Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Vojna v DPMK sa nekončí: Primátor podržal svojho človeka

Polaček vetoval uznesenie poslancov o odvolaní šéfa magistrátu z čela predstavenstva.

Primátor Jaroslav Polaček opäť nevyhovel poslancom.Primátor Jaroslav Polaček opäť nevyhovel poslancom. (Zdroj: Mesto Košice)

KOŠICE. Poslancom mestského zastupiteľstva sa ani na druhý pokus nepodarilo dosiahnuť výmenu na poste predsedu predstavenstva Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), 100-percentnej mestskej akciovej spoločnosti.

Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) potvrdil v utorok popoludní Korzáru, že nepodpísal v októbri prijaté uznesenie zastupiteľstva, ktoré odvolalo z funkcie predsedu predstavenstva riaditeľa magistrátu Marcela Čopa a na jeho miesto schválilo generálneho riaditeľa i doterajšieho člena tohto orgánu Vladimíra Padyšáka.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň to znamená, že novým členom predstavenstva sa nestane dlhoročný zamestnanec a riaditeľ riadenia dopravy DPMK Roman Danko.

Primátor teda už druhýkrát v tejto veci využil sistačné právo a nepodpísaním pozastavil výkon uznesenia poslancov.

Predtým to urobil s júlovým rozhodnutím zastupiteľstva, keď sa mal z predstavenstva okrem Čopa porúčať aj ďalší Polačekov človek Jozef Oberuč.

Pôvodne navrhovala časť poslancov na októbrovom rokovaní prelomiť veto primátora z leta, ale napokon ako kompromis prijali úplne nové uznesenie, ktorým hodlali ukončiť už len Čopovo pôsobenie v DPMK.

Poskytli tak Polačekovi ďalšiu možnosť, aby mohol zabrániť pre neho neprijateľným zmenám v predstavenstve. A tú aj využil.

Primátor: Zmeny nie sú akceptovateľné

Ako neskôr informoval hovorca mesta Vladimír Fabian, primátor nepodpísal dve uznesenia, ktoré schválili poslanci mestského zastupiteľstva na rokovaní 19. a 20. októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé uznesenie sa týkalo práve navrhovaných zmien v predstavenstve DPMK.

„Personálne zmeny nie sú pre mesto Košice ako 100-percentného akcionára akceptovateľné, keďže polícia tam v súčasnosti preveruje trestné oznámenie kvôli machináciám pri verejnom obstarávaní. Pokiaľ nebude orgánmi činnými v trestnom konaní potvrdené, že vedenie DPMK postupovalo v tomto prípade v súlade s platnou legislatívou, rozhodol som sa, že toto poslancami schválené uznesenie nepodpíšem,“ vysvetlil primátor.

Polaček pripomenul, že sa osobne a s empatiou vložil do urovnania sporu v DPMK. Z vlastnej iniciatívy začal chodiť aj na rokovania predstavenstva.

Hlavným dôvodom je, aby sa zlepšila vzájomná spolupráca medzi vedením spoločnosti a magistrátom a mohla čo najlepšie slúžiť všetkým cestujúcim.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor poďakoval aj zamestnancom DPMK za ich obrovské nasadenie a veľký prínos pre úspešný priebeh celoplošného testovania na letisku, na ktorom sa spolupodieľal i dopravný podnik.

Vedenie mesta plánuje v DPMK realizáciu viacerých investičných zámerov, ktoré má za magistrát na starosti práve jeho šéf Čop.

Z tohto dôvodu by podľa primátora bolo žiaduce, aby na ne v DPMK aj priamo dohliadal.

Filipko: Som sklamaný

S tým, že by mohol primátor opäť uznesenie vetovať, počítal ako s eventualitou ešte v októbri mestský poslanec a predseda dozornej rady DPMK Jozef Filipko (SMK), ktorý návrhy na zmeny v predstavenstve predkladal v júli i v októbri.

„Som opäť sklamaný. V kútiku duše som očakával, že pán primátor konečne prekročí svoj vlastný tieň - nestalo sa. Naše kompromisné riešenie bolo pritom dobré pre všetkých. Pán Čop sa mohol plne venovať magistrátu, pán primátor tam mal svojho človeka, ktorému dôveruje. Primátor však chce mať všetko, chce ovládať všetko, chce rozhodovať o všetkom... To sa nedá."

Takýmto správaním sa podľa neho Polaček nepochybne zahráva s dôverou obyvateľov mesta aj s trpezlivosťou mestských poslancov.

„V čase, keď všetci veľmi ťažko zápasíme s Covidom, ďalšie eskalovanie napätia s dopravným podnikom nám vôbec nechýba. Je to nezodpovedné. Poradíme sa s kolegami o ďalších možných krokoch. Máme už vyzbierané podpisy na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva. Som však veľmi zdržanlivý, či je na to teraz vhodná doba," zauvažoval Filipko.

Vyjadrenie primátora, že začal chodiť na rokovania predstavenstva, je podľa neho „čistým klamstvom. Na nijakom nebol. Je to jeho kozmetický návrh - predstava riešenia. A že to môže pomôcť vyriešiť situáciu, asi ani on nemyslel vážne".

Padyšák takisto potvrdil, že primátor na rokovania predstavenstva nechodí.

„Tak, ako som pred dvoma týždňami avizoval na zastupiteľstve, chcel som sa v záujme vyriešenia situácie v DPMK okrem iného zúčastňovať aj na rokovaniach predstavenstva DPMK. Minulý týždeň som si naštudoval všetky predložené materiály a plánoval som k nim na predstavenstve predniesť svoje pripomienky. Kvôli aktuálnej epidemiologickej situácii sa však uplynulú stredu napokon neuskutočnilo,“ reagoval Polaček.

Jeho rokovania sa má v pláne zúčastniť tento týždeň, čo je už aj dlhší čas zverejnené v jeho programe na stredu na webstránke kosice.sk. Prosí preto všetkých, aby sa zdržali útokov a viac sa venovali práci.

Vojna sa začala bojom o post riaditeľa

Za návrhom na prelomenie veta zas stál mestský poslanec Milan Lesňák (nezávislý), ktorý bol aj iniciátorom zvolania mimoriadneho zastupiteľstva na 11. septembra.

Jediným bodom bolo potvrdenie júlového uznesenia, ktoré primátor nepodpísal. Tento pokus nevyšiel, lebo sa nezúčastnil dostatok poslancov, aby bolo rokovanie uznášaniaschopné.

V októbri napokon stiahol svoj návrh, lebo bol podľa neho prijatý tzv. kompromisný, ktorý predložil Filipko.

„Nepodpísanie uznesenia je smutným signálom toho, ako to vyzerá v celom meste. Nekompetentnosť a chýbajúca sebareflexia jedného človeka urobila z metropoly východného Slovenska jedno stagnujúce mesto. Situácia v DPMK je len akousi 'čerešničkou na torte' neúspechov primátora," komentoval v utorok Lesňák.

Snaha o odvolanie Čopa je súčasťou už skoro rok trvajúceho súboja medzi veľkou časťou zastupiteľstva i orgánov DPMK na jednej strane a vedením mesta na strane druhej.

Poslanci odmietli schváliť za nového generálneho riaditeľa Oberuča, ktorý sa stal víťazom februárového výberového konania.

Vo funkcii napriek nevôli primátora potvrdili Padyšáka, ktorého ešte v decembri 2018 sám presadil.

Urobili to opakovane aj neskôr, hoci Polaček argumentoval, že šéf podniku stratil jeho dôveru.

Primátor zvoláva mimoriadne zastupiteľstvo

Polaček upozornil, že hoci majú s poslancami rovnaký názor na potrebu investícií do DPMK, kvôli nesúladu so zákonom nemohol podpísať ďalšie nimi schválené uznesenie.

Poslanci v rámci 5. zmeny programového rozpočtu odsúhlasili pozmeňujúci návrh na zníženie kapitálových výdavkov pre podnik.

Namiesto pôvodných 900-tisíc eur predstavovalo schválené zníženie sumu 790 424 eur. Zvyšných 109 576 eur by aj naďalej zostalo na kapitálové výdavky DPMK a ako zdroj ich krytia by bol prebytok rozpočtu.

Rozpočet na rok 2020 má síce účtovný prebytok vo výške 1 milión eur, avšak ten je tvorený z miestneho poplatku za rozvoj, ktorý sa rozdeľuje na polovicu medzi mesto a mestské časti.

„Tento poplatok je podľa zákona účelovo viazaný na kapitálové výdavky najmä do oblasti občianskej infraštruktúry, čo v prípade DPMK nie je možné. Na základe toho sa použitie prebytku rozpočtu pozostávajúceho z poplatku za rozvoj na investície v DPMK javí ako nezákonné. Som rád za každú investíciu v DPMK, no vždy pri tom musíme dodržiavať zákonné rámce, čo sa teraz nestalo. Verím, že najbližšie už poslanci všetky takéto zásahy do rozpočtu budú ešte pred rokovaním zastupiteľstva konzultovať na magistráte. Keď sa o nich dozvieme až počas zastupiteľstva a schvália sa, môžu nastať aj takéto zbytočné nedorozumenia. Aj z tohto príkladu je možné usúdiť, aká je dôležitá úloha riaditeľa Čopa v oboch jeho funkciách,“ doplnil primátor.

Ten zvoláva na pondelok 16. novembra o 9. hodine neplánované mestské zastupiteľstvo.

Bude sa na ňom rokovať nielen o spomínaných pozastavených uzneseniach, ale aj o doriešení niektorých ďalších nevyjasnených otázok a námietok.

Poslanec: Mal to vyriešiť Čop. Zlyhal

Filipko k nepodpísaniu schválenej zmeny rozpočtu uviedol, že práve Čop o probléme vedel a mal riešiť s primátorom, ako nájsť chýbajúce financie na investície pre DPMK.

„Lenže zlyhal. Magistrát mi neponúkol žiadne iné riešenie. Počas rokovania ma pán Čop presviedčal, aby som ten návrh nepredkladal, lebo že neskôr to primátor vyrieši svojimi úpravami rozpočtu. Čiže, ak sa chce, tak sa dá...“ poznamenal poslanec a pokračoval: „Lenže neskôr znamená neznámy termín, ako to bolo v minulom roku, keď mesto schválilo dopravnému podniku na investície financie takmer v polovici decembra. Vtedy už nestihnete obstarať takmer nič - iba ak kancelársky papier... Dve z požadovaných položiek investícií sú vozidlá (auto pre zvoz peňazí a plošina na opravu verejného osvetlenia). Ich obstaranie si vyžaduje istý čas,“ uzavrel Filipko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 6. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 7. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 8. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 094
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 118
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 827
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 819
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 733
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 345
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 134
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 920
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 2 771

Blogy SME

 1. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 2. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 3. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 6. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 7. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 927
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 450
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 289
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 944
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 673
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 654
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 851
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 350
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judita a Tomáš

Na jej verzii nesedeli nože, rany ani stopy krvi.


11 h
Testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 446-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 883 obetí.


a 4 ďalší 10 h
Traumatológ Daniel Knapp

Náhrada kĺbu vydrží približne pätnásť rokov.


18. okt

Cez víkend si Smer svoju armádu kamikadze nezaočkovaných bezrúškarov zvolal do Rimavskej Soboty.


Blogy SME

 1. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 2. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 3. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 6. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 7. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 927
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 450
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 289
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 944
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 673
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 654
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 851
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 350
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu