KOŠICE-OKOLIE. Počas víkendu prebiehalo ďalšie kolo testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia Covid-19 aj v 24 obciach v okrese Košice-okolie.
Prvé hodiny tentoraz dobrovoľného pokračovania operácie Spoločná zodpovednosť tu nepriniesli žiadnu drámu v počtoch otestovaných a ani v množstve potvrdených prípadov koronavírusu.
Valaliky
Vo švíkoch nepraskali ani odberné miesta v obci Valaliky, ktorá patrí so 4 500 obyvateľmi medzi najväčšie v okrese a navyše susedí s krajským mestom.
Počas prvého kola prichádzali z Košíc do okolitých obcí stovky obyvateľov, ktorí sa tak chceli vyhnúť čakaniu v dlhých radoch v meste.
„Situácia je pokojná, ľudia prichádzajú veľmi pozvoľne. Vôbec sa to nedá porovnať s tým, čo tu bolo na začiatku mesiaca,“ povedal jeden z dobrovoľných hasičov, ktorí usmerňovali prichádzajúcich do odbernej miestnosti na obecnom úrade.
Jeho slová nám potvrdil starosta Štefan Petrik (KDH).

„Za niekoľko prvých hodín sme u nás otestovali okolo 100 občanov, z nich dvaja boli pozitívni. Vo veku od 10 do 65 rokov žije v obci asi 3 500 obyvateľov, takže vidíte, že ľudí neprišlo veľa. Nezaznamenali sme ani výrazné počty obyvateľov z okolitých dedín či Košíc,“ povedal Petrik.
Podľa jeho slov obec zatiaľ zvláda organizáciu testovania aj finančne.
„My sme si žiadali preplatiť dohody pre administratívnych pracovníkov a zdravotnícky materiál, ako rukavice, overaly, štíty či respirátory. Nad tým, že by sme si nechali preplácať nájomné či kúrenie, sme ani neuvažovali. Samospráva musí v rámci spolupráce so štátom niesť aj nejaké náklady,“ povedal starosta Valalík.
Doplnil, že problémy s peniazmi môžu mať skôr obce s malým počtom obyvateľov, od čoho sa odvíja aj ich rozpočet.
Čaňa
Viac-menej letargická atmosféra panovala aj na odbernom mieste zriadenom na futbalovom ihrisku v neďalekej Čani.
Tá je s necelými 6 tisíckami obyvateľov najväčšou obcou v okrese, obklopujúcom územie Košíc.
„Do 11. hodiny sme mali niečo vyše 40 otestovaných. Ani jeden nebol pozitívny,“ prezradili nám administratívni pracovníci.
Podľa nich bolo cítiť, že ide o dobrovoľnú akciu.
„Cez prvé kolo tu vznikli rady dlhé stovky metrov. Ľudia sa báli, že bez certifikátu nebudú môcť ísť do roboty. Napríklad moja teta sa išla rovno z nočnej zmeny postaviť do fronty na testovanie,“ povedal jeden z dobrovoľníkov.
Nechať sa otestovať vnímali ako svoju povinnosť dve staršie obyvateľky Čane, ktoré sme stretli cestou na odberné miesto.
„Chceme vedieť, či sme zdravé. Nechceme, aby sme šírili koronavírus ďalej. Prídu aj ďalší naši rodinní príslušníci, ale až večer ,“ vysvetlila jedna z nich.
Podobné počty bez potvrdených prípadov ako v Čani zaznamenali aj v susednej Ždani.
Gyňov
Už o niečo menej zdieľni na informácie boli pracovníci v Gyňove, ktorí nás odkázali na vojaka, veliaceho na tomto odbernom mieste.
Aká bola situácia ohľadom testovania v tejto obci, sme sa nedozvedeli ani od neho.
V tom čase prišla na odberné miesto starostka Denisa Vargová (Smer), ktorá pre pracovníkov priniesla vlastnoručne pripravené sladké občerstvenie.
„Minule som mala počas testovania meniny a dostala som tortu, ktorú som rozdelila pre pracovníkov na odbernom mieste. Teraz toho mám menej, takže som mala čas niečo pripraviť vlastnoručne – malinovo-tvarohové poháre. Ešte to treba dozdobiť,“ vysvetlila starostka.
Potvrdila nám, že situácia bola v Gyňove počas sobotného predpoludnia rovnaká ako v okolitých dedinách.
„Zatiaľ prišlo pár desiatok ľudí. Predpokladala som takýto scenár. Upozorňovala som, že na testovanie stačí v Gyňove, ktorý má okolo 650 obyvateľov, jeden deň. Chcela som šetriť peniaze obci i štátu. S týmto som u kompetentných nepochodila, respektíve tí s nami nekomunikujú. Peniaze, ktoré išli na dva dni testovania, mohli ísť inde,“ reagovala starostka.
Nesúhlasila s vyjadreniami premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), že starostovia Smeru bojkotujú alebo dokonca sabotujú plošné testovanie.
„Môžem s čistým svedomím povedať, že žiadne takéto nariadenie 'zhora' neprišlo. Som za plošné testovanie, ale nevidím logiku v tom, aby to trvalo dva dni. Pokojne sa mohol jeden odberový tím vystriedať tak, aby bol jeden deň u nás a ďalší deň napríklad v Čani,“ povedala Vargová.
Herľany
Rovnaký názor, že v prípade malých dedín sú dva dni na testovanie priveľa, má aj starosta Herlian Slavomír Rusnák (nezávislý).
„Na to, aká sme my malá dedina, nie sú dva dni potrebné. Je nás tu iba 300 obyvateľov. Určite by sa malo prihliadať na veľkosť obce,“ povedal pre Korzár Rusnák.
Podľa jeho slov sa prišlo v sobotu dopoludnia otestovať zhruba 50 obyvateľov.
„Mali sme tu zopár ľudí, ktorí nie sú od nás. Našťastie, nebol nikto pozitívny,“ doplnil starosta Herlian.
V čase našej návštevy vykladal z kufra auta obed pre ľudí z odberného tímu.
„Manželka im pripravila kuracie rolky s ryžou, polievku a nejaký dezert. Nenecháme ich predsa hladných,“ povedal starosta.
Rankovce
Víkendového testovania sa zúčastnili aj susedné Rankovce s 800 obyvateľmi.
Podľa starostu Stanislava Hadu (SRK) ľudí nebolo na testoch veľa, no očakával, že ich bude pribúdať v podvečerných hodinách.
„Počas minulého testovania sme mali vysokú účasť, myslím, že aj teraz to nebude iné. Ľudia prídu. Najmä Rómovia sa ma na testovanie pýtali, preto predpokladám, že majú záujem. Každý sa bojí, že by mohol byť chorý,“ povedal Hada.
Podľa jeho slov žije v obci aktuálne vyše 80 % Rómov.
„V predošlom kole testovania sme mali 9 pozitívnych. Boli medzi nimi Rómovia i Nerómovia. Všetci karanténu dodržiavali, s tým nebol žiaden problém,“ uzavrel Hada.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári