Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič. (Zdroj: TASR)

KOŠICE. Slovenské mestá do poslednej chvíle verili, že pandémia nového koronavírusu adventný čas neovplyvní.

Kým ešte v septembri situácia vyzerala priaznivo, od októbra sa situácia začala zhoršovať.

V Košiciach verdikt, čo bude s Rozprávkovými Vianocami, padol len v týchto dňoch.

Značne okresané, bez trhov a programu na pódiu, bez vystúpenia detí a známych hudobníkov budú po prvýkrát.

Minulý rok sa o tomto čase už stavalo pódium pri Immaculate a do schránok sa distribuoval bulletin s programom. Mesto bolo ešte v pondelok pripravené ohlásiť trhy a program.

Skryť Vypnúť reklamu

„Čakali sme, že to bude v oklieštenej, ale funkčnej forme,“ vysvetľuje hovorca Košíc Vladimír Fabian.

V utorok sa všetko zmenilo.

„Nie sme vinní, urobili sme všetko preto, aby sa všetko uskutočnilo, no museli sme rešpektovať podmienky RÚVZ, ktorý sa riadi nariadeniami vlády.“

Nepravdepodobné uvoľnenie

Mesto nemohlo zorganizovať nič, čo pritiahne ľudí. Žiadne stánky, žiadna akcia.

Aj tradičné rozžiarenie výzdoby a stromčeka v predvečer Mikuláša prebehne v tichosti.

„S vedením mesta Košice sme pravidelne komunikovali o všetkom, čo sa týka Vianoc a hľadali rôzne alternatívy. Je mi to ľúto, no v tejto situácii nevieme urobiť skoro nič takým spôsobom, ako sme boli dlhé roky zvyknutí. Ak by sa v nasledujúcich týždňoch z centrálnej úrovne zmierňovali prijaté opatrenia, vieme si predstaviť, že by sme mohli povoliť aj niečo navyše. Momentálne sa to však nezdá príliš pravdepodobné," uviedla riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach Zuzana Dietzová.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrejme aj bez Silvestra

Šéfke košického RÚVZ dáva za pravdu aj hovorca magistrátu.

Súvisiaci článok Pandémia zrušila v Trebišove vianočné trhy aj mikulášsky program Čítajte 

„Nádeje veľa nezostáva. My sme boli pripravení na sto percent. Akcie a vystúpenia boli rozplánované na každý jeden deň do Vianoc. Keby sa ešte opatrenia uvoľnili, vieme čiastočne nabehnúť na pôvodný plán, samozrejme, tesne pred Štedrým dňom by už nosiť štyridsať stánkov na Hlavnú ulicu nemalo význam, ale množstvo vystúpení by bolo zrealizovateľných."

Košičania sa tak musia zaobísť bez vyrezávania ľadových sôch, varenia Anjelskej kapustnice či koncertov.

„Mesto malo predpripravených takmer 60 hlavných i sprievodných podujatí s takmer tisíckou účinkujúcich. Bolo oslovených aj viacero našich a zahraničných umelcov, avšak tieto rokovania museli byť pozastavené pre v súčasnosti platné epidemiologické opatrenia," uviedol magistrát s tým, že k vianočnej atmosfére má namiesto rôznych umeleckých vystúpení v centre mesta prispieť Vianočné rádio, ktoré bude znieť z reproduktorov mestského rozhlasu.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto chvíli to vyzerá aj na zrušené oslavy konca roka na Hlavnej ulici.

„S najväčšou pravdepodobnosťou sa vo forme, v akej sa konali minulé roky, konať nebudú. Stále je otázny aj ohňostroj,“ hovorí Fabian.

Útechu by mohlo priniesť aspoň veľké koleso, ktoré bolo pred rokom rozložené na Námestí osloboditeľov.

„S majiteľmi sa rokuje, ak pôjde všetko dobre a hygiena prevádzku odobrí, bude stáť na rovnakom mieste.“

Namiesto trhov terasy

Dôkazom príprav mesta sú aj zverejnené dokumenty pre predajcov.

Prihlasovať na predaj v tradičných drevených domčekoch pozdĺž Hlavnej ulice sa mohli do 16. októbra.

Súvisiaci článok V Prešove nahradia tradičné vianočné stánky originálnym nápadom Čítajte 

Trhy mali byť otvorené už od 1. decembra a trvať mali do 6. januára, s jednou dvojdňovou prestávkou počas Štedrého dňa a Prvého sviatku vianočného.

V ponuke malo byť mäsité a bezmäsité jedlo, nápoje a suveníry.

„Stánky sa nedražili,“ informoval Fabian.

Napokon totiž musela byť takáto forma predaja zrušená.

„Namiesto tradičných stánkov s občerstvením v severnej časti Hlavnej ulice budú môcť jej návštevníci využiť služby viacerých tamojších reštauračných zariadení. Tie majú aj v týchto dňoch v prevádzke svoje vyhrievané terasy, za ktoré v tomto roku neplatia mestu žiadne poplatky za zaujatie verejného priestranstva.“

O punči sa ešte porozprávajú

Zatiaľ nie je definitívne určené, či bude možné pri vianočnom strome otvoriť aspoň jeden stánok na podávanie Primátorského punču, peniaze z jeho predaja totiž putujú núdznym.

Podľa Fabiana budú bližšie informácie zrejmé až po rokovaniach medzi mestom Košice a RÚVZ začiatkom decembra.

Viac svetiel

Mesto sa bude snažiť adventnú atmosféru navodiť aspoň svetelnou výzdobou, tej bude oproti minulému roku dokonca viac. V týchto dňoch ju inštalujú.

Okrem Hlavnej, Bielej a Uršulínskej ulice sa tento rok dočká skrášlenia aj Františkánska ulica.

Súvisiaci článok Košice už majú vianočný strom, rástol v Ruskove Čítajte 

Na Poštovej pred podjazdom pribudne svetelná brána a okrem iného bude na Dolnej bráne 5,5-metrová 3D vianočná guľa s prvkami tzv. košickej vločky, ktorá sa stala vianočným symbolom mesta.

Na pódiu má byť umiestnený drevený vyrezávaný betlehem.

„Rozsvietenie vianočného stromčeka na Hlavnej ulici je naplánované na sobotu 5. decembra o 17.00 hod. Tento rok na ňom bude 2000 metrov animovanej svetelnej reťaze s takmer 14 000 LED svetielkami. Priestor pred vchodom do historickej budovy Štátneho divadla vyplní premiérový fotopoint Vianočný rám. Po zhotovení fotografie ju bude možné posielať ako vianočný pozdrav z Košíc,“ vyratúva svetelné lákadlá Fabian.

Atrakcie

Fontánu pri Michalskej kaplnke ozvláštnia holuby pijúce vodu z fontány.

Vianočná výzdoba obohatí aj priestor v parku pri kaplnke sv. Michala snehovými vločkami. V spievajúcej fontáne budú „plávať“ rybičky.

V parku pri Immaculate budú takisto nainštalované dve veľké 2D hviezdicové brány a modrastá ľadová fontána.

Vianočná svetelná výzdoba bude aj na moste pred Kunsthalle a na hudobnom altánku v Mestskom parku.

Aupark trhy zamietol už na jar

Okrem mestských trhov pri Immaculate sa trhy organizovali aj na námestíčku pred Auparkom.

Súvisiaci článok Košice majú novú atrakciu v centre. Vyhliadkové koleso Čítajte 

No ani tam si tento rok nikto nepochutná na medovine či pečenej klobáse.

Riaditeľka nákupného centra Ľubica Bobáková hovorí, že vianočný program a trhy začínajú každý rok plánovať už na jar.

„Vzhľadom na priebeh pandémie a odborné prognózy jej návratu v jesenných a zimných mesiacoch sme sa napokon rozhodli pre rok 2020 vianočné trhy zrušiť,“ vysvetľuje.

Na Terase mali všetko naplánované

S trhmi a programom na pódiu do poslednej chvíle rátali aj na Terase. Tam adventný čas štartoval už v novembri, mal aj tento rok, no napokon sa museli aj tu prispôsobiť opatreniam.

„Áno, je pravda, že naša MČ Západ predchádzajúcich 5 rokov vždy začínala vianočné trhy na námestí pred OC Galéria ako prvá v meste, vždy poslednú novembrovú dekádu a spájala to aj s adventnými remeselnými trhmi. Nakoľko je tento rok výrazne špecifický, v týchto dňoch sa intenzívne venujeme otázke ako, kedy a v akej forme by sme dokázali spríjemniť predvianočné chvíle Terasanom i návštevníkom z iných mestských častí. Napriek aktuálne platným opatreniam stále vidíme 'svetlo na konci tunela',“ hovoril ešte v polovici novembra vedúci oddelenia kultúry, športu a záujmovej činnosti Dominik Béreš.

O pár dní neskôr už aj tu začínalo svetielko na konci tunela zhasínať.

Padli aj exteriérové gastro hody

Starosta košického Západu Marcel Vrchota (nezávislý) ešte do poslednej chvíle veril v obmedzenú formu vianočných trhov.

„Komunikovali sme s partnermi, aj s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, keďže sme chceli pred obchodné centrum priniesť aspoň niečo z gastronómie, čo by pripomínalo našu tradíciu predvianočného obdobia. Skutočne, ešte aj ostatné dni sme organizačne boli pripravení na ich predpokladané otvorenie v úvode decembra, hoci len vo forme „exteriérových gastro prevádzok s ponukou vianočných jedál a nápojov, teda ako dobre známe 'letné terasy'. Taktiež sme chceli ponúknuť charitatívnu kapustnicu, či rozdávať vianočnú čačinu ako po minulé roky. Bohužiaľ, po negatívnom stanovisku hygienikov a v zmysle dobre známych pandemických opatrení nie je v našich silách tohtoročné vianočné trhy zrealizovať,“ dodáva.

Záložný plán

Na Terase napokon oprášili záložný plán a urobili z neho hlavný. Už na jar sa tu zorganizovalo niekoľko koncertov Pod balkónmi, mali úspech, a tak sa môžu Terasania tešiť na vianočnú edíciu.

„Chceli by sme priniesť vianočnú atmosféru priamo k ľuďom. Nebude dokonca ani treba obúvať zimné čižmy ani navliekať čiapky. Pohodlne sa usadiť pri oknách či na balkónoch a mať ako na podnose slávnych umelcov – to je naša tohtoročná vianočná cesta,“ vysvetlil starosta.

Mestská časť ponúkne niekoľko vhodných lokalít, o tom, kde sa koncerty napokon uskutočnia rozhodnú hlasovaním na internete obyvatelia.

Defilé vianočných koncertov by sa malo začať 13. decembra.

„Počas troch večerov, 13., 14. a 15. decembra, sa na vybraných miestach predstavia hudobníci zvučných mien a neostane len pri hudobných hitoch, ale aj pri milých povzbudivých slovách, historkách či vinšoch. Koncerty začnú vždy o 17. hodine a popri hudbe ponúkneme obyvateľom aj zážitok v podobe svetelnej a pyromuzikálnej šou.“

Mená účinkujúcich mestská časť ešte nechcela konkretizovať.

Vianočného stromu sa Terasa nevzdala. Pred OC Galéria už aktuálne stojí 15 metrov vysoká jedlička, ktorá tento rok prišla z Čičiek.

„Žiaľ v tomto roku ju nebudeme môcť vysvietiť tradične za pomoci stoviek návštevníkov pri otváracej šou, ale zažneme ju spolu s výzdobou a svetelnými dekoráciami koncom novembra len tak 'potichu',“ dodal Béreš.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 109
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 14 009
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 283
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 493
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 323
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 908
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 946
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 821
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 724
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 705
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia, Stromček, Vianoce 2020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

Peter Schutz

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, tvrdí Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop