RASŤO ŠELEPSKÝ pochádza z Trsteného pri Hornáde. Pred pár rokmi sa mu nepáčilo, že v blízkosti na mŕtvom ramene Hornádu vzniklo smetisko. Jeho vyčistením spolu s partiou kamarátov začal svoje dobrovoľnícke aktivity. Založil občianske združenie Priatelia trstenskej prírody, ktoré sa venuje revitalizácii znečistenej prírody a obnove prostredia. Združenie organizuje dobrovoľnícke brigády v okolí. Šelepský zároveň už takmer 30 rokov pracuje v oceliarňach U. S. Steel Košice.
V Trstenom je mŕtve rameno Hornádu, ktoré bolo v socialistických časoch zdevastované a vzniklo tam smetisko. Smeti z domácností a záhrad, ktoré sa za roky nazbierali, ste vynášali až dovtedy, kým ste tam s partiou začali s prvými dobrovoľníckymi aktivitami, čiže do roku 2007. Čo vás k tomu viedlo?
- Nepáčilo sa mi, ako to tam vyzerá.
Nikoho okrem vás ten neporiadok a problém netrápil?
- Určite to trápilo aj iných, ale mňa asi najviac.
Vyhadzujú tam odpadky ľudia doteraz?
- Áno, občas tam vyhodia niečo aj teraz. Tomu nezabránime. V obci funguje zber komunálneho, veľkoobjemového aj stavebného odpadu, separovaný zber aj zber bioodpadu. Prečo to niekto odnesie k Hornádu, je už otázka pre psychiatra. Ďalšou zaujímavou skupinou ľudí sú návštevníci nášho oddychového miesta Starý Hornád, ktorí si prídu urobiť piknik. Sme radi, že sa im u nás páči, ale neraz musíme aj po nich zbierať odpadky.
V rokoch 2014 až 2016 ste napríklad vysadili pri miestnej cyklotrase lipovú aleju. Ako to prebiehalo?
- Pred výsadbou sme si vyžiadali povolenia od obcí a spoločnosti, ktorá obhospodaruje dotknuté polia, aby sme mohli pri cyklotrase, v jej zelenom páse, sadiť. Financie na výsadbu sme získali z dotačných programov nadácií a od niekoľkých firiem. K výsadbe sme následne pozvali všetkých ľudí z obce a regiónu. Akciu sme nazvali „Poď si s nami vysadiť svoj strom“. Ľudia prišli. Kto to zvládol, vykopal si sám dieru, a my sme mu dali strom, ktorý si zasadil. Jednu výsadbu sme zorganizovali aj pre žiakov a učiteľov základnej a materskej školy v našej obci. Tak sme v niekoľkých fázach vysadili spolu 140 líp a dva gaštany jedlé, ktoré sú vysadené na strete katastrov našej obce a obce Skároš. Výsadbu riadil a výsadbový materiál zabezpečoval skúsený arborista.
Ako sa lipám darí?
- Myslím, že dobre, ale pre istotu zaklopem na drevo, aby to aj tak zostalo. Z celkového počtu nám vyschli tri. Dve nám zničilo auto, ktoré ale nechalo na mieste poznávaciu značku a vodič škodu nahradil. Asi tri boli zlomené, predpokladáme, že počas úpravy pôdy, v kmeni, ale tie pekne vypučali a rastú ďalej.
V Trstenom pri Hornáde žijete odmalička. Ako sa toto okolie počas vášho života zmenilo?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári