Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič. (Zdroj: TASR)

KOŠICE. Slovenské mestá do poslednej chvíle verili, že pandémia nového koronavírusu adventný čas neovplyvní.

Kým ešte v septembri situácia vyzerala priaznivo, od októbra sa situácia začala zhoršovať.

V Košiciach verdikt, čo bude s Rozprávkovými Vianocami, padol len v týchto dňoch.

Značne okresané, bez trhov a programu na pódiu, bez vystúpenia detí a známych hudobníkov budú po prvýkrát.

Minulý rok sa o tomto čase už stavalo pódium pri Immaculate a do schránok sa distribuoval bulletin s programom. Mesto bolo ešte v pondelok pripravené ohlásiť trhy a program.

Skryť Vypnúť reklamu

„Čakali sme, že to bude v oklieštenej, ale funkčnej forme,“ vysvetľuje hovorca Košíc Vladimír Fabian.

V utorok sa všetko zmenilo.

„Nie sme vinní, urobili sme všetko preto, aby sa všetko uskutočnilo, no museli sme rešpektovať podmienky RÚVZ, ktorý sa riadi nariadeniami vlády.“

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nepravdepodobné uvoľnenie

Mesto nemohlo zorganizovať nič, čo pritiahne ľudí. Žiadne stánky, žiadna akcia.

Aj tradičné rozžiarenie výzdoby a stromčeka v predvečer Mikuláša prebehne v tichosti.

„S vedením mesta Košice sme pravidelne komunikovali o všetkom, čo sa týka Vianoc a hľadali rôzne alternatívy. Je mi to ľúto, no v tejto situácii nevieme urobiť skoro nič takým spôsobom, ako sme boli dlhé roky zvyknutí. Ak by sa v nasledujúcich týždňoch z centrálnej úrovne zmierňovali prijaté opatrenia, vieme si predstaviť, že by sme mohli povoliť aj niečo navyše. Momentálne sa to však nezdá príliš pravdepodobné," uviedla riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach Zuzana Dietzová.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrejme aj bez Silvestra

Šéfke košického RÚVZ dáva za pravdu aj hovorca magistrátu.

Súvisiaci článok Pandémia zrušila v Trebišove vianočné trhy aj mikulášsky program Čítajte 

„Nádeje veľa nezostáva. My sme boli pripravení na sto percent. Akcie a vystúpenia boli rozplánované na každý jeden deň do Vianoc. Keby sa ešte opatrenia uvoľnili, vieme čiastočne nabehnúť na pôvodný plán, samozrejme, tesne pred Štedrým dňom by už nosiť štyridsať stánkov na Hlavnú ulicu nemalo význam, ale množstvo vystúpení by bolo zrealizovateľných."

Košičania sa tak musia zaobísť bez vyrezávania ľadových sôch, varenia Anjelskej kapustnice či koncertov.

„Mesto malo predpripravených takmer 60 hlavných i sprievodných podujatí s takmer tisíckou účinkujúcich. Bolo oslovených aj viacero našich a zahraničných umelcov, avšak tieto rokovania museli byť pozastavené pre v súčasnosti platné epidemiologické opatrenia," uviedol magistrát s tým, že k vianočnej atmosfére má namiesto rôznych umeleckých vystúpení v centre mesta prispieť Vianočné rádio, ktoré bude znieť z reproduktorov mestského rozhlasu.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto chvíli to vyzerá aj na zrušené oslavy konca roka na Hlavnej ulici.

„S najväčšou pravdepodobnosťou sa vo forme, v akej sa konali minulé roky, konať nebudú. Stále je otázny aj ohňostroj,“ hovorí Fabian.

Útechu by mohlo priniesť aspoň veľké koleso, ktoré bolo pred rokom rozložené na Námestí osloboditeľov.

„S majiteľmi sa rokuje, ak pôjde všetko dobre a hygiena prevádzku odobrí, bude stáť na rovnakom mieste.“

Namiesto trhov terasy

Dôkazom príprav mesta sú aj zverejnené dokumenty pre predajcov.

Prihlasovať na predaj v tradičných drevených domčekoch pozdĺž Hlavnej ulice sa mohli do 16. októbra.

Súvisiaci článok V Prešove nahradia tradičné vianočné stánky originálnym nápadom Čítajte 

Trhy mali byť otvorené už od 1. decembra a trvať mali do 6. januára, s jednou dvojdňovou prestávkou počas Štedrého dňa a Prvého sviatku vianočného.

V ponuke malo byť mäsité a bezmäsité jedlo, nápoje a suveníry.

„Stánky sa nedražili,“ informoval Fabian.

Napokon totiž musela byť takáto forma predaja zrušená.

„Namiesto tradičných stánkov s občerstvením v severnej časti Hlavnej ulice budú môcť jej návštevníci využiť služby viacerých tamojších reštauračných zariadení. Tie majú aj v týchto dňoch v prevádzke svoje vyhrievané terasy, za ktoré v tomto roku neplatia mestu žiadne poplatky za zaujatie verejného priestranstva.“

O punči sa ešte porozprávajú

Zatiaľ nie je definitívne určené, či bude možné pri vianočnom strome otvoriť aspoň jeden stánok na podávanie Primátorského punču, peniaze z jeho predaja totiž putujú núdznym.

Podľa Fabiana budú bližšie informácie zrejmé až po rokovaniach medzi mestom Košice a RÚVZ začiatkom decembra.

Viac svetiel

Mesto sa bude snažiť adventnú atmosféru navodiť aspoň svetelnou výzdobou, tej bude oproti minulému roku dokonca viac. V týchto dňoch ju inštalujú.

Okrem Hlavnej, Bielej a Uršulínskej ulice sa tento rok dočká skrášlenia aj Františkánska ulica.

Súvisiaci článok Košice už majú vianočný strom, rástol v Ruskove Čítajte 

Na Poštovej pred podjazdom pribudne svetelná brána a okrem iného bude na Dolnej bráne 5,5-metrová 3D vianočná guľa s prvkami tzv. košickej vločky, ktorá sa stala vianočným symbolom mesta.

Na pódiu má byť umiestnený drevený vyrezávaný betlehem.

„Rozsvietenie vianočného stromčeka na Hlavnej ulici je naplánované na sobotu 5. decembra o 17.00 hod. Tento rok na ňom bude 2000 metrov animovanej svetelnej reťaze s takmer 14 000 LED svetielkami. Priestor pred vchodom do historickej budovy Štátneho divadla vyplní premiérový fotopoint Vianočný rám. Po zhotovení fotografie ju bude možné posielať ako vianočný pozdrav z Košíc,“ vyratúva svetelné lákadlá Fabian.

Atrakcie

Fontánu pri Michalskej kaplnke ozvláštnia holuby pijúce vodu z fontány.

Vianočná výzdoba obohatí aj priestor v parku pri kaplnke sv. Michala snehovými vločkami. V spievajúcej fontáne budú „plávať“ rybičky.

V parku pri Immaculate budú takisto nainštalované dve veľké 2D hviezdicové brány a modrastá ľadová fontána.

Vianočná svetelná výzdoba bude aj na moste pred Kunsthalle a na hudobnom altánku v Mestskom parku.

Aupark trhy zamietol už na jar

Okrem mestských trhov pri Immaculate sa trhy organizovali aj na námestíčku pred Auparkom.

Súvisiaci článok Košice majú novú atrakciu v centre. Vyhliadkové koleso Čítajte 

No ani tam si tento rok nikto nepochutná na medovine či pečenej klobáse.

Riaditeľka nákupného centra Ľubica Bobáková hovorí, že vianočný program a trhy začínajú každý rok plánovať už na jar.

„Vzhľadom na priebeh pandémie a odborné prognózy jej návratu v jesenných a zimných mesiacoch sme sa napokon rozhodli pre rok 2020 vianočné trhy zrušiť,“ vysvetľuje.

Na Terase mali všetko naplánované

S trhmi a programom na pódiu do poslednej chvíle rátali aj na Terase. Tam adventný čas štartoval už v novembri, mal aj tento rok, no napokon sa museli aj tu prispôsobiť opatreniam.

„Áno, je pravda, že naša MČ Západ predchádzajúcich 5 rokov vždy začínala vianočné trhy na námestí pred OC Galéria ako prvá v meste, vždy poslednú novembrovú dekádu a spájala to aj s adventnými remeselnými trhmi. Nakoľko je tento rok výrazne špecifický, v týchto dňoch sa intenzívne venujeme otázke ako, kedy a v akej forme by sme dokázali spríjemniť predvianočné chvíle Terasanom i návštevníkom z iných mestských častí. Napriek aktuálne platným opatreniam stále vidíme 'svetlo na konci tunela',“ hovoril ešte v polovici novembra vedúci oddelenia kultúry, športu a záujmovej činnosti Dominik Béreš.

O pár dní neskôr už aj tu začínalo svetielko na konci tunela zhasínať.

Padli aj exteriérové gastro hody

Starosta košického Západu Marcel Vrchota (nezávislý) ešte do poslednej chvíle veril v obmedzenú formu vianočných trhov.

„Komunikovali sme s partnermi, aj s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, keďže sme chceli pred obchodné centrum priniesť aspoň niečo z gastronómie, čo by pripomínalo našu tradíciu predvianočného obdobia. Skutočne, ešte aj ostatné dni sme organizačne boli pripravení na ich predpokladané otvorenie v úvode decembra, hoci len vo forme „exteriérových gastro prevádzok s ponukou vianočných jedál a nápojov, teda ako dobre známe 'letné terasy'. Taktiež sme chceli ponúknuť charitatívnu kapustnicu, či rozdávať vianočnú čačinu ako po minulé roky. Bohužiaľ, po negatívnom stanovisku hygienikov a v zmysle dobre známych pandemických opatrení nie je v našich silách tohtoročné vianočné trhy zrealizovať,“ dodáva.

Záložný plán

Na Terase napokon oprášili záložný plán a urobili z neho hlavný. Už na jar sa tu zorganizovalo niekoľko koncertov Pod balkónmi, mali úspech, a tak sa môžu Terasania tešiť na vianočnú edíciu.

„Chceli by sme priniesť vianočnú atmosféru priamo k ľuďom. Nebude dokonca ani treba obúvať zimné čižmy ani navliekať čiapky. Pohodlne sa usadiť pri oknách či na balkónoch a mať ako na podnose slávnych umelcov – to je naša tohtoročná vianočná cesta,“ vysvetlil starosta.

Mestská časť ponúkne niekoľko vhodných lokalít, o tom, kde sa koncerty napokon uskutočnia rozhodnú hlasovaním na internete obyvatelia.

Defilé vianočných koncertov by sa malo začať 13. decembra.

„Počas troch večerov, 13., 14. a 15. decembra, sa na vybraných miestach predstavia hudobníci zvučných mien a neostane len pri hudobných hitoch, ale aj pri milých povzbudivých slovách, historkách či vinšoch. Koncerty začnú vždy o 17. hodine a popri hudbe ponúkneme obyvateľom aj zážitok v podobe svetelnej a pyromuzikálnej šou.“

Mená účinkujúcich mestská časť ešte nechcela konkretizovať.

Vianočného stromu sa Terasa nevzdala. Pred OC Galéria už aktuálne stojí 15 metrov vysoká jedlička, ktorá tento rok prišla z Čičiek.

„Žiaľ v tomto roku ju nebudeme môcť vysvietiť tradične za pomoci stoviek návštevníkov pri otváracej šou, ale zažneme ju spolu s výzdobou a svetelnými dekoráciami koncom novembra len tak 'potichu',“ dodal Béreš.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 2. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 3. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 4. Spánok – základ pevných vzťahov
 5. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 8. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 9. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 10. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 5. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 10. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha zachrániť zrak deťom
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 20 314
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 870
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 021
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 560
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 880
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 174
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 924
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 731
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 656
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 436

Blogy SME

 1. Peter Jurkovský: Ako vznikla počítačová hra Juro Janosik
 2. Július Kovács: Dotujeme násilie v Slovenskom futbale a roznášanie covidu
 3. Matúš Lazúr: Čo tak začať očkovať v dušičkovom čase pri vchode na cintoríny? Nech ľudia názorne vidia alternatívu ktorá im hrozí.
 4. Štefan Vidlár: Slovensko dole!
 5. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 6. Inštitút strategických politík: Mexiko a USA pracujú na novej dohode zameranej na boj proti kartelom
 7. Ján Urda: "Dolnokysucký Vlkolínec"
 8. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 262
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 111
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 103
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 016
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 532
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 110
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 636
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 400
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik.

Štát sa zbavuje aj takých vecí, ktoré by mohol speňažiť, konkurzy sa vlečú.


a 1 ďalší 11 h

Blogy SME

 1. Peter Jurkovský: Ako vznikla počítačová hra Juro Janosik
 2. Július Kovács: Dotujeme násilie v Slovenskom futbale a roznášanie covidu
 3. Matúš Lazúr: Čo tak začať očkovať v dušičkovom čase pri vchode na cintoríny? Nech ľudia názorne vidia alternatívu ktorá im hrozí.
 4. Štefan Vidlár: Slovensko dole!
 5. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 6. Inštitút strategických politík: Mexiko a USA pracujú na novej dohode zameranej na boj proti kartelom
 7. Ján Urda: "Dolnokysucký Vlkolínec"
 8. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 262
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 111
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 103
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 016
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 532
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 110
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 636
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 400
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu