KOŠICE. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič stojí za akčným plánom ťažiť v blízkej budúcnosti na starom kontinente kritické suroviny.

Sú totiž potrebné pre moderné technológie, ako sú elektromobily či batérie do mobilných telefónov.
Opatrenie spojené s dotáciami na ťažbu má tiež znížiť surovinovú závislosť Európy od tretích krajín.
Podľa kancelárie eurokomisára sú ložiská kritických surovín aj na Slovensku.
Na mape k akčnému plánu sa nachádza aj rekreačná oblasť Jahodná, kde sa má nachádzať kobalt.
Aktivisti sa preto obávajú obnovenia snáh na ťažbu pri Košiciach.
Urán a molybdén
Ministerstvo životného prostredia tu však kobalt neeviduje.
„Ložisko Košice I., situované v oblasti Jahodná - Kurišková, je ložiskom uránových rúd s obsahom molybdénu,“ reagoval na otázky Korzára k možnej ťažbe odbor komunikácie envirorezortu.
Pred povolením ťažby a úpravy nerastov s rádioaktívnymi vlastnosťami sú ťažiari povinní postupovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
„Každá jedna ťažba musí byť dôsledne posúdená a vplyvy na životné prostredie dôkladne vyhodnotené. Proces posudzovania vplyvov banskej činnosti na životné prostredie zavŕši záverečné stanovisko. V záverečnom stanovisku sa uvedie, či sa odporúča navrhovaná činnosť realizovať, za akých podmienok a s akým požadovaným rozsahom jej sledovania a vyhodnocovania, alebo sa jej realizácia neodporúča. V záverečnom stanovisku budú zohľadnené odborné posudky, stanoviská dotknutých orgánov a verejnosti. Podmienkou dobývania rádioaktívnych nerastov je vyslovenie súhlasu miestnych obyvateľov v miestnom referende, v prípade ložiska Košice I. by šlo o obyvateľov mesta Košice,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia.
Podľa aktuálne dostupných informácií košickej župy sa kobalt v okolí Jahodnej nachádza, a to v hornine, kde je súčasne aj uránová ruda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári