Korzár logo Korzár Košice

Karanténne centrum v Košiciach zatiaľ zíva prázdnotou

Obavy z nekontrolovaného šírenia ochorenia Covid-19 sa nepotvrdili.

Zatiaľ sem nemuseli nikoho umiestniť. (Zdroj: TASR/František Iván)

KOŠICE. Karanténne centrum v Košiciach doposiaľ nebolo využité.

Vzniklo prioritne pre potreby obyvateľov mesta, respektíve osoby bez domova žijúce na jeho území.

Ako uviedol hovorca magistrátu Vladimír Fabian, zatiaľ zaevidovali pozitívne testovaných na nový koronavírus štyroch ľudí bez domova, všetci mali vytvorené podmienky na dodržanie karantény.

Od štátu budú žiadať 200-tisíc

Podľa Fabiana vzniklo karanténne centrum v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK) na základe aprílového uznesenia vlády.

Cieľom bolo poskytnúť karanténu pre pozitívne, ale aj suspektné osoby bez domova.

Vládne obavy z nekontrolovaného šírenia ochorenia medzi nimi či obyvateľmi nelegálnych osídlení sa podľa mesta nepotvrdili.

Doposiaľ nevznikla potreba ani požiadavka využiť pripravené kapacity karanténneho centra.

„Jeho otvoreniu v zásade nebráni nič. Problém môže byť personálne zabezpečenie, keďže z úrovne štátu neboli jednoznačné pokyny, ako a z akých zdrojov majú byť centrá financované," uviedlo mesto s tým, že ho zriaďovali priebežne počas začiatku druhej vlny.

Vynaložili na to približne 200 000 eur, štát budú žiadať o refundáciu nákladov.

Karantenizáciu osôb bez domova realizovali priamo v útulku, respektíve v mieste nelegálneho osídlenia.

„Po dohode s Arcidiecéznou charitou Košice a neziskovou organizáciou Oáza - nádej pre nový život mesto poskytlo finančný príspevok priamo obom subjektom na zakúpenie kontajnerov, ktoré v prípade potreby napomôžu vytvoreniu podmienok karantény," spresnil Fabian.

Kapacita je 24 miest

Ako uviedol nebytový správca objektu Peter Pirč z BPMK, kapacita kontajnerového karanténneho mestečka je 24 miest. V štyroch radoch sú po tri obytné kontajnery. V každom sú dve postele, dve skrine, dve stoličky a dva stolíky. V každom rade je aj kontajner so sociálnym zariadením.

„S ohľadom na situáciu, nízky počet bezdomovcov, pre ktorých bolo potrebné zabezpečiť karanténne ubytovanie usmernením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, bolo odporúčané karanténne centrá ponechať pre prípad potreby v ďalších vlnách aj napriek tomu, že nebudú slúžiť pôvodnému účelu a ostanú zatvorené," uviedlo mesto.

Tvrdí, že ho dokážu efektívne využiť či už ako núdzové bývanie v prípade záplav, zosuvov či požiarov, alebo na vytvorenie podmienok pre prácu sociálnych pracovníkov priamo v existujúcich nelegálnych lokalitách ako dočasné komunitné centrá, respektíve na rozšírenie kapacít útulkov a nocľahární pre osoby bez domova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu