VYŠNÁ MYŠĽA. Neďaleko významného archeologického náleziska z doby bronzovej v Nižnej Myšli v okrese Košice-okolie sa nachádzajú zvyšky stredovekého kostola.
Ten kedysi patril k zaniknutej osade a je pripomienkou dramatických udalostí v 15. storočí spojených s husitskými vojnami.
Lokalita na lesnej vyvýšenine nad riečkou Olšava sa oddávna nazýva Koscelek.
Leží v katastri Vyšnej Myšle a záujemcovia sa k nej dostanú cyklotrasou i náučným chodníkom z viacerých smerov.
Stáročia o stavbe nik nevedel

Základy kostola ukryté v zemi objavili až v 90. rokoch minulého storočia, dovtedy o nich obyvatelia susedných obcí netušili.
Archeologický výskum robili Ladislav Olexa a Peter Tajkov.
Ako spomína Tajkov, ktorý v tom období brigádoval ako študent archeológie v Nižnej Myšli, v danej lokalite sa občas objavili ľudské kosti, napríklad po rozrytí zeme diviakmi.
„Hovorili sme si, že tam asi bude nejaká zaniknutá sakrálna stavba, jednak pre pomiestny názov Koscelek a tiež na starých vojenských mapách tam bol znázornený krížik," uviedol.
Archeologický výskum prebiehal v rokoch 1996 - 1998, Tajkov ho využil na spracovanie ako tému na diplomovú prácu.
„V priebehu dvoch sezón sa nám podarilo odkryť základy jednoduchého ranogotického kostola z konca 13. storočia s pravouhlou svätyňou a niekoľkými hrobmi prikostolného cintorína, ktorý patril zaniknutej obci. Tá bola v análoch zapísaná ako Musla," priblížil Tajkov, súčasný vedúci Katedry teórie a dejín umenia Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (FU TUKE).
Dôsledky bratríckeho plienenia
Kostol aj rybárska osada pod ním pri Olšave podľa neho pravdepodobne zanikli v 15. storočí v súvislosti s vpádom bratríkov na dnešné územie Slovenska.
Išlo o vojenské oddiely zložené z bývalých husitských bojovníkov, ktoré plienili kláštory aj feudálne osídlenia.
„Bratrícka tlupa v tejto oblasti operovala a podarilo sa jej tiež vyrabovať kláštor v susednej Nižnej Myšli. V tejto súvislosti bola daná obec vypálená a kostolík zničený. Ruiny kostola tam však podľa všetkého boli ešte niekoľko storočí, bola to vysvätená pôda, takže sa tam ďalej pochovávalo. V 18. storočí sa tam navyše premiestnil evanjelický cintorín, čiže sme tam nachádzali množstvo ľudských kostí," uviedol Tajkov.
Púť na sviatok Márie Magdalény
Podľa zmienky z 18. storočia bol niekdajší kostol zasvätený Márii Magdaléne.
Po odkrytí opravili základy stavby, osadili informačnú tabuľu aj kríž.
Na sviatok Márie Magdalény (22. 7.) sa tam každoročne koná púť a omša pod holým nebom.
Po omši býva na lúke vedľa Koscelka kultúrny program a guľáš, ktoré organizujú spoločne obce Vyšná a Nižná Myšľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári