KOŠICE. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice (UNLP) sa začalo očkovať proti ochoreniu Covid-19 v nedeľu.
„Medzi prvými zaočkovanými boli infektológovia, ktorí svojej profesii zasvätili celý život. Tiež lekárka a zdravotná sestra z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny (KICM), kde sa starajú o covid pacientov najdlhšie, od začiatku vypuknutia pandémie na jar tohto roka," informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.
Očkoval aj prednosta KICM a člen pandemickej komisie vlády profesor Pavol Jarčuška.
Schuster je na očkovanie zvyknutý pre výlety do džungle
Osobným príkladom išiel v košickej nemocnici aj 86-ročný Rudolf Schuster, prezident SR v rokoch 1999 – 2004.

Podporiť vakcináciu a boj proti pandémii, ktorá sužuje celý svet už rok, prišiel i podpredseda Národnej rady Milan Laurenčík (SaS).
Vakcínu dostal aj profesor Ivan Schréter, ktorý je hlavný odborník pre infektológiu.
Ako prvý dostal vakcínu 94-ročný Ján Virgala, zakladateľ detskej infektológie a dlhoročný primár infekčného oddelenia detskej košickej nemocnice. Patrí do generácie pediatrov, ktorí boli pioniermi očkovania na Slovensku.
Virgala je zástancom očkovania, ktorému, ako povedal, verí už roky.
„Vidím to aj v praxi, čo to znamená očkovaný a neočkovaný. Keď v minulosti prišlo povinné očkovanie, my sme takpovediac stratili robotu na infekčnom oddelení, lebo odpadli osýpky, detská obrna a ostatné veľmi nebezpečné ochorenia. Pre nás to bola obrovská úľava," povedal Virgala.

„Som na vakcínu zvyknutý, pretože som trikrát chodil po brazílskej džungli. Očkoval som sa aj v novembri na chrípku. Toto je mimoriadne očkovanie, pretože vidíme, čo Covid-19 robí po svete, takže treba sa tešiť, že vakcína je na svete a netreba sa obávať. V mojom veku, s dvomi bypassmi a rôznymi chorobami, ktoré som prekonal, je to určite záchrana," doplnil Schuster a ako povedal, po očkovaní sa cíti rovnako ako pred ním.
„Som rád, že som na pôde svojej nemocnice, v ktorej od promócie robím, mohol zaočkovať taký významných ľudí a podporiť projekt očkovania. Ak máme nejakým spôsobom zásadne bojovať s týmto ochorením, tak je optimálne, aby sme zaočkovali čo najviac ľudí," dodal Pavol Jarčuška.
Očkovaniu sa v Košiciach podrobil aj predseda Súdnej rady SR Ján Mazák, informovala jej hovorkyňa Veronika Müller.
Ako sa vyjadril po očkovaní, považuje ho vzhľadom na vysoký počet odročených pojednávaní v posledných mesiacoch, meškajúcich rozsudkov a iných rozhodnutí, spôsobených ochorením sudcov a súdnych osôb na Covid-19, za jediný účinný spôsob, akým sa v slovenskom súdnictve postupne zabezpečí plynulý výkon spravodlivosti, nerušené pojednávania a rozhodovanie vecí patriacich do právomoci justície v rozumnom čase.
Do Košíc prišlo dvesto vakcín
Do UNLP dorazilo v sobotu 200 vakcín Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNtech.
„Na úvodné očkovanie zamestnancov covid zón je to dostatočné, očakávame ďalšie vakcíny v krátkom čase, pravdepodobne už v utorok. Zatiaľ ide všetko podľa harmonogramu Ministerstva zdravotníctva SR,“ odpovedala Monika Krišková na otázku Korzára, ako vníma nemocnica, že do Košíc prišlo len 200 vakcín z celkovo 10-tisíc, ktoré dopravili na Slovensko.

Prvými zamestnancami, ktorí sa začnú očkovať, budú zdravotníci z infekčnej kliniky.
Po nich budú v ďalších dňoch nasledovať kolegovia z ostatných pracovísk, ktoré sa stali červenými zónami a boli reprofilizované na covid oddelenia.
„Vedenie UNLP pripraví všetky potrebné podmienky pre rozsiahlu vakcináciu, ktorá bude v rámci nemocnice realizovaná v najbližších týždňoch,“ uviedol výkonný riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.
Nemocnica má podľa jeho slov približne 2700 zdravotníckych pracovníkov, asi 400 z nich je vyčlenených pre covidové zóny. Týchto by chceli zaočkovať prioritne a následne ostatných.
„Očkovanie je dobrovoľné, veríme, že sa ho zúčastní čo najväčší počet zdravotníkov. Spravíme všetko pre to, aby sme presvedčili našich zdravotníkov, že očkovanie je potrebné pre ich vlastnú ochranu. Ochránia tak nielen seba, ale aj vlastné rodiny. Ako vedenie pôjdeme príkladom a necháme sa očkovať," odpovedalo vedenie nemocnice na otázku Korzára, či aj v prípade zdravotníkov bude očkovanie dobrovoľné.
Situácia v nemocnici
V UNLP je aktuálne hospitalizovaných 152 pacientov s Covid-19, čo je zatiaľ najvyšší počet pacientov s týmto ochorením.
Deväť pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Počet zdravotníkov infikovaných vírusom prekročil na Vianoce 300, v karanténe je momentálne viac než 100 zdravotníkov.
Verejnosť príde na rad zrejme až okolo Veľkej noci
Očkovanie sa na Slovensku začalo v sobotu večer v nitrianskej fakultnej nemocnici.
Prvého zaočkovali infektológa Vladimíra Krčméryho.

Prezidentka Zuzana Čaputová, členovia vlády a zástupcovia vedenia parlamentu sa dali zaočkovať v nedeľu v Univerzitnej nemocnici v Bratislave v Ružinove.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pripomenul, že na Slovensku sa začalo očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.
Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10 000 vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov.
Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry.
Širokej verejnosti bude k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.
Vakcína a nežiaduce účinky
Vakcína sa podáva do ramena, v dvoch dávkach s odstupom 21 dní.
Je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé.
Patria medzi ne bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.
Prví zaočkovaní v UNLP Košice
Ján Virgala – zakladateľ detskej infektológie, dlhoročný primár Infekčného oddelenia Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, má 94 rokov. Patrí do generácie pediatrov, ktorí boli pioniermi očkovania na Slovensku. Pár rokov po druhej svetovej vojne chodili s vakcínami po východoslovenských dedinách a šírili osvetu. Počas svojej profesionálnej kariéry zaočkoval tisíce detí.
Ivan Schréter – hlavný odborník pre infektológiu, 31 rokov bol prednostom Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice, r. 1989 – 2020, vo veku 71 rokov ho vo vedení kliniky vystriedal profesor Jarčuška.
Rudolf Schuster - prezident Slovenskej republiky v rokoch 1999 – 2004.
Zuzana Paraličová - lekárka z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice, bojuje v prvej línii.
Monika Goblová - zdravotná sestra z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári