Vyhrala počas materskej dovolenky. Počet pretekov škrtala pandémia

Víťazka hlavnej ženskej kategórie Jana Macinská.
Víťazka hlavnej ženskej kategórie Jana Macinská. (Autor: archív J.M.)
Sportnet|21. nov 2020 o 00:00

Najlepšími orientačnými bežcami sú Krajčík a Macinská.

KOŠICE. Tohtoročnú súťaž pretekov Oblastného rebríčka Východ v orientačnom behu za rok 2020 poznačili opatrenia kvôli pandémii Covid-19, keď sa uskutočnili len štyri podujatia.

Piate plánované preteky v októbri boli z uvedeného dôvodu zrušené.

O body do celoročnej súťaže sa súťažilo postupne pri Nižnom Klátove, na Hornom Bankove, pri Spišskej Novej Vsi, časť Ferčekovce a neďaleko obce Kysak, v blízkosti miestnej horárne.

Súťažiacim boli započítavané body z troch pretekov s najväčším bodovým ziskom.

Presadili sa aj mladé talenty

V hlavnej kategórii mužov od 19 rokov, v konkurencii 21 súťažiacich, s náskokom zvíťazil slovenský reprezentant Michal Krajčík (KOB ATU Košice) so 43 bodmi, pred oddielovým kolegom Adamom Tyszom s 32 bodmi.

Tretie miesto v rebríčku obsadil Miroslav Kollár, štvrtý skončil s rovnakým počtom 27 bodov Stanislav Franko (obaja KOB Kysak), ale o celkovom poradí rozhodli vzájomné súboje.

Pozoruhodné je 5. miesto len 17-ročného Lukáša Novotu (KOB ATU Košice), ktorému za uvedeným duom chýbal jeden bod.

V ženskej kategórii si najlepšie počínala počas materskej dovolenky súťažiaca Jana Macinská s 30 bodmi.

Dobre jej sekundovali vekom ešte dorastenky, na druhej priečke 18-ročná Ľuboslava Weissová s 23 b a na treťom mieste 17-ročná Petronela Filipová s 18 b.

Štvrtá skončila Kristína Krajčíková (všetky (KOB ATU Košice) s rovnakým počtom bodov, pričom o poradí rozhodli vzájomné súboje.

Dominanciu košických pretekárok narušila šiesta Kysačanka Ľudmila Sokolová.

Vo veteránskych kategóriách do tretieho miesta skončili: M35-: 1. Milan Dudra, 2. R. Marton (obaja KOB Kysak), 3. L. Farkaš (Košice), W35-: 1. Valéria Marko, 2. M. Breinerová, 3. l. Steinerová (všetky KOB ATU Košice), M45-: 1. Igor Porubčan (KOB Kysak), 2. M. Velgos (KOB ATU Košice), 3. V. Franko (KOB Kysak), W45-: 1. Elena Belicová, 2. E. Mušinská, 3. V. Kuráková, M55-: 1. Karol Janšo, 2. V. Tysz, 3. S. Žilinčík, W55-: 1. Judita Sádecká, 2. I. Putnovská, 3. E. Jurašková (všetci KOB ATU Košice), M65-: 1. Juraj Kubica (Poprad), 2. I. Roháč (KOB ATU Košice), 3. A. Onder (KOB Metropol Košice).

V mládežníckych kategóriách celkové prvenstvo dosiahli: M-10: Samuel Mojžiš, M-12: Michal Marko (obaja KOB ATU Košice), W-12: Barbora Franková (KOB Kysak), M-14: Jakub Karol Janšo (KOB ATU Košice), W-14: Júlia Pavelová (KOB Kysak), M-18: Jakub Karol Janšo, W-18: Sofia Sekaninová (obaja KOB ATU Košice).

V otvorenej kategórii „K“ bez rozdielu veku i pohlavia vyhral Ľudovít Pavela (KOB Kysak) pred Ladislavom Králikom (Košice) a tretiu priečku obsadila najlepšia zo žien Simona Ďurčová (KOB ATU Košice).

Veria v podchytenie Prešovského kraja

„Tohtoročná sezóna v orientačnom behu bola, rovnako ako aj v ostatných športoch, poznačená Covid-pandémiou. Sme nakoniec radi, že sa nám podarilo zorganizovať aspoň štyri kolá pretekov Oblastného rebríčka, po jednom pri Kysaku a Spišskej Novej Vsi a dve kolá v blízkom okolí Košíc. Aj účasť súťažiacich bola oproti minulému roku výrazne nižšia, najmä v detských a začiatočníckych kategóriách. Pevne veríme, že sa nám podarí v ďalšej sezóne nielen zorganizovať viac súťaží, ale aj podchytiť záujem o tento šport v slabo zastúpenom Prešovskom kraji,“ povedal hlavný koordinátor súťaže Peter Sláma.

Domov»Sportnet na východe»Vyhrala počas materskej dovolenky. Počet pretekov škrtala pandémia