KOŠICE. Zavreté školy pre pandémiu nového koronavírusu nútia pedagógov i študentov a ich rodičov vysporiadať sa s dištančným štúdiom.
Výučba i preverovanie vedomostí zväčša prebiehajú cez počítače alebo inú IT techniku.
A to prináša so sebou viacero problémov.
Zdroj: Musíme si kúpiť kamery. Škola: Nie je to pravda
Napríklad z prostredia žiakov a rodičov Strednej športovej školy na Triede SNP v Košiciach sa na nás obrátil začiatkom týždňa sťažovateľ, ktorý trval na zachovaní anonymity.

„V pondelok škola oznámila, že ak nemáme dostupné prostriedky na videohovory, máme do štvrtka kúpiť nejaké webové kamery za 7 eur. Nie je to prvýkrát, čo nám oznamuje, že musíme niečo kúpiť, a už nás prešla trpezlivosť. Niektorí žiaci si vedia len tak-tak zabezpečiť dištančné vzdelávanie, nieto ešte kamery,“ napísal náš zdroj.
Z reakcie riaditeľky školy Tatiany Švecovej vyplýva, že muselo dôjsť len k nejakému nepochopeniu. Keďže nepoznajú identitu sťažovateľa, nemôžu preveriť, ako sa to mohlo stať.
„Je pravda, že v pondelok sa konala bežná pracovná porada pedagogických zamestnancov – učiteľov. Zástupkyňa riaditeľky navrhla, aby sa žiaci počas online hodín pripojili aj cez webkamery pre zvýšenie kvality vyučovania a kontroly žiakov, čo je bežný postup aj na ostatných základných a stredných školách v rámci Slovenska. Prítomní návrh podporili, a tak zástupkyňa odporučila triednym učiteľom, aby oznámili rodičom, že žiaci majú byť počas hodín pripojení aj cez webkameru,“ vysvetlila riaditeľka.
O žiadnom termíne ani dni a už vôbec nie o povinnom nákupe webkamier nepadlo podľa nej na porade ani slovo.
„Bolo to zo strany zástupkyne iba odporúčanie, nie nariadenie či požiadavka zo strany školy. Zároveň bolo odporučené, aby rodičia oznámili triednym učiteľom, u ktorých žiakov to nie je možné, a títo následne informovali ostatných kolegov, ktorí žiaci počas online vyučovania pripojení nebudú, čo všetci vyučujúci budú akceptovať,“ ubezpečila Švecová.
Učiteľka: Žiaci si vypínajú mikrofóny, nekomunikujú
Je im zároveň ľúto a vnímajú to bolestne, že niekto chce nepravdivými informáciami poškodiť dobré meno školy.
„Vzdelávame športovcov, čo je spojené so zvýšenými nárokmi na prácu učiteľa, nakoľko naši žiaci sa zúčastňujú súťaží, športových sústredení, mnohí trénujú v zahraničí, ale požiadavky na vzdelanie a na vedomosti musia napriek týmto skutočnostiam spĺňať. Týmto žiakom sa učitelia venujú individuálne v rámci svojho osobného voľna na úkor vlastných rodín a zasielajú im pracovné listy, prezentácie, študijné materiály, aby sa mohli vzdelávať,“ uzavrela riaditeľka.
Poskytla nám aj jeden z konkrétnych oznamov, ktoré triedne učiteľky zasielali rodičom.
Píše sa v ňom, že vzdelávanie na diaľku beží už niekoľko týždňov a nevedia predpokladať, ako dlho bude ešte trvať.
„Obraciam sa na vás s prosbou, ktorá vyplýva zo skúseností z posledných týždňov. Stáva sa, že žiaci sa do danej komunikačnej platformy prihlásia a ďalej už s vyučujúcim nekomunikujú, nereagujú na učiteľovu výzvu, či už ústnu alebo písomnú komunikáciu. Učiteľ tak nemá spätnú väzbu, či žiak učivu rozumie, či má otázky k vysvetľovanému učivu a či je vôbec prítomný na online hodine.“
Triedna učiteľka preto poprosila rodičov, nech apelujú na svoje deti, aby si „počas online hodín zapli nielen mikrofóny (ktoré si taktiež vypínajú), ale v prípade, že takú možnosť majú – aj kameru. Je to nevyhnutné pre efektívnejšiu komunikáciu, ale aj samotný vyučovací proces. V prípade, že takúto možnosť nemajú, prosím, aby ste ma o tejto skutočnosti ako triednu učiteľku informovali“.
V ozname sa nespomínala povinnosť kúpy webkamery.
KSK: V najbližších dňoch dáme žiakom notebooky
Rovnako ako škola reagoval i jej zriaďovateľ Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý takisto naznačil, že si zrejme niekto nesprávne vyložil informácie.
„Škola nevyzývala žiakov alebo ich rodičov, aby si do určeného termínu kupovali webkamery. Požiadavka sa týkala odporúčania zapnúť si webkamery počas dištančného vzdelávania, ak majú takú možnosť. Ak žiaci nemajú potrebné technické vybavenie, oznamovali to svojim triednym učiteľom,“ konštatovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
Dodala, že školy v takýchto prípadoch buď požičiavali žiakom školské notebooky s webkamerami, prípadne im pomáhali ich zabezpečiť.
„Okrem toho KSK vyhlásil výzvu na dodanie notebookov pre stredoškolákov, ktorí nemajú potrebné technické vybavenie na dištančné vzdelávanie. Táto technika bude distribuovaná v najbližších dňoch a žiakom poslúži aj v prípade, ak by bolo obnovené prezenčné vzdelávanie (návrat do škôl – pozn. red.),“ informovala Terezková.
Rodič: Nákup techniky ma stál 1 500 eur
Otec: Zlyhania sú na oboch stranách
O svoje skúsenosti s problémami okolo dištančného štúdia a nárokmi na jeho zabezpečenie v rodinách sa s nami podelili i rodičia študentov iných košických stredných škôl. Aj oni požiadali o zachovanie anonymity z obavy, aby na to nedoplatili ich deti.
„Mali sme predtým doma len starý počítač bez mikrofónov a kamier, teda skôr už slúžil len ako písací stroj. Musel som si teda požičať peniaze a kúpiť pre svoje dve študujúce deti tento rok dva notebooky, nový wifi router, lebo ten starý sekal signál. Ani nový nešiel, trikrát boli technici od operátora u mňa, merali, skúšali nastavovať, nakoniec povedali, že je zlý signál, lebo v blokoch je teraz veľa routerov naraz pripojených a rušia sa medzi sebou. Rada? Prekáblujte celý byt,“ popísal rodič Karol praktické trampoty, spojené s dištančným štúdiom.
Kúpili aj tlačiareň, aby deti nemuseli všetko študovať z obrazovky, niečo majú podopĺňať a musia to mať preto i vytlačené. Dovedna ich vyšla technika na zhruba 1 500 eur.
„Iste, školy to neprikázali, ale učitelia chcú, aby sa používali kamery, mikrofóny a aby bolo stabilné pripojenie. Keď sme nechceli, aby sa naše deti neocitli so známkami niekde na samom dne a predčasne ukončili štúdium, nebola iná možnosť. Jeden notebook by nestačil, lebo sa im vyučovanie časovo prekrýva, následne robia zadania. Dcéra neraz aj do 23. hodiny. Niekedy mám pocit, že má toho viac, ako keď bola v škole. V byte sa tiež rušia navzájom, keď komunikujú naraz so svojimi pedagógmi.“
Nepozdáva sa mu ani to, ako prebiehajú písomky. Dávajú sa na čas a už sa stalo, že žiak nestihol odoslať odpovede, lebo kvôli poruchám na sieti neprešli korektne, neuznali mu to a dostal pätorku.
„Bol som svedkom toho, že sa písomka začala tesne pred koncom hodiny a trvala aj cez prestávku. Potom nestíhali na ďalšiu hodinu, na ktorej bola ďalšia písomka. Učitelia medzi sebou málo komunikujú a sú schopní dať aj tri písomky denne.“
Rozumie tomu, že musia deti nejako vzdelávať, štát na to kašle a nepodporí rodiny napríklad zabezpečením techniky, ale aj učitelia by mali prihliadať k možnostiam, ktoré študenti a rodičia majú a mali by sa vzájomne pochopiť.
Dodal, že aj učitelia to majú určite veľmi ťažké, nie sú zďaleka všetci nevšímaví, nechápu dobu, podmienky a situáciu. Za scestné však považuje, ak aj počas víkendov otravujú rodičov i deti, neraz aj o 23. hodine posielajú elektronicky správy o písomkách či domácich úlohách.
„Zlyhania sú však na oboch stranách,“ zdôraznil pán Karol.
Mamička o študentoch: Sú to vynaliezavé potvory
„Našťastie, my sme nemuseli dokupovať počítače, lebo obaja moji synovia mali svoju techniku už dávno predtým. Na strednej škole, kam chodí jeden z nich, niektorí učitelia vyžadujú, aby si študenti vypli kamery, nech ich to navzájom nerozptyľuje, lebo sa očumujú a chichocú. Ale niektorí učitelia zas kamery chcú napríklad počas skúšania, aby aspoň trochu znížili riziko ‚opisovania‘, teda aby im žiak nečítal odpovede z učebnice. Sú to vynaliezavé potvory,“ zasmiala sa mamička Anna.
Vie, že niektorí študenti zo školy jej syna nemajú kamery, takže ich učiteľka nevidí, len počuje.
„Niektorí sa zase iba tvária, že kamery nemajú a vďaka tomu nie je vidno, že na nultej hodine ešte ležia v posteli a preberajú sa.“
Nepríde jej preto zvláštne, ak by škola kamery aj vyžadovala.
Poukázala i na dôsledky, ktoré môžu byť spojené s dištančným vyučovaním.
Z jej skúseností a aj s rozhovorov s inými žiakmi i rodičmi vyplýva, že učitelia stredných škôl nedávajú zväčša zásadnejšie písomky z obavy, že mládež bude opisovať a podvádzať. Vedomosti overujú maximálne skúšaním práve s kontrolou kamery.
„Písomky si odkladajú na čas, keď sa deti vrátia do škôl. A tie sa zas obávajú, že keď im hneď nasekajú jednu polročnú písomku za druhou, po tomto dištančnom učení-neučení budú výsledky a známky dosť biedne. A ako povedala aj jedna synova učiteľka, na zopakovanie polročného učiva budú mať iba jednu hodinu,“ zdôraznila pani Anna.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) hovoril podľa nej o tom, že by sa možno zrušili jarné prázdniny a skrátili letné.
„Deťom je to však figu platné, keď budú mať na polročnom vysvedčení katastrofálne známky,“ reagovala mamička.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári