KOŠICE. Jeden z lekárov košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) rozhneval svojich kolegov.
Časť personálu I. internej kliniky má totiž obavu, že mohla byť konaním kolegu zbytočne vystavená zvýšenému riziku nakazenia koronavírusom.
Na prípad nás upozornil zdroj blízky prostrediu kliniky, ktorý nechcel byť menovaný z obavy z reakcie, ktorú vyvolá zverejnenie informácií.
Personál tvrdí, že Jarčušku videli v práci
Podľa nášho zdroja približne v polovici októbra ochoreli na Covid-19 najbližší rodinní príslušníci tamojšieho lekára Petra Jarčušku.

Ide o brata známeho infektológa Pavla Jarčušku, ktorý je v súčasnosti členom pandemickej komisie vlády.
„Manželke i dcére profesora Petra Jarčušku bolo diagnostikované ochorenie Covid-19. V karanténe mal byť preto aj on, a to od 19. októbra. Napriek tomu sa niekoľko ráz pohyboval po pracovisku. Videli ho doktori i sestry. Z celej tej situácie sú zamestnanci pohoršení a nahnevaní,“ povedal Korzáru sťažovateľ.
Podľa neho chodil Peter Jarčuška do svojej ordinácie v novej nemocnici na Triede SNP vo večerných hodinách.
„Bol tam v sobotu, týždeň pred celoplošným testovaním. Službukonajúci doktori ho videli aj v nedeľu. Je tam dokonca záznam, že vyšetroval pacienta. V pondelok bol opäť na pracovisku, keď ho stretli ľudia z kliniky, ako vychádza zo svojej ambulancie,“ opísal zdroj.
Rokovanie s vedením a pozitívny test
O deň neskôr, v utorok 27. októbra, mal Jarčuška sedieť na stretnutí s vedením UNLP a I. internej kliniky v budove riaditeľstva v starej nemocnici na Rastislavovej.
„Toto rokovanie mal iniciovať sám Jarčuška kvôli otvoreniu novej internej kliniky, ktorú bude viesť ako prednosta. Rokovania sa mali zúčastniť obaja výkonní riaditelia UNLP Martin Paulo a Peter Kizek a tiež prednostka existujúcej kliniky Lazúrová. Podľa toho, čo viem, mali všetci prítomní respirátory. Je však otázkou, či je téma otvárania nového pracoviska tak pálčivá, že nezniesla za súčasnej situácie odklad,“ poznamenal náš zdroj.
Upozornil tiež, že niekoľko dní nato bolo počas plošného testovania Jarčuškovi diagnostikované ochorenie Covid-19.
Nemocnica informovala, že spomínaná porada s Jarčuškom trvala menej ako 15 minút a z riaditeľov tam bol len Paulo.
Redakciu neskôr kontaktoval aj ďalší sťažovateľ, ktorý opísal situáciu obdobne.
„Profesor Jarčuška chodil na pracovisko, pritom jeho manželka bola nakazená koronavírusom. Vedenie nemocnice sa o protiepidemické opatrenia vôbec nestará. Videli sme to v tomto prípade. Pracovníci UNLP už spisujú sťažnosť, aby poukázali, čo sa v tejto nemocnici robí,“ povedal druhý sťažovateľ.
Lekár: Karanténu som nemal, do práce som nechodil
Peter Jarčuška pre Korzár potvrdil ochorenie svojej najbližšej rodiny.
Odmieta však tvrdenia, že by počas 10 dní, nasledujúcich po pozitívnych testoch manželky a dcéry, chodil do práce.
Tvrdí tiež, že regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) ho do karantény neposlal.
„Moja manželka a dcéra sú lekárky, cez víkend 17. - 18. 10. 2020 mali určenú diagnózu Covid-19, infekciu s vysokou pravdepodobnosťou akvirovali pri výkone povolania. Mňa ani mojich rodinných príslušníkov nekontaktoval nikto z RÚVZ, karanténu mi nikto nenariadil. Napriek tomu som ostal v izolácii na inom byte ako manželka a dcéra, od 19. 10. 2020 som čerpal dovolenku, nestýkal som sa s kolegami a do práce som nechodil,“ uviedol Jarčuška.
Doplnil, že po celý čas nemal žiadne klinické prejavy ochorenia a vyšetrenie rýchlym antigénovým testom mal opakovane negatívne.
„Do práce som nastúpil v stredu 28. 10. 2020, celý čas v práci som mal ústa a nos prekryté FFP2 rúškom bez filtra, na ktorom som mal klasické chirurgické rúško. Tieto som si nedával dole počas celej pracovnej doby, v práci som nejedol ani nepil, FFP2 rúško som si menil denne, chirurgické rúško som si menil pravidelne. Pri vyšetrení pacientov som používal ochranný štít. V práci som minimalizoval kontakt s kolegami,“ povedal lekár.
Na otázky, či bol počas soboty, nedele a pondelka (24. až 26. októbra) vo svojej ambulancii a či v tom čase vyšetroval nejakých pacientov, neodpovedal priamo.
Informáciu o tom, že ho v tom čase videl na pracovisku personál nemocnice, označil za nepravdivo formulovanú.
K stretnutiu s vedením nemocnice deň pred oficiálnym návratom do zamestnania sa nevyjadril.
Nemocnica preverila zdravotný stav jeho kolegov
Profesor potvrdil, že v sobotu 31. októbra sa zúčastnil plošného testovania, pričom mu bola diagnostikovaná pozitivita antigénu Covid-19.
„Ihneď po prevzatí výsledku testu som sa odobral domov a odvtedy nie som v osobnom kontakte s inými osobami. Výsledok testu som okamžite nahlásil dekanovi lekárskej fakulty UPJŠ a výkonným riaditeľom UNLP. V pondelok 2. 11. 2020 som skoro ráno informoval o výsledku testu nemocničného hygienika Mgr. Tomča, ktorému som uviedol všetky kontakty počas mojich troch dní v práci,“ uviedol Jarčuška.
Podľa jeho slov zdravotný stav kolegov, ktorí s ním boli v kontakte po jeho návrate do práce, preverili vyšetreniami RT-PCR na SARS-CoV-2 s negatívnym výsledkom.
„Čiže som v práci nikoho nenakazil. Môj postup bol súlade s 9. aktualizáciou Usmernenia hlavného hygienika SR v súvislosti s ochorením COVID-19,“ dodal lekár.
UNLP: Na klinike bol. Jeho postup preverujeme
Informáciu o negatívnych výsledkoch PCR testov ostatných zamestnancov potvrdila aj nemocnica, ktorá uvádza, že situáciu preveruje.
„Vedenie UNLP Košice považuje profesora Petra Jarčušku za vynikajúceho odborníka a špecialistu na internú medicínu a hepatológiu. V súčasnosti pracuje na založení nového pracoviska II. internej kliniky. Preto nás mrzí, že vznikla situácia, ktorá vyvoláva pochybnosti o správnosti jeho pracovného postupu. Práve preto, aby sme upokojili verejnosť, našich pacientov a kolegov, zdravotníkov, s ktorými prichádza do kontaktu na pracovisku, UNLP Košice celú situáciu dôsledne preveruje,“ uvádza sa v stanovisku nemocnice.
UNLP potvrdila, že Jarčuška čerpal dovolenku od 19. 10. do 27. 10. 2020, „po tom, ako zistil, že sa stretol s osobou, ktorá bola COVID pozitívna. To, že bol v tom čase na klinickom pracovisku, sme zistili až teraz, po preverovaní situácie na základe listu zo dňa 3. 11. 2020. Pokiaľ pritom porušil nariadenia a predpisy, UNLP Košice vyvodí voči jeho osobe zodpovednosť.“
Klinika upozornila na nerovnaký meter
List, ktorý spomína nemocnica, mala podľa našich informácií zaslať vedeniu prednostka I. internej kliniky Ivica Lazúrová. V ňom upozornila vedenie UNLP na tento prípad.
Okrem iného sa v ňom prednostka dotknutej kliniky sťažuje na nerovnaký prístup k zamestnancom.
Ako príklad používa tamojšieho primára Mikuláša Szakácsa, ktorého manželka bola taktiež pozitívne testovaná, preto mu bola hygienikom nariadená karanténa, ktorú musí dodržiavať.
„Citujem slová súčasného premiéra, že má platiť rovnaký meter pre všetkých ľudí, preto nie je možné, aby pre rovnakú situáciu v UNLP platili rôzne pravidlá,“ uviedla Lazúrová.
Jarčuška: RÚVZ vyhodnotil kontakt ako nerizikový
Na prípad sme sa opýtali Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý nám v reakcii odpovedal, že sa situáciou zaoberá jeho regionálna pobočka v Košiciach.
Odpoveď, prečo nebola Petrovi Jarčuškovi nariadená karanténa hneď po pozitívnych testoch manželky a dcéry, sme od úradov nedostali.
Odpoveď nám však zaslal dotknutý lekár.
„Aktuálne mi volala lekárka z RÚVZ ohľadom mojej aktuálnej karantény. Pýtal som sa jej, prečo ma nekontaktovali pri ochorení mojej manželky a dcéry. Odpoveďou bolo, že vyhodnotili náš kontakt ako nerizikový, preto mi nenariadili karanténu,“ uviedol vo štvrtok Peter Jarčuška.
Brat: Neviem, či RÚVZ nestíha alebo prečo nebol v karanténe
Infektológ Pavol Jarčuška považuje prípad svojho brata za nafúknutú bublinu.
„Deviate usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením Covid-19 uvádza, že zdravotnícky pracovník, aj keď je v karanténe, ak používa osobné ochranné pomôcky – minimálne respirátor FFP2, môže poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom. Pokiaľ viem, Peter v karanténe nebol. Neviem, či pracovníci RÚVZ nestíhajú alebo prečo to tak bolo. Ak aj v nemocnici bol a mal masku FFP2, neporušil žiaden predpis, ktorý v danej chvíli existoval,“ povedal infektológ Jarčuška.
Podľa neho nemusia mať lekári UNLP v tomto prípade žiadnu obavu, že by im hrozilo riziko nákazy.
Naznačil, že za nespokojnosťou časti personálu môže byť plánovaný vznik novej kliniky.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári