Pracujem ako anestéziológ a intenzivista už 29 rokov, ale takú extrémnu a dlhotrvajúcu záťaž som ešte nezažil, hodnotí súčasnú epidemiologickú situáciu primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice JÁN MICHLÍK. Popisuje, že situácia na pracovisku, ktorému šéfuje a aktuálne je primárne určené na boj s Covid-19, je kritická a jeho personál siaha na dno svojich síl. Museli povolať posily z iných nemocničných pracovísk. Vyzerá to pritom tak, že krivka znázorňujúca počty chorých na koronavírus bude ešte prudko stúpať. Odborník apeluje, že jedinou záchranou v tejto náročnej situácii je lockdown. Korzár požiadal o rozhovor potom, ako nemocnica označila situáciu na dotknutom oddelení za závažnú a kritickú. Interview sa uskutočnilo v stredu dopoludnia, vláda popoludní oznámila, že od soboty 19. decembra začína platiť zákaz vychádzania.
V rozhovore sa tiež dočítate
- Ako je obsadené špecializované pracovisko, na ktoré prijímajú nakazených koronavírusom v najťažších stavoch
- Koľko personálu sa vystrieda pri ťažko chorých pacientoch
- Ako sme vykročili na taliansku cestu
- Aké percento ľudí svoj boj s koronavírusom v košickej nemocnici prehrá
- Aké etické dilemy musia riešiť odborníci
- Aké budú vianočné sviatky na tomto oddelení
Pred časom som sa zhovárala s vaším kolegom, infektológom Jarčuškom, predpokladal vtedy, že talianska cesta by sa u nás pravdepodobne nemala opakovať. Situácia sa ale mení, ako to vidíte dnes?

Ak prepočítame počty chorých na počet obyvateľov Slovenska, tak my už na tej talianskej ceste sme. Pravda je, že úmrtí máme pri tomto pomere menej ako v Taliansku.
V tomto sme aspoň trochu lepší, keďže oni mali aj 500 - 600 úmrtí denne, tak našťastie u nás je to lepšie.
Uplynulé dni sme mali na Slovensku 20 - 30 úmrtí denne, ale údaj za utorok 15. decembra bol až 50 úmrtí. Pri tomto čísle by som povedal, že sme sa vlastne Taliansku už vyrovnali, ak to, opäť opakujem, prepočítame na ich počet obyvateľstva.
Aká je súčasná situácia na vašom oddelení?
Veľmi, veľmi vážna. Prvých covid pacientov sme začali prijímať od prvého septembra, ale bolo ich málo. V októbri sa to začalo zahusťovať a odvtedy je v podstate u nás stále približne 10 pacientov. Krásne sa prejavil efekt týždňového zákazu vychádzania v čase Dušičiek.
Po tom týždni s odstupom dvoch až troch týždňov sme mali pokoj, prijali sme o polovicu menej pacientov. Mali sme tiež týždeň s jedným akútnym príjmom. Nasledovalo celoplošné testovanie, ktoré odchytilo tisíce pozitívnych ľudí, ale potom začali čísla opäť narastať.
Kedy sa to začalo zhoršovať?
Výsledky celoplošného testovania ľudia veľmi nesprávne pochopili, ako keby získali pocit, že sme porazili covid.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári