KOŠICE, MOLDAVA NAD BODVOU. Národná kriminálna agentúra (NAKA) preveruje okolnosti, za akých boli prideľované finančné príspevky na podporu vytvárania pracovných miest na východnom Slovensku.
V piatok o tom informoval portál aktuality.sk.
„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vedie od júna 2020 trestné stíhanie vo veci zločinu prijímania úplatku, ktorého predmetom vyšetrovania je možná korupcia v procese prideľovania dotácií v rámci projektu Cesta na trh práce 2. Vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie nie je možné sa konkrétnejšie k prípadu vyjadriť, keďže by mohol byť zmarený, resp. podstatne sťažený účel trestného konania,” uviedla pre aktuality.sk vedúca oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.
Peniaze podnikateľom, ktorí sa uchádzajú o dotáciu, schvaľuje úrad práce.
Projekt prepláca Európska únia.
Podnikateľovi sa mal ozvať poslanec župy
Portál v súvislosti s podozreniami uvádza príklad podnikateľa z okresu Košice - okolie, ktorý sa pred časom úspešne uchádzal o prostriedky na vytvorenie jedného pracovného miesta.

Za týmto podnikateľom sa mal údajne zastaviť poslanec Košického samosprávneho kraja (KSK) Roland Szabó (teraz Hlas-SD, kandidoval za Smer-SD), ktorý je podľa webu aktuality.sk členom komisie rozhodujúcej o prideľovaní dotácií.
„Pán Szabó potom, ako to bolo schválené, prišiel za mojou priateľkou, ktorej povedal, že treba dať jednomesačnú úhradu alebo plat, alebo ako to nazveme, z toho, čo bolo schválené, lebo to tak funguje, a treba to odniesť niekam,” povedal podnikateľ.
Údajne žiadanú 700-eurovú sumu však súkromník vyplatiť odmietol.
Meno poslanca spomenula aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorú na prípad upozornili, keďže sa týmto typom dotácií zaoberá, informovala TV Markíza o tejto kauze dotácií na zamestnávanie znevýhodnených osôb.
„Príde a normálne vás vypáli. Príde a povie: Vieš čo, ja som v takej komisii, ale malá musí ísť domov, aby si to mal schválené, že ty to máš zatiaľ len predschválené, tak pošli malú domov, daj 500 eur akože kešovicu a ja ti garantujem, že to budeš mať schválené,“ vyjadrila sa europoslankyňa pre televíziu.
Podľa nej si podnikateľ nahral aj rozhovor so svojím obchodným partnerom, ktorý vraví, že takto sa to robí bežne a okrem poslanca v tom má lietať aj ďalší človek.
„On ti rovno povie, vieš, dá sa, len bolo by treba k tomu tu trošku pustiť, alebo že ti povie, daj 500 a je vybavené, ja som to tak vybavoval. Dostali 500 eur dopredu a bolo vybavené, neriešil som, že... A to som tam mal 100-percentnú dotáciu na rok a pol a vôbec nevyhovovala osoba, a schválili,“ zverejnila Markíza spomínanú nahrávku s tým, že osoba, ktorá na nej hovorí, teraz všetko popiera, ale prvý podnikateľ na svojom svedectve trvá a už aj vypovedal na polícii.
Szabó všetko odmieta: Nikdy sa to nestalo
Krajský poslanec Szabó z Moldavy nad Bodvou žiadanie či prijatie peňazí odmieta, tvrdí, že sa to nikdy nestalo, je to výmysel a žiadosti o dotácie ovplyvňovať nemôže.
Ako argument uviedol, že žiadosti nemá komisia k dispozícii vopred.
„Prístup k žiadosti nemám, dostávame to tesne pred výborom. Vidím to vtedy v danom momente, 80 žiadostí, listujeme každú jednu žiadosť osobitne,” povedal Szabó pre aktuality.sk.
Doplnil, že ak bude treba, príde vypovedať a bude sa voči tomu ohradzovať.
Odchod z politiky nezvažuje
Na margo získania dotácie pre jeho firmu Szabó tvrdí, že sa nepamätá, ktoré spoločnosti boli úspešné a ktoré nie.
„Ten, kto podal žiadosť a nemá problémy, a finančné prostriedky na tento účel sa nevyčerpali, bol so svojou žiadosťou úspešný. Takto získali peniaze stovky firiem z okolia. V komisii nie som sám,“ zopakoval Szabó pre Korzár.
Situáciu vníma ako pomstu, pričom tvrdí, že oznamovateľa pozná.
„Kamarátili sme sa roky. Prečo to ten človek urobil, neviem. Vec si potrebujem nejako vyhodnotiť,“ doplnil poslanec mestského i krajského zastupiteľstva.
Vylúčil, že by chcel z politiky v súčasnej situácii odísť.
„Nič som nespravil a nie som ani z ničoho obvinený. Vediem normálny život tak, ako doteraz,“ uzavrel Szabó.
Podľa Centrálneho registra zmlúv získala dotáciu z projektu Cesta na trh práce 2 na podporu vytvárania pracovných miest aj firma samotného poslanca Szabóa Anakonda, ešte vlani za exriaditeľa košického úradu práce Pavla Mutafova (Smer).
Súčasný riaditeľ: NAKA bola na úrade
Podľa súčasného šéfa košického úradu práce Michala Michalova, ktorého do úradu nominovalo hnutie Sme rodina, je len ťažko predstaviteľné, že by mohol poslanec Szabó reálne ovplyvňovať rozhodnutia výboru, ktorý rozhoduje o dotáciách.
„Nemyslím si, že by mal jeden človek možnosť ovplyvniť ďalších 12 členov výboru. Svojich členov v ňom má napríklad úrad práce, ktorý zastupujem spolu s ďalšími dvomi zamestnancami ja, ďalších zástupcov tam má Združenie miest a obcí Slovenska či Košický samosprávny kraj. Poslanec Szabó je vo výbore práve za župu,“ povedal Michalov.
Potvrdil, že NAKA bola na jeho úrade kvôli vyšetrovaniu tohto prípadu.
„Celé sa to má týkať obdobia pred mojím príchodom, teda za riaditeľa Mutafova. Za môjho pôsobenia sme hlasovali o pridelení dotácií elektronicky, fyzicky sme sa stretli iba raz. Vtedy som prvýkrát stretol aj pána Szabóa. Mňa osobne sa nikdy nesnažil žiadnym spôsobom ovplyvňovať. Čo sa tam dialo predtým, na to sa treba pýtať bývalého vedenia,“ doplnil Michalov.
Mutafov: Medializácia dehonestuje prácu úradu
Exšéf úradu práce Pavol Mutafov sa dozvedel o prípade podľa jeho slov len z médií.
„Celé sa mi to zdá byť nezmyselné, pretože všetky veci, ktoré sa týkali tohto projektu, sa schvaľovali kolektívne. Nepamätám sa, žeby pán Szabó navrhol niečo iné, ako schvaľoval kolektív 11 ľudí vo výbore zamestnanosti. Žiadateľov následne preveroval úrad práce, či spĺňajú všetky podmienky a až potom to išlo na podpis riaditeľovi,“ vysvetlil mechanizmus schvaľovania Mutafov.
„Neviem, o akú firmu ide, kedy bola posudzovaná a s akým výsledkom, preto sa neviem k tomu celému vyjadriť. Treba nechať políciu, aby to celé vyšetrila,“ uviedol bývalý riaditeľ.
Na otázku, či si mohol poslanec pred podnikateľom pripisovať zásluhy na pridelení dotácie a následne žiadať akúsi odmenu, Mutafov nechcel odpovedať s tým, že ide o fabuláciu.
Priznal, že súčasné zverejnenie informácií ho nahnevalo a znechutilo. „Takýmto spôsobom je dehonestovaná práca zamestnancov úradu práce,“ doplnil Mutafov.
Ten nevidí žiaden problém v tom, že medzi úspešnými žiadateľmi bola aj firma, ktorú vlastní Szabó spolu s manželkou, hoci je zároveň členom výboru prideľujúceho dotácie, keď spĺňal podmienky.
„Tých firiem, ktoré získali dotácie, boli stovky, nepamätám sa na to,“ dodal.
Župan: Bolo verejným tajomstvom, že to tak fungovalo
Predseda košickej župy Rastislav Trnka (nezávislý) avizuje maximálnu súčinnosť s políciou pri jej vyšetrovaní.
„K prípadu, ktorý je v štádiu vyšetrovania, sa tak ako polícia, ani my nebudeme zatiaľ detailnejšie vyjadrovať. Momentálne je najdôležitejšie to, aby sa táto vec dôkladne prešetrila a my budeme pri tom maximálne súčinní, reagoval Trnka.
Vedenie župy chce, aby sa prípadom zaoberala etická komisia, ktorá k nemu má zaujať stanovisko.
„Na základe jej záverov podnikneme ďalšie kroky. Nesúhlasím s tým, aby takýmto konaním bolo znižované dobré meno KSK. O takzvaných malých domoch za schválené projekty sa veľa v minulosti hovorilo. Bolo verejným tajomstvom, že to tak funguje. Od môjho príchodu na župný úrad sa snažím, aby sa tieto praktiky vykorenili a boli minulosťou. Som rád, že vďaka zmene vlády sa už môžu aj policajti plne venovať svojej činnosti a konečne nám účinne pomáhať s korupčným plevelom, ktorý sa tu v minulosti hlboko zakorenil,” uzavrel Trnka.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári