KOŠICE. Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach po incidente s 19-ročnou rodičkou a jej advokátkou Adrianou Krajníkovou natočila a zverejnila video s názvom Pôrody počas pandémie Covid-19.
Nemocnica v ňom informuje, čo všetko čaká budúce mamičky po príchode do nemocnice.
Na videu hovorí aj lekár z incidentu
Ako už bolo medializované, mladá pacientka pri piatkovom prijímaní na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie UNLP odmietla dať sa otestovať na Covid-19 i nasadiť si ochranné rúško.

Podporovala ju v tom pred pôrodom advokátka, ktorá ju právne zastupovala a prostredníctvom klientkinho mobilného telefónu autoritatívne zvýšeným hlasom určovala, čo nemôže zdravotnícky personál vykonať matke.
„Každá rodička pri príjme na pôrodnú sálu absolvuje najprv kardiotopografický záznam, ultrazvukové a vaginálne vyšetrenie. V súčasnosti vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu vykonáme aj antigénový rýchlotest na overenie toho, či je alebo nie je infekčná,“ uviedol vo videu Peter Horničár z Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia UNLP z pracoviska na Rastislavovej ulici.
Bol to práve tento lekár, ktorý sa na začiatku staral o mladú pacientku, odmietajúcu Covid test.
Dodal, že každej rodičke podrobne vysvetlia postup takéhoto vyšetrenia.
Mamička Zuzana sa priznala: Mala som veľký strach
Vyjadrila sa aj pani Ivana, jedna z mamičiek, ktoré tam takisto v uplynulých dňoch rodili.

Podstúpenie Covid testu prijala „s najväčšou pohodou“, pretože je to podľa nej v tejto situácii veľmi dôležité s ohľadom na zdravie bábätka, jej i zdravotníckeho personálu.
„Mamičkám, ktoré sa boja podstúpiť tento test, odporúčam, aby do toho išli bez strachu, naozaj je to bezbolestné, a v prvom rade mysleli na zdravie.“
Považuje preto za správne, že zdravotnícky personál dodržiava všetky protiepidemické opatrenia.
Ďalšia mamička Zuzana sa priznala, že ona osobne mala veľký strach z testovania, lebo nemá rada, keď jej niekto dáva niečo do nosa (tyčinku na odobratie vzorky).
Lekárka ju pred testom ubezpečila, že bude veľmi šetrná a príjemná.
„Hrozné to nebolo vôbec,“ zhodnotila a pokračovala, že to trvalo krátku chvíľočku a vôbec to nebolelo.
Primárka: Dieťa izolujeme, aby sme ho chránili

Primárka neonatologického oddelenia toho istého pracoviska nemocnice Iveta Kostelníková popísala, čo sa deje s rodičkou, ak bude Covid test pozitívny.
„Pôrod prebieha v špeciálne upravenej pôrodnej sále na úplne inom poschodí.“
Horničár doplnil, že takúto rodičku izolujú od ostatných na špeciálne určenom oddelení pre „Covid pozitívne“ pacientky.
Putovala tam aj 19-ročná prvorodička, ktorá sa odmietla dať otestovať.
„Cieľom bolo, aby sme chránili ostatné pacientky, pretože si u nej nie sme istí, či je negatívna.“
Otestovať nemohli ani novorodenca
Kostelníková popísala, že kvôli tomu, aby chránili personál i dieťatko pred prípadnou infekciou, volia tzv. modul A, teda novorodenca izolujú od mamičky do zistenia výsledku jej testu.

„Pokiaľ ho bude mať negatívny, dieťatko jej bude hneď priložené k prsníku a zostane s ňou.“
V tomto prípade, kde advokátka avizovala podanie návrhu na neodkladné opatrenie súdu, aby napriek odmietnutiu testu personál neizoloval dieťa od matky, ostali spolu.
Podľa primárky by mali urobiť tento test aj u novorodenca, ale ak s tým jeho matka nesúhlasí, čo sa stalo v medializovanom prípade, mala by podpísať, že s tým nesúhlasí.
Nemocnica v pondelkovom stanovisku informovala, že táto pacientka „odmietla podpísať informovaný súhlas, resp. odmietla podpísať skutočnosť, že s navrhovaným postupom lekára nesúhlasí“.
Harničár tiež vysvetlil, že mali povinnosť nahlásiť ju polícii, aby spísala záznam o priestupku, lebo si táto rodička odmietla aj nasadiť rúško. A to i urobili.
Policajti ešte v piatok vec zadokumentovali a spáchanie priestupku avizovali odstúpiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva na správne konanie o uložení pokuty.
Ako je to s rúškom priamo počas pôrodu
Ako sme sa z UNLP tiež dozvedeli, ak to rodičky, ktoré boli negatívne testované na Covid-19, znesú, dovoľuje im to zdravotný stav a ak im to vyslovene neprekáža, tak aj priamo počas pôrodu im zdravotnícky personál odporúča rúško mať, lebo je to viac-menej predovšetkým na ich vlastnú ochranu pred prípadným infikovaním.
Pri mamičkách s pozitívnym výsledkom testu majú lekári a sestričky špeciálne ochranné prostriedky, takže tam už rúško u rodičky pri samotnom pôrode nie je také nevyhnutné, ale v tomto prípade zase slúži na ochranu novorodenca.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári