KOŠICE. V súčasnosti na celom svete existuje 33 ústavov nesúcich v názve meno Louisa Pasteura v 26 štátoch sveta.
Po francúzskom vedcovi, výskumníkovi a zakladateľovi Pasteurovho inštitútu je pomenovaná aj Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach.
V pondelok 28. septembra si svet pripomenul 125. výročie úmrtia tohto vedca a osobnosti svetového formátu.
Očkovanie zachraňuje milióny životov
Francúzsky chemik, biológ a lekár, zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie vynašiel pasterizáciu či objasnil fermentačný proces. Do histórie sa zapísal mnohými objavmi.
„Jedným z najvýznamnejších bolo objavenie vakcíny proti besnote, vďaka čomu sa podarilo zachrániť tisíce ľudských životov. Obzvlášť by sme si mali pripomenúť, že práve Louis Pasteur presadil zavedenie očkovania. Vďaka tomu dodnes zachraňujeme milióny ľudí,“ vysvetľuje Martin Paulo, výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť univerzitnej nemocnice.
„O dôležitosti očkovania sa dnes, v čase pandémiu koronavírusu Covid-19, veľa debatuje - mnohokrát aj neodborne. Žiaľ, verejnosť je zavalená cez sociálne siete aj mnohými dezinformáciami a hoaxmi,“ dodáva Paulo.
„Stará" nová nemocnica
Ako vôbec prvá vedecká ustanovizeň prevzal meno po slávnom Francúzovi Pasteurov inštitút v Paríži.
Stalo sa tak 14. novembra 1888, slávnostné otvorenie sa konalo za účastí vtedajšieho francúzskeho prezidenta Sadi Carno. Táto vedecká a výskumná inštitúcia bola zriadená dekrétom zo 4. júna 1887.
V košickej nemocnici dospeli k rozhodnutiu prijať vo svojom názve meno významného vedca o takmer štyri desaťročia neskôr. Ale najskôr sa pozrieme na to, ako vôbec táto dnes druhá najväčšia slovenská nemocnica vznikla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári