KOŠICE. Celý október zbierala Knižnica pre mládež mesta Košice listy od detí. Vyzvala ich, aby napísali starkým v domovoch dôchodcov.
Cieľom výzvy Napíš list – poteš srdce bolo potešiť klientov zariadení, ktorí sú pre šíriaci sa koronavírus už niekoľko mesiacov bez návštev blízkych či možnosti vychádzať von.
Listy tvorili deti v škôlkach i v školách, písali a kreslili počas hodín aj v školských kluboch, no množstvo vzniklo aj doma a niekoľko desiatok napísali aj dospeláci.
Dokopy ich napokon prišlo viac ako sedemsto. V týchto dňoch ich knižnica odovzdá do troch zariadení pre seniorov v Košiciach.
Mesiac úcty k starším
Riaditeľka knižnice Kamila Prextová vysvetľuje, ako vôbec myšlienka na písanie listov pre starkých vznikla.
„Počas minuloročného predvianočného obdobia som zachytila výzvu, kde ľudia mohli dôchodcom darovať to, čo si želali. Zdalo sa mi to ako perfektná vec, veľmi sa mi to páčilo. No a vtedy som si povedala, že by sme niečo podobné mohli vymyslieť, ale mali by sme to načasovať na október, ktorý je Mesiacom úcty k starším. Pred Vianocami je rôznych výziev veľa,“ vysvetľuje.
Pracovníci knižnice nápad tento rok dotiahli do konca, listy, ktoré by napísali deti a pripojili aj svoje kresbičky sa im zdal najdostupnejší.
Verili, že to dobre dopadne
Starkí prežili svoj najaktívnejší život ešte v dobe, kedy sa listy bežne písali a posielali.
Majú na ne naviazané spomienky. List si môžu odložiť a opakovane čítať.
„Mail alebo esemeska pre nich nie je hmatateľná, ani k telefonátu sa nemôžu vrátiť. Aj my raz budeme starí a potešili by sme sa, keby nám niečo takéto prišlo,“ hovorí riaditeľka knižnice. Oslovili školy, zverejnili výzvu a s malou dušičkou čakali ako to dopadne.
„Často sa menili opatrenia, staršie deti nechodili do školy, mnohé triedy boli doma v karanténe, no i napriek tomu to dopadlo nad naše očakávania,“ komentuje sedemsto listov plných kresieb a drobných darčekov.
List pre každého
Listy deti adresovali všetkých seniorom, alebo len starkej či starkému. Podľa toho ich aj v knižnici podelili.
Aby sa ku dedkovi nedostal list s oslovením milá babička a naopak.
„Pri oslovovaní zariadení pre seniorov sme si vypýtali presný počet klientov, aby list dostal úplne každý,“ hovorí Viera Ristvejová z marketingu knižnice.
„Listy boli emotívne a veľmi úprimné. Kreativita deťom naozaj nechýbala. Chopili sa toho s úprimnosťou im vlastnou. Podelili sa o vtipné príhody, aj starosti. V jednom liste želalo dieťa babke, aby si našla svojho dedka. Bez rozpakov prezrádzali túžby a prikladali vrelé odkazy i priania. Nechýbali fotky zvieracích kamarátov, kreslené obrázky, ale aj básničky pre potešenie a vtipy. “
V obálkach sa našli aj malé darčeky, deti pridali cukríky, čaj alebo ručne vyrobenú spoločenskú hru.
Bez osobného stretnutia
V niektorých listoch bola priložená aj adresa.
„Najmilšie je, že deti očakávajú odpovede. Veria v nové priateľstvá, chcú sa podeliť o zážitky a novinky, verím, že sa im to splní,“ konštatuje Kamila Prextová.
Prvé listy si už našli svojich adresátov, ďalšie zanesú v najbližších dňoch.
„Je veľká škoda, že nemôžeme byť pri tom, ako si starkí listy čítajú, že im ich nemôžu odovzdať práve deti, no pre hygienické opatrenia to nejde. Verím, že nám zariadenia pošlú aspoň fotky.“
Adresátov si našli v Stredisku sociálnej pomoci mesta Košice, v zariadení Arcus a v Dome pokojnej staroby A. F. Colbrieho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári