KOŠICE. Univerzitná nemocnica L. Pasteura (NULP) v Košiciach zverejnila v stredu na svojej webovej stránke vyhlásenie v súvislosti s incidentom, ktorý odštartoval v piatok pri prijímaní 19-ročnej rodičky, odmietajúcej test na Covid-19 i nasadiť si rúško.

Oznámila v ňom, že podáva trestné oznámenie na advokátku, ktorá prostredníctvom mobilného telefónu pacientku k takémuto počínaniu priamo nabádala.
„Za účelom ochrany svojich práv, práv a postavenia svojich zamestnancov podáva UNLP trestné oznámenie na Okresnú prokuratúru Košice II a podáva podnet na Slovenskú advokátsku komoru na začatie disciplinárneho konania voči advokátke JUDr. Adriane Krajníkovej a zároveň bude konať vo veci ochrany dobrého mena nemocnice,“ informovala UNLP.
Nemocnica: Personál bol vystavený extrémnemu tlaku
Lekári a zdravotnícky personál na Gynekologicko–pôrodníckom oddelení boli podľa jej vedenia od 23. októbra vystavení extrémnemu tlaku verejnosti v súvislosti s prijatím rodičky na toto oddelenie.

„Pacientka bola po príchode štandardným spôsobom informovaná a poučená o preventívnych epidemiologických postupoch zdravotníckeho zariadenia. Všetky návrhy a odporúčania odmietla a riadila sa výlučne len radami a pokynmi JUDr. Adriány Krajníkovej, advokátky so sídlom v Košiciach, ktorá sa telefonicky a z vlastnej iniciatívy ‚ujala‘ právneho zastupovania pacientky,“ píše sa v aktuálnom vyhlásení nemocnice.
UNLP v ňom ďalej popísala už známe a medializované fakty, že na základe dôrazného pokynu advokátky prostredníctvom mobilného telefónu pacientka odmietala nosiť rúško a po dôkladnom poučení ošetrujúcej lekárky o rizikách nákazy Covid-19 v pôrodníckom a novorodeneckom prostredí sa odmietala podrobiť antigénovému testu.
Nemocnica pripomenula, že advokátka celú telefonickú komunikáciu s pacientkou a ošetrujúcimi zdravotníckymi pracovníkmi spolu so svojím komentárom nahrávala a následne zverejňovala bez súhlasu zainteresovaných osôb na svojej facebookovej stránke.
Tam aj verejne vyzývala na nenosenie rúšok, odmietanie testovania a aj na verejný protest, ktorý sa i uskutočnil v areáli nemocnice 24. októbra za účasti asi 20 ľudí.
Rada riaditeľov: Šíria sa dezinformácie o nezákonnosti
Rada riaditeľov UNLP vo svojom vyhlásení poukázala na Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia zo 14. októbra, podľa ktorého sa všetkým osobám zakázalo od 15. októbra až do odvolania „pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou, a to s výnimkami, ktoré sa v rámci nemocnice nemôžu uplatniť“.

Podľa vedenia preto zdravotnícky personál postupoval vo vzťahu k tejto pacientke s maximálnou obozretnosťou (osobitný režim poskytovania zdravotnej starostlivosti s použitím osobných ochranných prostriedkov).
Vyhlásenie tiež upozorňuje na to, že opatrenie je zákonné a účinné a každý, kto ho nesplní, sa v zmysle zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia dopúšťa priestupku na úseku verejného zdravotníctva, pričom v zmysle uvedených ustanovení je možné za priestupok uložiť pokutu až do výšky 1 659 eur.
„V tejto súvislosti nemožno namietať nezákonnosť opatrenia, a to z dôvodu nedostatku kompetencie Úradu verejného zdravotníctva v zmysle citovaného zákona, s odkazom na novelizáciu predmetného zákona (zákon č. 286/2020 Z. z.), účinného od 15. 10. 2020. Všetky dezinformácie, ktoré sa šíria v tejto súvislosti internetom sú nepravdivé, účelovo zavádzajúce a právne irelevantné za účelom vzbudiť pochybnosť o správnom postupe zdravotníkov UNLP,“ zdôraznilo vedenie košického zdravotníckeho zariadenia.
UNLP: Pacientka ohrozila seba, dieťa i personál
Nemocnica vo vyhlásení odsúdila konanie advokátky, považuje ho za neprofesionálne a neetické, dehonestujúce dôstojnosť advokátskeho stavu.
„Bolo by žiaduce zo strany právnika – advokáta, aby pri výkone svojho povolania rešpektoval a motivoval svojich klientov k dodržiavaniu právneho poriadku Slovenskej republiky, k budovaniu právneho štátu a nie jeho pošliapavaniu, ako aj k rešpektovaniu výkonu iných dôležitých povolaní,“ vysvetlila UNLP.

Jej vedenie taktiež s poľutovaním konštatovalo, že pacientka sa napriek poučeniu lekárov o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytovania zdravotnej starostlivosti bez vykonania testu a bez nosenia rúška rozhodla podľa pokynov svojej advokátky nedodržať pokyny a odporúčania lekárov i zdravotníckeho personálu.
„Tým ohrozila nielen svoje zdravie a zdravie svojho narodeného dieťaťa, ale aj zdravie ostatných mamičiek, ich detí a v neposlednom rade zdravie ošetrujúcich zdravotníkov,“ zdôraznila nemocnica.
Tvrdí, že vo vzťahu k narodenému dieťaťu 19-ročnej rodičky postupoval zdravotnícky personál v súlade s Klinickým protokolom starostlivosti o novorodenca matky s podozrením na infekciu alebo s potvrdenou infekciou Covid-19, vypracovaným hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre neonatológiu a predsedníčkou Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti s platnosťou protokolu od 8. mája 2020.
„UNLP podrobne prešetrila 26. 10. postup lekárov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nezistila žiadne pochybenia, ktoré by naznačovali postup non lege artis. Vedenie si v plnom rozsahu uvedomuje náročnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti za súčasnej epidemiologickej situácie, nesmierne si váži prácu svojich lekárov a všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorí každodenným nasadením svojho života a zdravia preukazujú svoju statočnosť, odbornosť a vernosť svojmu povolaniu. Preto UNLP využije všetky právne možnosti na ochranu svojich zamestnancov a pacientov,“ poznamenala rada riaditeľov v závere vyhlásenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári