KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v Programe obnovy krajiny.
Tento rok v rámci neho vybudovali pri stredných školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK spolu desať dažďových záhrad.

Dažďové záhrady pribudli na Above, Zemplíne aj na Spiši.
V Košiciach sú na SOŠ Gemerská, Ostrovského, na Strednej automobilovej škole, pri Školskom internáte na Považskej ulici, na Obchodnej akadémii na Polárnej ulici, pri gymnáziách na Šrobárovej a Alejovej ulici a tiež na SOŠ v Pribeníku, v Prakovciach a v Škole v prírode v Kysaku.
Vlani vybudovali päť dažďových záhrad.
Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku (nezávislý) sa to osvedčilo.
„Ide o efektívny spôsob, ako zachytávať dažďovú vodu, ktorá neodteká bez úžitku a zároveň má aj edukatívny charakter pre našich stredoškolákov," povedal. Práce zahŕňali aj prieskum jednotlivých areálov a vypracovanie projektových dokumentácií.
S ich budovaním pomáhali dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja i stredoškoláci.
Zisťovali problémy a hľadali riešenia
Kraj v spolupráci s neziskovou organizáciou Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice (ARR), ktorej je zakladateľom, v tomto roku chystal aj Akčné plány pre šesť území, tzv. čiastkových mikropovodí.

Ide o územia v okolí riek Laborec, Ondava, Hornád a Roňava.
Vznikli Vodné rady, ktorých členmi sú zástupcovia samospráv, štátnej správy, lesníci aj poľnohospodári.
Ich úlohou bolo definovať problémy v jednotlivých územiach a ponúknuť riešenia.
„Vďaka Akčným plánom vieme znížiť riziko povodní v našom kraji, navrátiť pôde úrodnosť a zabezpečiť ekologickú stabilitu územia. Obsahujú totiž konkrétne opatrenia, ako napríklad výsadbu stromoradí, zadržiavanie zrážkovej vody, ale aj budovanie dažďových záhrad," uviedol riaditeľ ARR Jaroslav Tešliar.
Akčný plán
Po odsúhlasení jednotlivých akčných plánov v regiónoch bude vypracovaný Akčný plán Programu obnovy krajiny Košického kraja.
Ten sa stane súčasťou pripravovanej Integrovanej územnej stratégie Košického kraja, ktorá je podľa Terezkovej kľúčová pre čerpanie eurofondov v budúcom programovom období 2021-2027.
Na realizáciu Programu obnovy krajiny pre tento rok vyčlenil KSK 100 000 eur.
Z nich financoval napríklad aj projekt realizácie vodozádržných opatrení na Strednej priemyselnej škole technickej v Spišskej Novej Vsi, kde má vzniknúť i tzv. zelená strecha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári