KOŠICE. Postup zdravotníkov v súvislosti s incidentom, ktorý sa odohral pri prijatí pacientky na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice v piatok 23. októbra, bol podľa vedenia nemocnice profesionálny.

Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia UNLP Košice.
„Uvedomujeme si, že narodenie dieťaťa, pôrod, patria medzi jedinečné a neopakovateľné udalosti v živote matky, otca, rodiny a blízkych. Nemocnica sa však musí so stopercentnou odbornosťou postarať o všetkých pacientov, rešpektujúc pritom núdzový stav a opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva SR, ktoré boli vydané v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.
Paulo: Personál postupoval odborne
Ako ďalej dodal, lekári a zdravotnícky personál UNLP Košice postupovali v prípade pacientky - rodičky, ktorá odmietla pri prijatí test na Covid-19, s maximálnou odbornosťou a profesionalitou.

Takisto s úsilím, aby chránili matku, ale aj jej dieťa, keďže pacientka vedome odmietala a odmieta odborné rady lekárov a nie je ochotná komunikovať s personálom o poskytovanej zdravotnej starostlivosti voči jej osobe a voči dieťaťu.
Zároveň odmietala podpísať informovaný súhlas a poučenie pacienta v zmysle zákona o zdravotnej starostlivosti.
„Zdravotnícky personál je povinný v mimoriadne vážnej a zložitej situácii, ktorá vznikla príchodom pacientky, chrániť zdravie a životy všetkých pacientov a ich detí. Teda v tomto prípade všetkých žien, ktoré sa nachádzali na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice. Takisto je povinný konať tak, aby bola zabezpečená profesionálna zdravotná starostlivosť o dieťa a ostatné deti, ktoré sa v čase pobytu pacientky narodili,“ vysvetľuje Paulo a dodáva, že v neposlednom rade zdravotníci postupujú tak, aby chránili seba a svojich kolegov, ktorí sú v súčasnosti vystavení mimoriadnemu riziku.
Starostlivosť rodičke poskytli
Podľa Paula nikto zo zdravotníckych pracovníkov neuviedol tejto pacientke, že jej bude odobraté dieťa, pokiaľ sa odmietne podrobiť antigénovému testu na Covid-19.
Informácie, ktoré boli zverejnené na sociálnych sieťach, kde neodznelo jediné vyjadrenie zdravotníka s touto informáciou, sú podľa neho lož.
Naopak, ako počuť z nezákonne uverejnenej nahrávky, pacientka dostala jasné a zrozumiteľné informácie, že bude samostatne umiestnená spolu so svojím dieťaťom.
„Aj napriek jej postoju a neochote rešpektovať nariadenia ÚVZ nosiť rúško jej personál poskytol potrebnú zdravotnú starostlivosť v osobitnom režime, pri dodržaní všetkých preventívnych epidemiologických opatrení,“ hovorí riaditeľ.
Test pre dieťa odmietla
V súčasnosti zamestnanci Neonatologického oddelenia poskytujú naďalej odbornú starostlivosť matke a dieťaťu.
Matka umožnila spraviť dieťaťu štandardné novorodenecké vyšetrenia, odmietla však realizovať u dieťaťa Covid test, napriek podrobnému poučeniu o možných následkoch ošetrujúcou lekárkou.
Matka (19), ktorú právne zastupuje advokátka Adriana Krajníková, zároveň odmietla podpísať informovaný súhlas, resp. odmietla podpísať skutočnosť, že s navrhovaným postupom lekára nesúhlasí.
Stanovisko Slovenskej advokátskej komory
Slovenská advokátska komora sa dištancuje od medializovaného konania ohrozujúceho poskytovanie zdravotnej starostlivosti iným pacientom v čase vyhláseného núdzového stavu.
Píše sa to v stanovisku, ktoré zaujala ku konaniu košickej advokátky Adriany Krajníkovej v medializovanom prípade rodičky z UNLP v Košiciach.
Slovenská advokátska komora má nad advokátmi disciplinárnu právomoc, nie policajnú.
Ak dochádza k porušeniu právnych predpisov, orgány činné v trestnom konaní majú plnú kompetenciu konať.
Sťažnosti
V prípade možného porušenia advokátskych predpisov alebo etiky je možné podať na advokáta sťažnosť.
V priebehu mesiaca október nám bolo doručených viacero takýchto sťažností. Preverenie každej z nich a zistenie skutkového a právneho stavu je v kompetencii Revíznej komisie SAK.
Ak táto uzná možné porušenie, podá návrh na začatie disciplinárneho konania voči advokátovi.
Porušenie advokátskych predpisov alebo advokátskej etiky môže konštatovať len disciplinárny senát komory, ktorý je procesne aj personálne nezávislý od výkonných orgánov komory. Iba disciplinárny senát môže po preukázaní skutku uložiť advokátovi sankciu od napomenutia, cez peňažnú pokutu až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov.
Pozastavenie advokácie
Advokát má ctiť právo, chrániť práva a oprávnené záujmy svojho klienta a postupovať podľa pokynov klienta, ktoré sú v súlade s právnym poriadkom, advokátskymi predpismi a etikou.
Úlohou advokáta je radiť svojmu klientovi v jeho právnej veci, nemalo by však dôjsť k situácii, že robí rozhodnutia za klienta.
Zákon o advokácii ukladá advokátovi povinnosť postupovať pri výkone svojho povolania tak, aby neznižoval dôstojnosť advokátskeho stavu.
V prípade, že voči advokátovi začnú konať orgány činné v trestnom konaní, SAK môže advokátovi fakultatívne pozastaviť výkon advokácie z dôvodu začatého trestného stíhania a vznesenia obvinenia.
Uviedla hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári