KOŠICE. V auguste 2017 košický aktivista Ľuboš Lorenz za pomoci skrutkovača odstránil z Pomníka padlých na Námestí osloboditeľov v Košiciach 13 preglejkových symbolov kosáka s kladivom. Päť z nich mal poškodiť.
Polícia ho zadržala a obvinila z prečinu výtržníctva, keďže mal na mieste verejne prístupnom hanobiť historickú alebo kultúrnu pamiatku.
Prípadom sa opakovane zaoberal Okresný súd Košice I. Vypočul obžalovaného i svedkov, prečítal listinné dôkazy a v stredu vyniesol rozsudok.
Protesty v Košiciach i Bratislave
Krátko po zadržaní políciou skončil Lorenz v cele policajného zaistenia. Proti tomuto postupu sa zdvihla vlna odporu, v Košiciach aj v Bratislave sa konali protesty.

Postup polície ostro kritizovala mimovládna organizácia Centrum pre otvorenú politiku aj viacero osobností politického a kultúrneho života, ktoré sa podpísali pod protest proti zadržaniu Lorenza.
Keďže prokurátor navrhol väzobné stíhanie pre obavu, že Lorenz by na slobode pokračoval v trestnej činnosti, po štyroch dňoch v cele ho policajti predviedli na košický súd. Ten napokon o ničom rozhodovať nemusel.
Prokurátor totiž svoj návrh stiahol, takže aktivista v sprievode svojho advokáta Daniela Lipšica opustil budovu súdu ako slobodný človek.
Lorenz: Pamiatku som očistil
Trestné stíhanie však pokračovalo, prokuratúra podala obžalobu na Okresný súd Košice I a Lorenz sa v januári 2020 po prvý raz v tejto kauze posadil na lavicu obžalovaných.
Ako nás vtedy informovala hovorkyňa košických súdov Anna Pančurová, nový Lorenzov obhajca sa k prednesenej obžalobe vyjadril v tom zmysle, že s ňou nesúhlasí.
Podľa neho preglejkové symboly kosákov a kladív nepožívajú ochranu podľa pamiatkového zákona a teda nedošlo k hanobeniu historickej pamiatky, pri ktorej mala vzniknúť škoda v hodnote 72 eur, akú si v konaní uplatnila Správa mestskej zelene ako správca pamätníka.
Aktivista vyhlásil, že je nevinný.
„Ja som kultúrnu pamiatku nehanobil," povedal. „Iba som ju očistil od nelegálne nalepených symbolov skupiny vedúcej k potláčaniu ľudských práv. Tie symboly boli inštalované v rozpore s trestným a pamiatkovým zákonom."
Na otázku prokurátora, aké úkony pred skutkom realizoval, aby boli symboly odstránené, aktivista odpovedal, že podpisoval petície za ich odstránenie a argumentoval tým, že „sú na to zákony".
Pamätník poškodený nebol
Pojednávanie pokračovalo výsluchom svedkyne z Krajského pamiatkového úradu Košice.
Uviedla, že pomník na Námestí osloboditeľov je národnou kultúrnou pamiatkou a je registrovaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Jeho vlastníkom je mesto Košice a správcom Správa mestskej zelene. Tá zabezpečuje jeho dôstojnú reprezentáciu pre ňu dostupnými prostriedkami a teda aj náhradou pôvodných kovových symbolov symbolmi z lacnejších materiálov.
„Nalepením lacnejších symbolov ani ich odstránením nedošlo k poškodeniu pamätníka. Symboly sú integrálnou súčasťou pamätníka, ale vzhľadom na ich preglejkové prevedenie neboli súčasťou pamiatkovej hodnoty. K osadeniu týchto symbolov by malo dôjsť aj v rámci pripravovanej rekonštrukcie pamätníka, budú však z ušľachtilých materiálov," uviedla svedkyňa.
Dodala, že Krajský pamiatkový úrad Košice sa nezaoberal dočasne osadenými symbolmi. V rámci svojho dohľadu riešil iba to, či došlo k poškodeniu kultúrnej pamiatky. A nedošlo.
Čakali na iný rozsudok
Januárové pojednávanie bolo po oboznámení niektorých listinných dôkazov odročené na neurčito. Súd si chcel počkať na právoplatný verdikt v podobnej kauze.

Išlo o prípad z roku 2015, kedy Lorenz a košický výtvarník Peter Kalmus natreli v obci Krajná Bystrá novoodhalený pomník Vasiľovi Biľakovi na červeno a pripojili nápis „sviňa".
Okresný súd Svidník v decembri 2018 uznal Lorenza s Kalmusom za vinných a uložil im dvojmesačný podmienečný trest s odkladom na 18 mesiacov a uhradenie škody 80 eur.
Prešovský odvolací súd v máji 2020 tento rozsudok potvrdil a stal sa tak právoplatným.
Záverečné reči
V stredu košický okresný súd oboznámil posledné listinné dôkazy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári