bola Záchranná služba Košice ďalej spájaná s kauzami, ktoré v celej verejnosti vyvolávajú vážne otázniky a nedôveru“.
„V piatok bolo Okresnému riaditeľstvu PZ Košice doručené uvedené trestné oznámenie. Po preštudovaní a preverení podania polícia v zákonom stanovenej lehote v danej veci rozhodne," uviedla v piatok hovorkyňa krajskej polície Jana Mésarová.
Mucha zostáva šéfom, vyhral konkurz
Muchu najprv vymenoval za dočasného šéfa štátnej príspevkovej organizácie ZS KE koncom mája minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Do ukončenia výberového konania na túto pozíciu nahradil vo funkcii svojho predchodcu Miroslava Boháča, ktorý riadil záchranku od apríla 2019.
Mucha napokon zostane na čele ZS KE aj naďalej už ako riadny riaditeľ, lebo sa stal víťazom výberového konania. Výsledky záverečného hodnotenia z 11. septembra zverejnilo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.
Funkčné obdobie stanovil rezort pri vyhlásení výberového konania v júli 2020 na päť rokov so základnou zložkou mzdy 2 500 eur mesačne v hrubom.
Okrem Muchu sa o tento post uchádzala už len Mária Koránová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári