Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Vojna v DPMK sa nekončí: Primátor podržal svojho človeka

Polaček vetoval uznesenie poslancov o odvolaní šéfa magistrátu z čela predstavenstva.

Primátor Jaroslav Polaček opäť nevyhovel poslancom.Primátor Jaroslav Polaček opäť nevyhovel poslancom. (Zdroj: Mesto Košice)

KOŠICE. Poslancom mestského zastupiteľstva sa ani na druhý pokus nepodarilo dosiahnuť výmenu na poste predsedu predstavenstva Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), 100-percentnej mestskej akciovej spoločnosti.

Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) potvrdil v utorok popoludní Korzáru, že nepodpísal v októbri prijaté uznesenie zastupiteľstva, ktoré odvolalo z funkcie predsedu predstavenstva riaditeľa magistrátu Marcela Čopa a na jeho miesto schválilo generálneho riaditeľa i doterajšieho člena tohto orgánu Vladimíra Padyšáka.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň to znamená, že novým členom predstavenstva sa nestane dlhoročný zamestnanec a riaditeľ riadenia dopravy DPMK Roman Danko.

Primátor teda už druhýkrát v tejto veci využil sistačné právo a nepodpísaním pozastavil výkon uznesenia poslancov.

Predtým to urobil s júlovým rozhodnutím zastupiteľstva, keď sa mal z predstavenstva okrem Čopa porúčať aj ďalší Polačekov človek Jozef Oberuč.

Pôvodne navrhovala časť poslancov na októbrovom rokovaní prelomiť veto primátora z leta, ale napokon ako kompromis prijali úplne nové uznesenie, ktorým hodlali ukončiť už len Čopovo pôsobenie v DPMK.

Poskytli tak Polačekovi ďalšiu možnosť, aby mohol zabrániť pre neho neprijateľným zmenám v predstavenstve. A tú aj využil.

Primátor: Zmeny nie sú akceptovateľné

Ako neskôr informoval hovorca mesta Vladimír Fabian, primátor nepodpísal dve uznesenia, ktoré schválili poslanci mestského zastupiteľstva na rokovaní 19. a 20. októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé uznesenie sa týkalo práve navrhovaných zmien v predstavenstve DPMK.

„Personálne zmeny nie sú pre mesto Košice ako 100-percentného akcionára akceptovateľné, keďže polícia tam v súčasnosti preveruje trestné oznámenie kvôli machináciám pri verejnom obstarávaní. Pokiaľ nebude orgánmi činnými v trestnom konaní potvrdené, že vedenie DPMK postupovalo v tomto prípade v súlade s platnou legislatívou, rozhodol som sa, že toto poslancami schválené uznesenie nepodpíšem,“ vysvetlil primátor.

Polaček pripomenul, že sa osobne a s empatiou vložil do urovnania sporu v DPMK. Z vlastnej iniciatívy začal chodiť aj na rokovania predstavenstva.

Hlavným dôvodom je, aby sa zlepšila vzájomná spolupráca medzi vedením spoločnosti a magistrátom a mohla čo najlepšie slúžiť všetkým cestujúcim.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor poďakoval aj zamestnancom DPMK za ich obrovské nasadenie a veľký prínos pre úspešný priebeh celoplošného testovania na letisku, na ktorom sa spolupodieľal i dopravný podnik.

Vedenie mesta plánuje v DPMK realizáciu viacerých investičných zámerov, ktoré má za magistrát na starosti práve jeho šéf Čop.

Z tohto dôvodu by podľa primátora bolo žiaduce, aby na ne v DPMK aj priamo dohliadal.

Filipko: Som sklamaný

S tým, že by mohol primátor opäť uznesenie vetovať, počítal ako s eventualitou ešte v októbri mestský poslanec a predseda dozornej rady DPMK Jozef Filipko (SMK), ktorý návrhy na zmeny v predstavenstve predkladal v júli i v októbri.

„Som opäť sklamaný. V kútiku duše som očakával, že pán primátor konečne prekročí svoj vlastný tieň - nestalo sa. Naše kompromisné riešenie bolo pritom dobré pre všetkých. Pán Čop sa mohol plne venovať magistrátu, pán primátor tam mal svojho človeka, ktorému dôveruje. Primátor však chce mať všetko, chce ovládať všetko, chce rozhodovať o všetkom... To sa nedá."

Takýmto správaním sa podľa neho Polaček nepochybne zahráva s dôverou obyvateľov mesta aj s trpezlivosťou mestských poslancov.

„V čase, keď všetci veľmi ťažko zápasíme s Covidom, ďalšie eskalovanie napätia s dopravným podnikom nám vôbec nechýba. Je to nezodpovedné. Poradíme sa s kolegami o ďalších možných krokoch. Máme už vyzbierané podpisy na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva. Som však veľmi zdržanlivý, či je na to teraz vhodná doba," zauvažoval Filipko.

Vyjadrenie primátora, že začal chodiť na rokovania predstavenstva, je podľa neho „čistým klamstvom. Na nijakom nebol. Je to jeho kozmetický návrh - predstava riešenia. A že to môže pomôcť vyriešiť situáciu, asi ani on nemyslel vážne".

Padyšák takisto potvrdil, že primátor na rokovania predstavenstva nechodí.

„Tak, ako som pred dvoma týždňami avizoval na zastupiteľstve, chcel som sa v záujme vyriešenia situácie v DPMK okrem iného zúčastňovať aj na rokovaniach predstavenstva DPMK. Minulý týždeň som si naštudoval všetky predložené materiály a plánoval som k nim na predstavenstve predniesť svoje pripomienky. Kvôli aktuálnej epidemiologickej situácii sa však uplynulú stredu napokon neuskutočnilo,“ reagoval Polaček.

Jeho rokovania sa má v pláne zúčastniť tento týždeň, čo je už aj dlhší čas zverejnené v jeho programe na stredu na webstránke kosice.sk. Prosí preto všetkých, aby sa zdržali útokov a viac sa venovali práci.

Vojna sa začala bojom o post riaditeľa

Za návrhom na prelomenie veta zas stál mestský poslanec Milan Lesňák (nezávislý), ktorý bol aj iniciátorom zvolania mimoriadneho zastupiteľstva na 11. septembra.

Jediným bodom bolo potvrdenie júlového uznesenia, ktoré primátor nepodpísal. Tento pokus nevyšiel, lebo sa nezúčastnil dostatok poslancov, aby bolo rokovanie uznášaniaschopné.

V októbri napokon stiahol svoj návrh, lebo bol podľa neho prijatý tzv. kompromisný, ktorý predložil Filipko.

„Nepodpísanie uznesenia je smutným signálom toho, ako to vyzerá v celom meste. Nekompetentnosť a chýbajúca sebareflexia jedného človeka urobila z metropoly východného Slovenska jedno stagnujúce mesto. Situácia v DPMK je len akousi 'čerešničkou na torte' neúspechov primátora," komentoval v utorok Lesňák.

Snaha o odvolanie Čopa je súčasťou už skoro rok trvajúceho súboja medzi veľkou časťou zastupiteľstva i orgánov DPMK na jednej strane a vedením mesta na strane druhej.

Poslanci odmietli schváliť za nového generálneho riaditeľa Oberuča, ktorý sa stal víťazom februárového výberového konania.

Vo funkcii napriek nevôli primátora potvrdili Padyšáka, ktorého ešte v decembri 2018 sám presadil.

Urobili to opakovane aj neskôr, hoci Polaček argumentoval, že šéf podniku stratil jeho dôveru.

Primátor zvoláva mimoriadne zastupiteľstvo

Polaček upozornil, že hoci majú s poslancami rovnaký názor na potrebu investícií do DPMK, kvôli nesúladu so zákonom nemohol podpísať ďalšie nimi schválené uznesenie.

Poslanci v rámci 5. zmeny programového rozpočtu odsúhlasili pozmeňujúci návrh na zníženie kapitálových výdavkov pre podnik.

Namiesto pôvodných 900-tisíc eur predstavovalo schválené zníženie sumu 790 424 eur. Zvyšných 109 576 eur by aj naďalej zostalo na kapitálové výdavky DPMK a ako zdroj ich krytia by bol prebytok rozpočtu.

Rozpočet na rok 2020 má síce účtovný prebytok vo výške 1 milión eur, avšak ten je tvorený z miestneho poplatku za rozvoj, ktorý sa rozdeľuje na polovicu medzi mesto a mestské časti.

„Tento poplatok je podľa zákona účelovo viazaný na kapitálové výdavky najmä do oblasti občianskej infraštruktúry, čo v prípade DPMK nie je možné. Na základe toho sa použitie prebytku rozpočtu pozostávajúceho z poplatku za rozvoj na investície v DPMK javí ako nezákonné. Som rád za každú investíciu v DPMK, no vždy pri tom musíme dodržiavať zákonné rámce, čo sa teraz nestalo. Verím, že najbližšie už poslanci všetky takéto zásahy do rozpočtu budú ešte pred rokovaním zastupiteľstva konzultovať na magistráte. Keď sa o nich dozvieme až počas zastupiteľstva a schvália sa, môžu nastať aj takéto zbytočné nedorozumenia. Aj z tohto príkladu je možné usúdiť, aká je dôležitá úloha riaditeľa Čopa v oboch jeho funkciách,“ doplnil primátor.

Ten zvoláva na pondelok 16. novembra o 9. hodine neplánované mestské zastupiteľstvo.

Bude sa na ňom rokovať nielen o spomínaných pozastavených uzneseniach, ale aj o doriešení niektorých ďalších nevyjasnených otázok a námietok.

Poslanec: Mal to vyriešiť Čop. Zlyhal

Filipko k nepodpísaniu schválenej zmeny rozpočtu uviedol, že práve Čop o probléme vedel a mal riešiť s primátorom, ako nájsť chýbajúce financie na investície pre DPMK.

„Lenže zlyhal. Magistrát mi neponúkol žiadne iné riešenie. Počas rokovania ma pán Čop presviedčal, aby som ten návrh nepredkladal, lebo že neskôr to primátor vyrieši svojimi úpravami rozpočtu. Čiže, ak sa chce, tak sa dá...“ poznamenal poslanec a pokračoval: „Lenže neskôr znamená neznámy termín, ako to bolo v minulom roku, keď mesto schválilo dopravnému podniku na investície financie takmer v polovici decembra. Vtedy už nestihnete obstarať takmer nič - iba ak kancelársky papier... Dve z požadovaných položiek investícií sú vozidlá (auto pre zvoz peňazí a plošina na opravu verejného osvetlenia). Ich obstaranie si vyžaduje istý čas,“ uzavrel Filipko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 4. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 5. Bývanie v meste predlžuje život
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 327
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 084
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 528
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 891
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 431
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 168
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 032
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 754
 9. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 7 672
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 458
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Dopravný podnik mesta Košice

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Jaroslav Polaček

Neprehliadnite tiež

Starosta má problém s poslancami i políciou, obec Hriadky kolabuje

Nezákonne jej predal pozemok. Stiahol exekúciu, odvolanie, nepýta nájomné.

Starosta Ján Vincenčík.
Testovanie v Herľanoch.

Jedna rana do srdca. Priznala sa k vražde syna, dostala 16 rokov

Košický súd vyniesol rozsudok v aprílovom prípade z Michaloviec.

Daniela sa o chvíľu dozvie rozsudok.
Skládka na ulici Československého odboja.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop